10 Φεβ 2017

Το ότι κάποιος είναι τίμιος δεν σημαίνει ότι είναι αγαπητός. Σημαίνει ότι είναι αξιοσέβαστος.

Και, ζητώντας συγγνώμη από τις κυρίες, ρωτώ ποιος αγάπησε ποτέ τον Καλαϊτζή ή τον Μπουντούρη, ποιος αγάπησε το "καλό παιδί" Χέλγκι Σίγκουρντσον; Οι κερκίδες ακόμα βοούν από το "Κυριάκο αλάνι [... κτλ κτλ... ]" ή το ρυθμικό "Κο-λιτσιδάκης Κο-λιτσιδάκης" μετά από μια μπουνιά στο 89' στο εντός έδρας 0-0 με την Μπριζ (Μπρούγκε κατά το ορθό φλαμανδικό) εν έτει 1994 και την απευθείας κόκκινη.

Και για να το καταστήσω απολύτως σαφές: ο Βύντρα ήταν απόλυτα καταξιωμένος, έπαιζε ασταμάτητα σε Εθνική και Παναθηναϊκό για χρόνια διότι όλοι οι προπονητές αναγνώριζαν την αξία του. Το γεγονός της έλλειψης αγάπης από την κερκίδα δεν τον εμπόδισε καθόλου να κάνει μεγαλύτερη καριέρα από τον Κολιτσιδάκη. Συμπλήρωνε τα κενά καλλίτερα από οποιονδήποτε άλλο πιο αγαπητό, χωρίς ποτέ του να έχει υψηλό κασέ.

Το αυτό είναι και το "επί τω λαϊκώτερον", είναι ο Βύντρα των μεζεδοπωλείων.

Δουλεύει με απόλυτη τιμιότητα, αγόγγυστα, χρόνια τώρα. Είμαι σίγουρος ότι το περιθώριο κέρδους του είναι απειροελάχιστο καθώς κρατάει τιμές αρκετά χαμηλές. Επενδύει ασταμάτητα στον χώρο του. Δεν θα δεις (σε αυτή την τεράστια παλιά μονοκατοικία) ποτέ σκασμένη μπογιά ή χαλασμένο πόμολο. Η εξυπηρέτηση είναι πιο ζεστή και ανθρώπινη από αυτό που θα σου προσέφερε ένας συγγενής. Οι πρώτες ύλες είναι άνω του μέσου όρου και μάλιστα σε αυτή την κατηγορία κόστους. Οι χρόνοι απόκρισης, υπό ΚΣ, μια χαρά. Οι γεύσεις είθισται να είναι καλές και τυποποιημένες (ίδιες κάθε φορά) αλλά και ταυτόσημες της εποχής που άνοιξε, πράγμα το οποίο εμένα μου αρέσει (πχ παίζει κρέμα γάλακτος ή έχει την ελαφρώς πασέ ρόκα-παρμεζάνα).

Κατά τα λοιπά κάτι του λείπει. Κάτι που να το μετατρέψει από ένα απόλυτα τίμιο μεζεδοπωλείο σε ένα αξιαγάπητο μεζεδοπωλείο (προφανώς η άποψη είναι απόλυτα υποκειμενική).

31-1-2017 βρεθήκαμε 5 που είχαμε καιρό να βρεθούμε αναμετάξυ μας και πήραμε:

- πατάτες τηγανιτές 3,50. Ακόμα κι αυτές ήταν παλιομοδίτικες: μαυρισμένες (υπάρχουν πατάτες που μαυρίζουν στο τηγάνι, δεν υποδηλώνει απολύτως τίποτα για την ποιότητα) και κάπως μαλακές. Χωρίς περιττά λάδια. Νόστιμες πατάτες.

- μελιτζανοκατάσταση (6,50) με σάλτσα ντομάτας και φέτα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το πάρω όποτε πάω εκεί. Ήταν στις πολύ καλές του εκδόσεις.

- χιουνκιάρ μπεγεντί (7,80). Αρκετά κανελένιο. Συμπαθέστατο όχι φοβερό. Για κυρίως μερίδα μικρή, για μεζεδάκι άριστη.

- χαλούμι ψητό με μαρμελάδα ντομάτας (5,20). Για το χαλούμι αυτό καθεαυτό θα πω ότι μου φάνηκε παράξενο, σαν να μην ήταν χαλούμι: είχε ευχάριστα πρόβεια μυρωδιά αλλά ήταν εύθρυπτο, όχι ιδιαίτερα μαστιχωτό. Η μαρμελάδα ντομάτας καλή κι αξιοπρεπής με δυο φυλλαράκια δυόσμο.

- κοτόπουλο αλά κρεμ με μανιτάρια κονσέρβας (7,80). Είναι εθιστικό. Χθες ήταν πολύ αλμυρό και άργησε να έρθει (όλοι δικαιούνται μια στο τόσο μια κακή στιγμή). Το παίρνω, όπως και την μελιτζανοκατάσταση, πάντοτε όποτε πάω (είναι walking distance από το σπίτι μου). Σε αυτό το πιάτο ΔΕΝ με πειράζουν τα μανιτάρια κονσέρβας, πράγμα που εκπλήσσει ακόμα κι εμένα.

- χόρτα (5,00). Ένα τσικ παραβρασμένα με ένα τσικ σόδας να κρατήσουν το χρώμα τους (έτσι μάλλον βγήκε το τσικ του τσικ).

Αυτά ήσαντο τα χθεσινά αλλά μπορώ να συστήσω επίσης το καρδιτσιώτικο με πράσο λουκάνικο και τα πραγματικά σπιτικά ανθοτυροπιτάκια ή το συκώτι. Γενικά ό, τι και να πάρεις είναι αξιοπρεπέστατο, δίχως να έχει και τίποτα φοβερό από την άλλη.

Νεράκι από μια κανάτα που δεν προλάβαινε να φτάσει ως τη μέση και μας την ξαναφέρνανε γεμάτη. Κρασί κόκκινο οριακά αξιοπρεπές. Κέρασε εκπληκτική πανακότα. Έφερε και ψωμάκι, που δεν του τόπαμε αλλά καλά έκανε.

Αν κάνεις τις πράξεις θα δεις ότι 5 νομάτοι με περίπου 8 ευρώ το άτομο τσιμπήσαμε μπόλικα πλέρια και σχεδόν φάγαμε κανονικά (όξω τα ποτά). Νούμερο αστείον δεδομένου ότι κάτι απατίλες (εκ του άπατου, όχι της απάτης αν και μπαίνω στον πειρασμό) ζητάνε 15 το κεφάλι για το τίποτα.

Αν είσαι του όξω κήπου, προφανώς δεν κάτσαμε όξω χτες λόγω δρόσου καθώς είχε 3 μοναχικούς βαθμούς, μάθε ότι έχει βάνει κάτι μεγάλες σιδεριές προκειμένου να ανεβοκατεβάζει τέντες και να εκμεταλλεύεται τα πλήθη του μεσημεριού της Κυριακής. Κρίμα γιατί εμένα μου χάλασε έναν από τους καλλίτερους κήπους εν Αθήναις...

Δίπλα του ακριβώς το ΑΤ Πατησίων. Το παλιό ΙΣΤ (16ο). Ναι αυτό στο οποίο "ανήκε" ο Χατζηχρήστος στην ομώνυμη ταινία, αν και τότε αυτό ήτο Κύθνου και Δροσοπούλου («ο Ηλίας του 16ου» και απορώ πως κανένα ταβερνείο της γειτονιάς δεν έχει εκμεταλλευτεί την εγγύτητα για την ονομασία του). [Ειρήσθω εν παρόδω η σκηνή στο καφενείο που τα λένε Χατζηχρήστος, Βέγγος, Ξενίδης είναι γυρισμένη στο Διόνυσο του Άη-Γιώργη στην Κυψέλη. ] Πιο κει τα σχολεία της Γκράβα (σ. σ. αρβανίτικα για τον γκρεμό).

Συνώνυμα των "κακών παιδιών" και κάθε είδους παραβατικής συμπεριφοράς τη 10ετία του ‘80 τα σχολεία της Γκράβα. Συγκροτήματα όπως το Ολέθριο Ρήγμα (όταν ενώθηκε ο Όλεθρος με το Ρήγμα δημιουργώντας αυτό το υπέροχο crust punk-thrash metal group, πιστοποιώντας όμως ότι γεννήθηκε μια γενιά μες στα τοξικά) βγήκαν από τα σκοτεινά σπλάγχνα τούτου του σχολικού συγκροτήματος. Θυμάμαι δε κάπου στο 1994 να παίζουν οι Αντίδραση με support τα Υπόγεια Ρεύματα (!! ).

Κι επειδή η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας λέω σαφώς και ρητά: στη Γκράβα -στο απόγειό της- στεγάζονταν 8 λύκεια, 6 γυμνάσια, 4 δημοτικά, 2 νηπιαγωγεία, 1 τεχνική επαγγελματική σχολή και φοιτούσαν συνολικά 14.000 μαθητές, όσος είναι περίπου πχ ο πληθυσμός της Σπάρτης. Η Αμυγδαλέζα στα χειρότερά της έφτασε στα 1000 άτομα. Αυτό ήταν στρατόπεδο συγκέντρωσης, όχι σχολείο.

Ένα σχολικό συγκρότημα που σχεδιάστηκε με μέριμνα και φροντίδα αλλά στο δρόμο αποκηρύχτηκε ακόμα και από τους αρχιτέκτονές του (Κ. Παπαϊωάννου, Κ. Φινές, Ν. Χατζηθεοδώρου) μετά τις άχαρες επεμβάσεις προς όφελος της πρόσκαιρης χρηστικότητας (αποκοπή αύλειων χώρων, κάγκελα –κυριολεκτικά- παντού κτλ). Εις εξ αυτών (Κ. Φινές) δήλωσε: "αυτό το έργο δεν είναι από τα αγαπημένα μου, αν όμως κάποιος μου εγγυάτο την αρχική χρήση θα το υπέγραφα και σήμερα". Από τον Λε Κορμπυζιέ στο μπ.... ρδελέ! Όταν κάποιοι πραγματικά παίζουν με τη ζωή σου δίχως να έχουν ιδέα για τις επιπτώσεις.

Πρωτοπόρα σχολεία στις καταλήψεις ανέδειξαν μορφές όπως ο νυν πρωθυπουργός ή η τηλεπερσόνα κα Τσιμτσιλή (οι επιπτώσεις που λέγαμε). Είναι ένα σχολικό συγκρότημα που ενώ χτίστηκε το 1973 πρωτοβάφτηκε το 1990, επί Κοντογιαννόπουλου, για την ακρίβεια είχαν βαφτεί μόνο οι χώροι από όπου επρόκειτο να περάσει ο Υπουργός... Μέχρι τότε τα σίδερα ήταν στο χρώμα της σκουριάς και τα μπετά στο χρώμα του μπετού… Γιατί οι καταλήψεις μπορεί να είχαν πολιτική χροιά αλλά είχαν οπωσδήποτε και ουσία.

Υπάρχουν πολλά κι άλλα πολλά, απο τον ρόλο των ΜΜΕ στη δημιουργία στερεοτύπων μέχρι τη συμπεριφορά (νεοφώτιστων στη Βουλή) κομμάτων κι από σκηνικά ρόδα-τσάντα και κοπάνα μέχρι στιγμές ωμής βίας. Αλλά αυτά χωρούν μόνο σε κουβέντες που θα μπορούσαν να γίνουν φερ' ειπείν στο "επί τω... λαϊκώτερον" και θα μπορούσαν να γίνουν μια ξεχωριστή έκθεση στο Γκάζι.

ΥΓ Κι αν θέλουμε ένα "σαν σήμερα" υπότιτλο να πούμε: σαν σήμερα 3 Φλεβάρη, στο μακρινό 1908, ιδρύθηκε ο Παναθηναϊκός.

2017-02-10 16:34:47

Πάντα απαντούσα στις κριτικές σεβόμενος το χρόνο που διέθετε κάποιος για να γράψει για το χώρο μας και εκτιμώντας την επίσκεψη, ακόμη και αν ήταν η μοναδική (πρώτη και τελευταία). Υπήρξαν όμως κακοπροαίρετες κριτικές απο χρήστες που δεν ήρθαν καν στο μαγαζί (είναι εύκολο να το καταλάβω) ή κακές κριτικές απο χρήστες που στο σερβιτόρο είπαν τα καλύτερα και με τα πιάτα να μή χρειάζονται πλύσιμο, καθώς και κριτικές απο ανθρώπους που δεν μπορούν να ξεχωρίσουν το μέλι απο τη μαρμελάδα ή το κοτόπουλο απο το χοιρινό και σταμάτησα να ασχολούμαι για να μη συγχίζομαι. Η δική σου κριτική ομως είναι πρόκληση και δικαιούσαι μια απάντηση. Κατ΄αρχήν να σε ευχαριστήσω για τις αρκετές όπως κατάλαβα επισκέψεις. Η κριτική είναι απόλυτα αντικειμενική χωρίς καμία υπερβολή ούτε θετική ούτε αρνητική. Αυτό είμαστε ενα τίμιο μεζεδοπωλείο και είναι πολύ δύσκολο να γίνουμε καλύτεροι. (χρειάζεται αγώνα πάνω απο τις δυνάμεις μας)ειδικά τα Σάββατα που είναι ο κύριος όγκος της δουλειάς και σερβίρουμε 280 άτομα σε μια βάρδια. Προσέχουμε τις αγορές κυρίως στα κρέατα (πάντα Ελληνικά) προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο για τους πελάτες αλλά όντως κάπου εκεί στο 3,5 έιναι η βαθμολογία μας κατά μέσο όρο. Τώρα όσο για τις τιμές όσο μπορούμε θα τις κρατήσουμε σε αυτά τα επίπεδα αλλά πολύ φοβάμαι ότι αυτό το 13-17 το άτομο θα γίνει 25-30 αν συνεχίσουν να μας πολιορκούν και να μας βλέπουν σαν μεγαλοεπιχειρηματίες, με αποτέλεσμα να μείνουν 2 στις δέκα ταβέρνες και την έξοδο για φαγητό να τη θεωρούμε πολυτέλεια.
Ευχαριστώ για την επίσκεψη, ευχαριστώ για την τίμια κριτική. Με εκτίμιση Δημήτρης

2017-02-10 19:53:24

Μπράβο κι ευχαριστούμε που κοσμείς τη γειτονιά με το μαγαζί σου. Κατά τα λοιπά ξέρω απόλυτα τι εννοείς και να ξέρεις όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε.

10 Φεβ 2017

Τρώγων