Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Δεν είναι η πρώτη κριτική που κάνω στο μαγαζί. Μάλιστα, εξετάζοντας λίγο πιο αναλυτικά τις κριτικές που έχουν γραφεί στο παρόν site για τα Φουρνομαγειρέματα, διαπίστωσα πως έγραψα την έκτη κριτική και σαφώς ακολούθησαν πολλές, που το φέρνουν στην πρώτη θέση, δικαίως κατά τη γνώμη μου. Αρκετά με τα στατιστικά όμως, διότι καταντούν βαρετά. Ποιο είναι το καίριο ερώτημα;

Γιατί ένιωσα την ανάγκη να επικαιροποιήσω την κριτική μου; Κυρίως, επειδή η προηγούμενη δε με εκφράζει πλέον. Ήταν η αποστασιοποιημένη άποψη μιας πελάτισσας που επισκέφθηκε ένα χώρο εστίασης, δοκίμασε κάποια πιάτα, έμεινε ευχαριστημένη και το κατέγραψε. Εμ, δεν είναι έτσι πια...

Τα Φουρνομαγειρέματα δεν είναι άλλος ένας χώρος εστίασης για μένα. Είναι το απάγκιο μου, το μαγαζί που δε με έχει απογοητεύσει ποτέ, το νούμερο 1 σιγουράκι μου, αυτό που διαλέγω για να πάω με παλιές παρέες, νέες παρέες, συναδέλφους, οικογένεια... Και ξέρετε κάτι; Εκεί βρίσκω άλλη μια οικογένεια. Το Νίκο, τη Μαίρη και το Γιώργο. Οι άνθρωποι που "γέννησαν" το μαγαζί και συνεπώς το αγαπούν σαν παιδί τους. Οι άνθρωποι που είναι πάντα με το χαμόγελο στο στόμα, όχι το προσποιητό το φορεμένο, το άλλο που κάνει μπαμ ότι βγαίνει από την καρδιά τους. Οι άνθρωποι που φαίνονται ακούραστοι και η ψυχούλα τους ξέρει πόση κούραση χωράει στο σώμα τους καθημερινά. Οι άνθρωποι που είναι δίπλα στους πελάτες με τα μάτια και -κυρίως- τα αυτιά ανοιχτά, για να ακούσουν τα καλά, αλλά και τις προτάσεις βελτίωσης. Ας το διατυπώσω σωστότερα. Δε μένουν μόνο στο να ακούσουν τις προτάσεις, τις εφαρμόζουν κιόλας και τις τροποποιούν μέχρι τα τελικά πιάτα να αγγίξουν το τέλειο βάσει των standards τους, τα οποία -πιστέψτε με- είναι ιδιαίτερα ψηλά.

Άνοιγμα παρένθεσης.
Σε αυτό το σημείο, όχι γιατί το οφείλω, αλλά για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι η συνάντηση που έλαβε χώρα στα Φουρνομαγειρέματα μεταξύ κάποιων χρηστών του ask4food, δε διοργανώθηκε από το ask4food, του οποίου οι προτεραιότητες πλέον έχουν αλλάξει. Απλώς κάποιοι χρήστες είχαμε γνωριστεί σε παλιότερες συναντήσεις και διατηρούμε επαφές, οπότε κανονίσαμε καθόλου τυχαία εκεί τη μάζωξή μας. Επίσης, όπως όλοι οι κανονικοί -και όχι οι ψεύτικοι/βαλτοί- χρήστες γνωρίζουν, δε χρηματιζόμαστε για να γράφουμε τις απόψεις μας, αντιθέτως μας στοιχίζει ο κούκος αηδόνι. Δαπανηρό χόμπι, τώρα που το σκέφτομαι πιο φθηνά θα μου ερχόταν μηνιαία το Personal Training και θα ήμουν και fit, αλλά μας αρέσει και το συνεχίζουμε. Δεν ξέρω βέβαια για πόσο ακόμα, μιας και τα πρώτα καμπανάκια έχουν ήδη αρχίσει να χτυπούν...
Κλείσιμο παρένθεσης.

Συνεχίζω με το φαγητό. Θα μπορούσα να αναλύσω όλα τα πιάτα του καταλόγου ένα προς ένα, μιας και τα έχω παραγγείλει ουκ ολίγες φορές, θα μπορούσα να γράψω εντυπώσεις για τα νέα 8 πιάτα που προστέθηκαν στο μενού από το Σεπτέμβριο, αλλά κατέληξα να καταγράψω τα αγαπημένα μου μετά από πάμπολλες επισκέψεις. Δε βάζω συστατικά του κάθε πιάτου, ο αναλυτικός κατάλογος (και με τιμές παρακαλώ) είναι αναρτημένος εδώ στο site.

- Ζυμωτό ψωμί.
Κάθε φορά ζεστό και υπέροχο, απαραίτητο πάντα το refill. Συνοδεύει άψογα το ντιπ με πατάτα που τόσο λατρεύω.

- Μελιτζανοσαλάτα σπιτική
Τέλεια υφή, κάπνισμα όσο πρέπει, ισορροπία γεύσης. Την προτιμώ χωρίς την προσθήκη πάπρικας στο τέλος, ώστε να μην επικαλύπτεται η γεύση της. Αν συμφωνείτε, απλά το επισημαίνετε στο Γιώργο.

- Τυροκαυτερή σπιτική
Τόσο όσο το κάψιμο για τα -light ομολογώ- γούστα μου, εξαιρετική πρώτη ύλη.

- Πράσινη σαλάτα
Όσες σαλάτες και να προσθέσουν, αυτή θα παραμείνει η αγαπημένη μου, αρκεί να μην αλλαχθεί η εξωπραγματική γραβιέρα.

- Φουρνιστή σαλάτα
Τα ψητά λαχανικά στην καλύτερη φουρνιστή εκδοχή τους.

- Σαλάτα New Age *New entry στον κατάλογο*
Πολύ δροσερή, γλυκίζει ελαφρώς, τα συστατικά της έχουν δέσει απόλυτα και τονίζω ότι οι γευστικοί μου κάλυκες επιμένουν γενικά σε παραδοσιακές γεύσεις, που αυτή σίγουρα δεν είναι.

- Πατάτες Crispy “σαν τηγανητές”
Δε χρειάζονται περιγραφή. Τσιμπολογάς ακόμα και όταν είσαι σκασμένος.

- Ρεβυθάδα
Μην την υποτιμάτε, ιδιαίτερα τώρα το χειμώνα, ζεσταίνει τα μέσα σου.

- Πίτα *New entry στον κατάλογο*
Δεν είναι πίτα αυτό το πράγμα. Η κόλαση στο πιάτο είναι. Τα λιωμένα τυριά σαν αφρός σε αντίθεση με την κριτσανιστή ζύμη που προκαλούν απανωτές γευστικές εκρήξεις.

- Σαγανάκι τυριού *New entry στον κατάλογο*
Κάτι έλεγα για τη λατρεία μου στις παραδοσιακές γεύσεις... "Σαγανάκι αλμυρού τυριού σε κρούστα δημητριακών και καρύδι με συνοδεία σπιτικό γλυκό του κουταλιού καρότο". Ε, δεν το λες και παραδοσιακή γεύση. Εκστατική όμως, σίγουρα τη λες.

- Παστουρμαδόπιτα
Ότι τελειότερο έχω δοκιμάσει σε παστουρμαδο-κάτι, κυρίως από τη σκοπιά της ισορροπίας γεύσης.

- Μελιτζάνα στον πηλό
Οκ, μελιτζάνες κοκκινιστές με φέτα είναι, full γιαγιαδογεύση still.

- Κοτόπουλο με μανιτάρια στον πηλό
Σημειωτέον, δεν τρώω τα μανιτάρια, αυτό το πιάτο εξακολουθεί να παραμένει στα αγαπημένα μου, απλώς τα αφαιρώ. Το μοσχοκάρυδο του πάει ταμάμ.

- Κριθαρώτο λαχανικών *New entry στον κατάλογο*
Άψογο και αυτό και η παρουσίασή του και όλα του.

- Ασιάτικο χοιρινό *New entry στον κατάλογο*
Διάβασες "ασιατικό" και περιμένεις γλυκόξινο; Λάθος. Δεν είναι καθόλου γλυκόξινο και όπως με πληροφόρησε ο Νίκος, εκτελεί την αυθεντική συνταγή.

- Ηünkâr beğendi *New entry στον κατάλογο*
Απερίγραπτο χιουνκιάρ. Ακριβώς του γούστου μου και μακράν η καλύτερη εκτέλεση που έχω δοκιμάσει. Το θεωρώ ανώτερο και από το "Ταμάμ" στα Χανιά. Ψυχανεμίζομαι ότι ή θα είναι ο διάδοχος ή θα κονταροχτυπηθεί στα ίσια με το...

- Κότσι Χοιρινό χωρίς λίπος [700 gr. ]
Δε χρειάζεται συστάσεις, τα έχουμε πει, τα έχουμε ξαναπεί. Μη διανοηθείτε να λείψει από την παραγγελία σας. Τώρα πλέον έχει και ανταγωνιστή.

- Στο τέλος τα γλυκά που πάντα κερνούν είναι ο λευκός χαλβάς και μους γιαουρτιού με σοκολάτα. Το πρώτο το λατρεύω, το δεύτερο δεν είναι του γούστου μου.

Από ποτά προτιμώ το ροζέ κρασί Ροδίτη, νομίζω. Πάντα το ξεχνάω και ο Γιώργος μου το θυμίζει, για τέτοια εξυπηρέτηση μιλάμε.
Όσον αφορά τις τιμές, συνήθως βγαίνει γύρω στα 20 ευρώ/άτομο μαζί με ποτό, τρώγοντας και πίνοντας ανθρώπινα, μεγάλο vfm. Όταν ξυπνούν μέσα μας τα ζωικά ένστικτα, μπορεί να βγει και 25ευρώ.

Δεν ξέρω αν έχει μείνει κάποιος που δεν έχει πάει στα Φουρνομαγειρέματα. Αν όχι, το προτείνω.

Εγώ θα συνεχίσω να πηγαίνω γιατί μου αρέσει το φαγητό, μου αρέσουν οι άνθρωποι, μου αρέσει να νιώθω ότι πηγαίνω σε δικούς μου που τους νοιάζομαι και με νοιάζονται, όχι να με βλέπουν σαν πορτοφόλι. Όπως έχει τύχει να πάω να πω ένα γεια, για μια μαστίχα, χωρίς να φάω και με υποδέχθηκαν με την ίδια θέρμη και αγάπη. Όπως, όπως, όπως...

Τώρα που ξαναδιαβάζω και ελέγχω την "κριτική", διαπιστώνω πως διαφέρει κατά πολύ από τις υπόλοιπες κριτικές μου. Ίσως γιατί δε θεωρώ ότι είμαι άξια να κρίνω αυτό το μαγαζί. Πιο πολύ ήταν ένας τρόπος να τους ευχαριστήσω για τις πολύτιμες εμπειρίες που μου έχουν χαρίσει, από τις γευστικές απολαύσεις μέχρι τα χειμωνιάτικα ξενύχτια απολαμβάνοντας υπέροχες συζητήσεις και ανταλλαγή ενδιαφέρουσων απόψεων.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη indulge.

2016-11-04 15:22:17

Χμ... Και τωρα εγω "πρεπει" να απαντησω

Σκεπτομενος πολυ θα πρεπει πραγματικα να σταθω οχι στο να σας ευχαριστησω για τα καλα σας λογια για το φαγητο, που οπως εχω πει και παλιοτερα ερχετε και παρερχετε αλλα σε ολα τα υπολοιπα

Ειναι πολυ μεγαλο πραγμα να μας αισθανοσαστε οικογενεια...
ΠΟΛΥ ΒΑΡΥΣ ΤΙΤΛΟΣ....

Γνωριζοντας μαλιστα ποσο δυσκολο ειναι να ενταξεις καποιον σε αυτη την κατηγορια

Εμεις πραγματικα αυτο θελαμε αυτο "επιδιωκαμε" και ΕΙΝΑΙ η μεγαλυτερη ανταμειβη μας, που πραγματικα δεν υπολογιζετε ΟΥΤΕ με χρημα ΟΥΤΕ με πορτοφολια

Ειναι μαγικο να μην μπορεις να κουνησεις κανενα μελος του σωματος σου, απο την κουραση και να βλεπεις χαμογελαστα προσωπα και καθαρα βλεματα και με μιας ολα να εξαφανιζονται. ΠΟΝΟΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ

Για ενα ομως πραγματικα ειμαι σιγουρος οτι ναι εμεις ειμαστε οι γονεις του συγκεκριμενου παιδιου, αλλα πορευεται στη ζωη με πολλους ΝΟΝΟΥΣ, ΘΕΙΕΣ ΘΕΙΟΥΣ, ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ

Ειστε ολοι εσεις που μας αγαπατε μας ξεκουραζεται και μας κανετε να περναμε καλα

ΕΝΑ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ...

ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΕΝΑ ΑΠΑΓΚΙΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΙΑΤΟ-ΠΟΤΗΡΙ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ
ειναι το λιγοτερο που μπορει να κανει ενα παιδι για ολους εκεινους που το κανουν να ειναι και να νιωθει ασφαλης

ΑΛΩΣΤΕ ΤΙ ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΓΟΝΙΟ-ΝΟΝΟ-ΦΙΛΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΣΙΓΟΥΡΟ. ΕΙΔΙΚΑ ΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ....

Με εκτιμηση
ΤΑ ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ

2016-11-05 16:34:18

Speechless...

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ευχαριστώ για την από καρδιάς απάντηση!

Τώρα θα πρέπει να φέρνω λαμπάδα, αυγό και παπουτσάκια κάθε Πάσχα;
: -): -): -)