28 Ιαν 2017

Επισκεφθήκαμε τις Σεϋχέλλες πριν από ένα μήνα περίπου παρέα τριών ατόμων για ελαφρύ τσίμπημα και κρασάκι. Το μαγαζί είναι ουσιαστικά μια μοντέρνα ταβέρνα-μεζοδοπωλείο με μάγειρες που τους αρέσει να πειραματίζονται με βάση την εγχώρια κουζίνα.

Αντικρίσαμε έναν κατάλογο αρκετά πρωτότυπο. Τα πιάτα εύκολα θα χαρακτηρίζονταν "παραδοσιακά με έντονες γκουρμέ πινελιές". Αφού το επεξεργαστήκαμε το θέμα, τελικά παραγγείλαμε:

-Σαλάτα ρόκα με καραμελωμένα αχλάδια, καρύδια και κεφαλοτύρι Ίου (8 ε). Μια από τις πιο μικρές σαλάτες που έχω δει στη ζωή μου. Εύκολα θα μπορούσα να έχω καταμετρήσει τα φυλλαράκια ρόκας αν δεν είχα κάτι άλλο να κάνω. Η σαλάτα ήταν στεγνή με σταγόνες λαδιού, κάτι που δεν την έκανε τόσο ευχάριστη γευστικά. (5/10)

-Παπαρδέλες με καβουρμά Κομοτηνής (9,2 ε). Ιδιαίτερο πιάτο, το πήραμε κατόπιν πρότασης φίλης που το είχε ξαναφάει και ήταν ενθουσιασμένη. Η ίδια παρατήρησε ότι η μερίδα ήταν πιο μικρή αυτή τη φορά. Γευστικά χωρίς να αποτελεί κάτι συνταρακτικό ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή και σαν μερίδα σε εμάς τους καινούριους παρατηρητές φάνηκε οκ (ίσως όχι οκ για σχεδόν 10 ε βέβαια). (8,5/10)

-Γλυκοκαυτερά χοιρινά μπριζολάκια x2 (7,5 ε). Εξαιρετικά νόστιμα, με ελάχιστο λίπος. Must επιλογή για τον επισκέπτη. Ωστόσο λεπτοκομμένα και τελικά λίγα, από άποψη ποσότητας, και αυτά. Μας άρεσε πολύ σαν πιάτο και μιας και δεν είχαμε χορτάσει πήραμε και 2η μερίδα. (9,5/10)

Ήπιαμε μισό λίτρο μοσχοφίλερο και μισό σαρντονέ χύμα (στα 4 ε, έκαστος), το δεύτερο λίγο καλύτερο, και τα δύο αξιοπρεπή.

Τα συναισθήματα είναι ανάμικτα από την επίσκεψή μας. Δοκιμάσαμε ωραίες γεύσεις και ενδιαφέροντες συνδυασμούς ωστόσο δεν χορτάσαμε ή έστω δεν ικανοποιηθήκαμε από τις μερίδες που είδαμε και δεν μας βγήκε και φθηνά. Πληρώσαμε 13-14 ε/άτομο (με κρασί) και φύγαμε οριακά πεινασμένοι. Χωρίς κρασί, που σε αυτό το μαγαζί θα πιεις γιατί το τραβάει, το κόστος για ένα κανονικό γεύμα φαντάζομαι τοποθετείται στα 14-16 ευρώ (άρα λίγο κάτω από τα 20 με κρασί).

Καθαρός και φωτεινός χώρος με ανοιχτή κουζίνα, ξύλινα τραπέζια και καρέκλες και μωσαϊκό στο πάτωμα. Προς το 3,5/4. Στην εξυπηρέτηση είχαμε αρκετές καθυστερήσεις και για να δώσουμε παραγγελία αλλά και για να πληρώσουμε (τα φαγητά ήρθαν σε οκ χρόνο), κάτι που μας προκάλεσε ελαφριά δυσφορία...

28 Ιαν 2017

Vaggg