Τοπική ελλ. κουζίνα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα
2017

Ο φίλος φάντασμα από τον στρατό που κάνει ανά 2-3 μήνες την εμφάνιση του μου πρότεινε να βγούμε την Πέμπτη 5/1/2017 με την προϋπόθεση να πάμε κάπου κοντά. Η σκέψη ήταν για Μίμη και Άννα αλλά είπαμε να το τερματίσουμε και να βγούμε ακόμα πιο κοντά. Έτσι μέσω e-table πήγαμε στο Ρεβαϊζι όπου 2 μήνες νωρίτερα είχα στείλει την οικογένεια. Για να μην πω ψέμματα, το μαγαζί το γνωρίζουμε κοντά στην δεκαετία μιας και βρίσκεται κοντά μας. Πρόκειται για Κρητικό μαγαζί. Κρητικό είπα;;;

Ξεκινήσαμε με αυτές τις προσδοκίες και φτάσαμε στις 21.45... Σαν χώρος είναι ο ίδιος εδώ και χρόνια, όπως τον θυμόμουν. Ζεστός για τον χειμώνα, με μια μπάρα στα ενδότερα και διάφορα καδράκια για ντεκόρ. Ξύλινα τραπεζοκαθίσματα χωρίς να κουράζουν ιδιαίτερα κατά τη διάρκεια της παραμονής μας. Υπάρχει και όροφος με επιπλέον τραπέζια για τις μέρες αιχμής. Όσο για το πάρκινγκ;Πανεύκολο και με εύκολη πρόσβαση προς το μαγαζί. Είναι ακριβώς πίσω από την εκκλησία του Αγίου Διονυσίου, στο τέρμα των λεωφορείων. Δίπλα στο λιμάνι!

Η εξυπηρέτηση από ένα νεαρό παλικάρι σε πολύ καλά επίπεδα. Ευγενέστατος και κατατοπιστικός, με το χαμόγελο στα χείλη. Πολύ φιλικός. Μόνο κάποιες στιγμές ξεχάστηκε λίγο παραπάνω στο να μαζέψει τα πιάτα αλλά όχι κάτι τρομερό. Ένα κλικ έλειπε για να δώσω το άριστα.

Κρητικό εστιατόριο είπα;Χμμ, όχι και τόσο πια. Θυμόμουν τη στάκα αλλά στον κατάλογο δεν την είδα οπότε ρώτησα το παιδί και μου είπε πως πρόσφατα άλλαξαν το μενού. Δυστυχώς δεν υπήρχε η στάκα ούτε θυμάμαι τα ντολμαδάκια. Υπήρχαν μυζηθρόπιτες, από απάκι μόνο σαν υλικό στο κριθαρώτο θα το βρείτε. Γενικώς το γύρισαν σε μεζεδοπωλείο με κάποιες Κρητικές πινελιές. Σημειώνω εδώ πως δεν θυμάμαι να αναφέρονται πουθενά θαλασσινά.

Η παραγγελία μας ήταν η εξής:

- Ψωμάκι που μας ήρθε μόνο του, στα 2 ευρώ. Ο φίλος το τίμησε ιδιαίτερα και ήταν και σε αρκετή ποσότητα για 2 άτομα.

- Τυροκαυτερή στα 3.5 ευρώ. Μας ήρθε ένας πύργος σε αρκετή ποσότητα και σε πολύ καλή ποιότητα με εμφανέστατα κομμάτια τυριού. Πικάντικη όσο έπρεπε, χωρίς να καίει διαβολεμένα. Καλή επιλογή.

- Μπουγιουρντί στα 5 ευρώ. Φέτα ψητή με φρέσκια τομάτα, πιπεριά και ελαιόλαδο στο αλουμινόχαρτο. Αρκετά βουτυράτη η φέτα, χωρίς να έχει λιώσει και χωρίς να βγάζει κάποιο άρωμα ή κάτι που να τη διακρίνει. Μια φέτα ψητή και τίποτα άλλο. Τα υπόλοιπα υλικά δεν διακρίθηκαν.

- Πατζαροσαλάτα με καρύδια και γλυκόξινο κρεμμύδι στα 6 ευρώ. Σκορδάτο πιάτο με καλής ποιότητας πατζάρια, αρκετά φρέσκα. Τα καρύδια δεν τα πολυκατάλαβα ενώ το κρεμμύδι παραήταν σε χοντρές ροδέλες και όχι πολύ γλυκό. Καλύπτονταν από γιαούρτι. Οκ πιάτο αλλά σε επόμενη επίσκεψη θα δοκίμαζα κάτι άλλο.

- Πανσέτα γεμιστή με μπέϊκον, γραβιέρα Κρήτης, πιπεριά και σάλτσα πορτοκαλιού στα 9 ευρώ. Εύγεστο πιάτο, προετοιμασμένο καλά και με τη σάλτσα σε ισορροπία σε ποσότητα και σε γεύση ώστε να μην είναι πολύ γλυκιά. Το κρέας καλής ποιότητας, τα υπόλοιπα υλικά σε αρμονία μεταξύ τους αν και θα ήθελα να νιώσω το τυρί παραπάνω. Καλή επιλογή.

- Κοτόπουλο γιαουρτλού στα 8 ευρώ. Φιλέτο μπούτι μαγειρεμένο σε σάλτσα τομάτας, πιτούλες και σάλτσα γιαουρτιού. Ωραία παρουσιασμένο με τις πίτες σε σχήμα αστεριού. Αφράτες. Η σάλτσα λίγο νερουλή γι'αυτό που περίμενα ενώ και το κοτόπουλο ήταν ένα κλικ πιο μαγειρεμένο από όσο έπρεπε. Δεν ενθουσιάστηκα αλλά και δεν χαλάστηκα, σε άλλη επίσκεψη όμως θα το έβαζα σε δεύτερη μοίρα.

- Νερό εμφιαλωμένο στο 1.5 ευρώ.
- Ημίγλυκο κρασί 1/2 λίτρο στα 4.5 ευρώ. Πολύ καλό, από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει και χωρίς να βαράει. Σίγουρα θα το ξανάπαιρνα.

* Κέρασμα 3 μπουκιές χαλβά σιμιγδαλένιο. Οι 2 με σουσάμι και η μία με σοκολάτα, πολύ καλός για να αλλάξει η γεύση!

Σύνολο στα 39.5 ευρώ αλλά με την έκπτωση 15% από e-table πέσαμε στα 33.6!

Συμπερασματικά θα πω πως δεν ενθουσιάστηκα από τις γεύσεις καθώς θυμόμουν πιο Κρητικές γεύσεις. Η κουζίνα του δεν θα σας απογοητεύσει, έχει καλής ποιότητας υλικά απλώς δεν ήθελα να δω στον κατάλογο όλα τα κρεατικά, πχ φιλέτο κοτόπουλο, μπιφτέκια αλλά και κεμπάπ. Θέλω κάτι πιο δημιουργικό. Ο χώρος είναι ζεστός και ευνοεί ιδιαίτερα τις παρέες.

Αξίζει μια ευκαιρία να του δώσετε, δεν θα απογοητευτείτε! Υπάρχουν επιλογές σε τηγανιές και ορεκτικά που θα με έκαναν να ξαναπάω να τα δοκιμάσω μαζί με καλής ποιότητας ρακή (που μας προσφέρθηκε και δεν ήταν μπόμπα! ).

Προς το παρόν όμως θα κάνω επισκέψεις αλλού!