Bar Restaurants - Κουκάκι, Αθήνα
2017

Καλή χρονιά σε όλους κι από μένα με τις καλύτερες ευχές μέσα από την καρδιά μου. Η πρώτη μου κριτική για το 2017 βέβαια αφορά επίσκεψη που πραγματοποιήθηκε το 2016, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.

Κυριακή 18 Δεκεμβρίου και ανυπομονούσα να συναντήσω αγαπημένους φίλους (κάποιοι και κουμπάροι πλέον) για brunch, ώστε να έχουμε περισσότερο χρόνο στη διάθεσή μας σε σχέση με έναν απλό καφέ. Για να είμαι ειλικρινής, το Monsieur Barbu δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή, ούτε καν η δεύτερη... Μετά από ξεψαχνιστική αναζήτηση σε sites, blogs και ό, τι άλλο υπήρχε διαθέσιμο για πληροφορίες, βρήκα τα top3 μέρη για brunch κατά τη δική μου κρίση και τηλεφωνώντας από το προηγούμενο πρωί για κράτηση 6 ατόμων, έφαγα 3 διαδοχικά άκυρα. Η συνήθης τηλεφωνική απάντηση: "Είναι κλεισμένο όλο το μαγαζί. Αν θέλετε, μόνο μετά τις 16:00". Brunch στις 16:00 ρε παιδιά; Αυτό το λες και early dinner...

Να είναι καλά ο σαφώς πιο ψύχραιμος από εμένα φίλος, που πέταξε την ιδέα του Monsieur Barbu μέσα στην απογοήτευσή μου. Τηλεφωνώ και με σαφή εξυπηρετική διάθεση η κοπέλα στην άλλη άκρη της γραμμής μας έκλεισε ένα 6άρι τραπέζι για τις 11:30 με ευγενική προειδοποίηση ότι το ίδιο τραπέζι είναι κλεισμένο για τις 14:00. Την καθησύχασα ότι θα φύγουμε στην ώρα μας και αναθάρρησα λίγο.

Η τοποθεσία του μαγαζιού είναι πολύ βολική, σχεδόν δίπλα από το σταθμό ΦΙΞ του μετρό κι επίσης δίπλα στη Συγγρού. Το parking τη συγκεκριμένη ώρα και μέρα ήταν παιχνιδάκι για όλα τα μέλη της παρέας. Θα χαρακτήριζα το χώρο απλά καλό. Η ανομοιομορφία των τραπεζοκαθισμάτων έδινε ένα χαρακτήρα, ο οποίος όμως θα άφηνε καλύτερη εντύπωση αν δεν ήταν τα περισσότερα φθαρμένα ή άβολα. Κάποιες λεπτομέρειες μου άρεσαν ιδιαίτερα, όπως π. χ. ένα παλιό ραδιόφωνο στο πατάρι. Όπως και να έχει, απέπνεε μια ζεστασιά σα να έχεις πάει επίσκεψη σε φιλικό σπίτι (του '70). Το κάπνισμα επιτρεπόταν, τουλάχιστον στο πατάρι που καθίσαμε εμείς.

Ας περάσω στο βασικό σημείο της κριτικής που είναι το φαγητό. Παραγγείλαμε:
- classic burger με τηγανητές πατάτες
- 3 classic burger με αυγό και τηγανητές πατάτες
- αυγά benedict
- σάντουιτς με κοτόπουλο ταντούρι
- croque monsieur
- pancakes με μήλο και κανέλλα
- pancakes με σοκολάτα και μπανάνα
- γλυκιά τάρτα με σοκολάτα και καραμέλα
- 3 διπλούς capuccino
- 1 διπλό ελληνικό
- 1 freddo espresso
- 2 freddo capuccino
Για να μην τα αναλύω ένα προς ένα, όλα τα πιάτα μας άφησαν απόλυτα ικανοποιημένους και φαγώθηκαν μέχρι την τελευταία μπουκιά, αν και μεγαλούτσικες οι μερίδες. Ιδιαίτερη μνεία θα κάνω στο πιάτο που ξεχώρισε και με εξέπληξε ταυτόχρονα ευχάριστα, καθώς είμαι λάτρης των αλμυρών και όχι των γλυκών, τα pancakes με μήλα και κανέλλα, τα οποία ήταν εξαιρετικά!

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση, παρ' ότι είχα διαβάσει κακές αξιολογήσεις σε άλλο site, εμείς δεν είχαμε κανένα παράπονο. Μια μικρή παραφωνία αποτέλεσε μια καθυστέρηση του ενός burger με αυγό το οποίο παραγγείλαμε την ώρα που το μαγαζί είχε 100% πληρότητα. Κατά τα άλλα, ό, τι κι αν ζητήσαμε ήρθε άμεσα με ευγένεια και χαμόγελο. Να σημειώσω εδώ πως είχαμε το νου μας στην ώρα αναχώρησής μας, ώστε να μη δημιουργήσουμε πρόβλημα κι εμείς ρωτήσαμε αν ήρθε η ώρα για το λογαριασμό (στις 14:10), η κοπέλα στο σέρβις απλώς το επιβεβαίωσε διακριτικά.

Μιας και ανέφερα το λογαριασμό, αυτός ανήλθε στο ποσό των 83€, πολύ λογικό για την ποιότητα και την ποσότητα των εδεσμάτων που δοκιμάσαμε συν τους καφέδες.

Περάσαμε όμορφα και θα το πρότεινα, τουλάχιστον για brunch που έχω άποψη.