Σπάνια θα επαναλάβω κριτική για εστιατόριο -και αυτό θα γίνει σε περίπτωση αλλαγής στη βαθμολογία.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση απλώς ξαναδίνω την ίδια βαθμολογία (4/4) με παλαιότερα -για να βαθμολογίσω την παραμονή πρωτοχρονιάς στο Επι τω Λαικώτερον - η οποία βραδιά αναίρεσε την όποια άποψη είχα σχηματίσει από παλαιότερες -μάλλον δυσάρεστες- εμπειρίες παραμονής πρωτοχρονιάς σε άλλους χώρους και να δηλώσω ευθαρσώς ότι το Επι τω Λαικώτερον έκανε τη διαφορά!

Καταρχήν 4/4 στην ευγενική συμπεριφορά τους όταν -τελευταία στιγμή- τους κάλεσα για να κλείσω τραπέζι για την παραμονή. Όπως ήταν φυσικό δεν είχαν στην κάτω κεντρική σάλα διαθέσιμο τραπέζι, είχαν όμως χώρο στο πατάρι (όπου θα είχαν επίσης ζωντανή μουσική), παρόλα αυτά μου πρότειναν να πάω να δω η ίδια το χώρο και το πατάρι -πριν κάνω κράτηση- για την περίπτωση που δε μου αρέσει.
Μπράβο τους για την εντιμότητά τους! Τελικά -ευτυχώς για εμάς- λόγω μιας μικρής αλλαγής στον αριθμό κάποιας άλλης κράτησης, προέκυψε τραπέζι 8 ατόμων όπως ακριβώς το θέλαμε στην κεντρική σάλα δίπλα στην ορχήστρα.

Ντυθήκαμε και στολιστήκαμε και παραμονή πρωτοχρονιάς καταφθάσαμε στο Επι τω Λαικώτερον. Χριστουγεννιάτικος στολισμός, παραμυθόσπιτο απέξω, το τζάκι μέσα αναμμένο, όλο το προσωπικό με γιορτινό χαμόγελο στο στόμα, θαλπωρή είναι η λέξη που περιγράφει την ατμόσφαιρα εκείνης της βραδιάς.

Δύο μουσικοί/τραγουδιστές με ωραίο ρεπερτόριο, μουσική στη σωστή ένταση, ακριβώς ότι αρμόζει σε τέτοιες βραδιές που και κουβεντούλα γίνεται και σιγοτραγουδάς και τελικά ανάβει το κέφι.

Ταχύτατη εξυπηρέτηση, άτομο της παρέας μου -πρώτη του φορά στο Επι τω Λαικώτερο- δήλωσε ενθουσιασμένο ότι: "ούτε ένα νεύμα για ανανέωση νερού δε χρειάστηκε να κάνουμε", η κοπέλα που εξυπηρετούσε το τραπέζι μας ήταν εκεί πριν από εμάς για εμάς! Κουζίνα, service, μουσική όλα ένα καλοκουρδισμένο ρολόι, ζεστά πιάτα (συγκεκριμένο menu) έφταναν στο τραπέζι μας, νόστιμα πιάτα, δροσερές σαλάτες, συνεχής ανανέωση κρασιού.

Και στην αλλαγή του χρόνου έσβησαν τα φώτα, πόσο ευχάριστο να βλέπεις την κοπελιά που μας εξυπηρετούσε να χαίρεται και να λέει "έρχεται-έρχεται" -κάπως έτσι ενθουσιάζεσαι κι εσύ περισσότερο για αυτό που... έρχεται, ακολούθησαν ευχές φιλιά και.. πάει ο παλιός ο χρόνος....
Παρόλο που δε με αφορά άμεσα οφείλω να το σημειώσω- πως συγκινήθηκα όταν όλοι οι εργαζόμενοι στο Επι τω Λαικώτερο συγκεντρώθηκαν κοντά στην ορχήστρα για να ανταλλάξουν φιλιά και ευχές -πνεύμα ομόνοιας, εξ ου και το καλοκουρδισμένο ρολόι που ανέφερα παραπάνω.

Δε θα κάνω ακόμη μία φορά ανάλυση πιάτων και γεύσεων -υπάρχει το σχετικό menu αναρτημένο στο site και ήταν όλα καταπληκτικά- απλώς θα κλείσω την κριτική μου σχεδόν όπως την ξεκίνησα και για το βασικό λόγο που την αναρτώ. Ένα μεγάλο μπράβο για τον επαγγελματισμό και την ωραία ατμόσφαιρα που εισπράξαμε όλοι μας την παραμονή πρωτοχρονιάς που μας αποδεικνύει ότι υπάρχουν χώροι που κάνουν τη διαφορά!

Καλή χρονιά σε όλους!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ.

ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ

Τρίτη 21 Νοεμβρίου