10 Ιαν 2017

Η συγκεκριμένη κριτική θα χαρακτηριστεί ως ελλιπής, καθότι δεν έχω δοκιμάσει παρά λίγα πιάτα απο τον κατάλογο, αλλα ευελπιστω στο προσεχές μέλλον να το επισκεφτω και να έχω ολοκληρωμένη άποψη. Θα αναρωτηθείτε βεβαια "και γιατι να μην το κανω τότε", γιατι φυσικά ισχύει παντα το ρητό που λέει οτι όταν οι άνθρωποι σχεδιάζουν, οι θεοί γελούν!!!!

Πήγαμε σαββατο βραδυ μετα απο προτροπή φίλης, για ένα κρασι. Ο χωρος οφείλω να πω οτι μου άρεσε πολυ. Χωρίζεται σε καπνίζοντες και μη, όπου οι πρώτοι έχουν τη δυνατότητα να καθίσουν δίπλα στη τζαμαρία με σόμπες, που δεν ξέρω ποσο επαρκούν με τετοιο κρύο, και ουσιαστικά ειναι και ο χωρος που το καλοκαίρι ανοιγει. Η αυλη μπροστα ειναι όμορφη, αλλα προφανώς για πολυ καλοκαιρινούς μήνες, και οχι για τους 2 βαθμούς που είχε όταν πήγαμε εμείς.

Ο εσωτερικός χωρος που προορίζεται για τους μη καπνιστές, ειναι κατ εμε, πολυ ιδιαίτερος. Αποπνέει ένα άλλο στυλ, διαφορετικο. Λιγο σκοτεινός στην αρχή, αλλα μετα άναψαν τα φώτα απο τις απλικες και ηταν πολυ όμορφος, το τζάκι αναμμένο, να δεσπόζει στην είσοδο, και το μπαρ με τα ποτά στολισμένο. Τα τραπέζια μικρα, και σε κοντινές αποστάσεις μεταξύ τους, αλλα δε μας ενόχλησε, ίσως γιατι μας άρεσε πολυ το περιβάλλον. Εμένα προςωπικα μου ταίριαξε. Αλλα αυτο διαπραγματεύεται το σάιτ: τη δυνατότητα να ακούγονται όλες οι απόψεις.

Η εξυπηρετηςη μου άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις. Εξυπηρετικοί ολοι όσοι ηρθαν στο τραπεζι μας. Επαρκείς στις γνώσεις τους. Ο υπεύθυνος για το κρασι, μας κατεύθυνε ορθά όταν του ζητήσαμε τι ακριβως θέλαμε. Τι στέρησε το 4/4; Ίσως γιατι το βρηκα λιγο πιο ψυχρό απο οτι θα περιμενα. Σε γενικές γραμμές, ομως το βρηκα καλο.

Ο κατάλογος ειναι αρκετα εκτενής με σαλάτες, ορεκτικα και κυριως πιάτα, βασισμένος σε Ισπανό- νοτιοαμερικανικη κουλτούρα (;) και φιλοσοφία. Δοκιμάσαμε μια σαλάτα ροκα, με κοτόπουλο, λιαστή τομάτα, ρόδι, πορτοκάλι και βινεγκρέτ εσπεριδοειδών. Η αληθεια ειναι οτι ηταν πλήρως ισορροπημένη, έδεναν τα υλικα μεταξύ τους, και η ποςοτητα επαρκέστατη για τρία άτομα. Τα κομματια κοτόπουλο αρκετα και ωραια μαριναρισμένα.

Δοκιμάσαμε ένα ορεκτικό που ηταν πατάτες bravas με τυριά και σος τσίλι. Επισης όμορφα κομμένες και σερβιρισμένες σε ένα μπολ, με μπόλικα τυριά και τσίλι τοσο ´οσο, για να μην υπερκαλύπτει τις υπόλοιπες γεύσεις. Και εδω η ποςοτητα επαρκέστατη.

Τελος δοκιμάσαμε το κοκκινο κρασι σε ποτήρι απο την Αργεντινή, το οποίο ηταν πολυ καλο, έντονο και δυνατό. Η τριτη φίλη πήρε ζεστό ρούμι με κανέλα και πορτοκάλι, που απο οτι μας εξήγησαν, ηταν δικη τους παραγωγή. Ηταν πάντως παρά πολυ καλο.

Όσον αφορά το value for money, ναι ειναι ακριβό. Δεν φεύγει κανεις με λιγότερο απο 35 ευρω το άτομο. Θα προτιμούσα χαμηλότερες τιμές, ´οσο και να ειναι Ψυχικό, ας μην ξεχνάμε σε τι περιοδο ζούμε, και πόσοι ειναι ακομα αυτοί οι Έλληνες στους οποίους απευθύνονται. Γιατι και αυτοί, δυστυχώς λιγοστεύουν. Το καλο ειναι οτι οι μερίδες ειναι πολυ καλες, μεγάλες και χορταστικές. Και το λεω γιατι και στα υπόλοιπα τραπέζια που είδα, ηταν ανάλογου βεληνεκούς.

Εγώ στον εαυτό μου, γιατι εκει επιβάλλω τη γνώμη μου, το προτεινω. ´Οσο για όλους εκείνους που με διαβάζουν, επισης το προτεινω, παντα υπό το πρισμα των προϋποθέσεων, που θέτει ο καθένας γις τον εαυτό του και τις επιθυμίες του.

10 Ιαν 2017

Julie05