08 Ιαν 2017

Χρόνια πολλά και Καλή χρονιά και επισήμως, αφού η ροή των κριτικών δε βοήθησε να σας ευχηθώ την κατάλληλη στιγμή.
Τα μελίσσια είναι για μένα μία αχαρτογραφητη περιοχή. Έπεσε πρόταση όμως από την παρέα να το επισκεφτούμε λόγω κυρίως της έκπτωσης που υπηρχε με 50%.
Βραδάκι καθημερινής ξεκινάμε για το "ταξίδι", παρά το φόβο μας η διαδρομή μέσω Αττικής οδού ήταν αρκετά σύντομη δεδομένου των συνθηκών.
Με την πρώτη ματιά δε φαίνεται απέξω το εστιατόριο, έτσι το προσπεράσαμε στην αρχή. Παρκαραμε αρκετά εύκολα, ομως.
Αρχικα ο χωρος παραπέμπει σε ιταλικό εστιατόριο, καθαρός περιποιημένος, δεν είχε πολύ κόσμο για να μπορέσουμε να τον δούμε σε ''πληρη λειτουργία" αλλά οκ. Το μεγάλο αρνητικο ήταν στο τέλος της βραδιάς που άρχισαν να έρχονται έντονες μυρωδιές απο την κουζίνα, είχαμε μείνει η μόνοι μας βέβαια αλλά και πάλι ήταν πολύ ενοχλητικό.

Η εξυπηρέτηση κινήθηκε καλά με χαμόγελο ταχύτητα κλπ αλλά όχι με τόσο επαγγελματισμό όσο αρμόζει στο ύφος του μαγαζιού. Μικρές αστοχίες και στο σερβίρισμα και λαθάκια στην παραγγελία.

Με την ευκαιρία της έκπτωσης δοκιμάσαμε αρκετά πιάτα καθώς ειμασταν και 4 άτομα. Πήραμε:
- σαλάτα σιζαρς (καλός ο συνδυασμός των υλικών γευστική)
-πιτσα ως ορεκτικό που μάλλον ήταν το καλύτερο πιάτο της βραδιάς, καλό το ζυμάρι τα υλικά όπως πρέπει.
-3 μακαρονάδες για κυρίως, μεγάλες μερίδες αλλά αγευστες το συνολικό αποτέλεσμα ήθελε κάτι ακόμη, τα υλικά όμως ήταν όλα φρεσκα και ποιοτικά.
-1 bistecca fiorentina καλά ψημένη και πάλι όμως ελλειπή τα καρυκεύματα.
-1 lemon pie δεν είναι ούτως ή άλλως αγαπημένο μου γλυκο και η συγκεκριμένη εκτέλεση ήταν μακρυά από τα γούστα μου.
-1 τιραμισού κακό αποτέλεσμα επίσης κατά τη γνώμη μου.

Μαζί με κουβερ στην αρχή κριτσινια κλασικά εμπόριου με ντιπ σαλτσα Ναπολιτάνα τα παραπάνω κόστισαν χωρίς την έκπτωση περίπου 25€ το άτομο ποσο πολύ μεγάλο χωρίς το απαραίτητο γευστικό αντίκρυσμα.

Εν ολίγοις δεν μπορώ να σας πω ότι το προτείνω, ιδιαίτερα αν είστε τόσο μακρυα όσο εμείς.
Ευελπιστώ όμως ότι στο μέλλον τα πράγματα θα βελτιωθούν αφού κάνουν προσπάθειες να προβάλλουν σωστά την επιχείρηση τους σε όλους τους τομείς. Εάν μάθω ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει μπορεί να το ξαναεπισκεφτω!

08 Ιαν 2017

TOMIE