01 Μάρ 2017

Πιστεύω ακράδαντα ότι το συγκεκριμένο site προσφέρει πάρα πολύ χρήσιμες πληροφορίες και βοηθάει κατά πολύ κάποιον σε αυτό που θέλει να βρει. Σίγουρα εδώ μέσα δεν μπαίνουν να γράψουν κριτικοί αλλά άνθρωποι απλοί και γράφουν με βάση το δικό τους γούστο, οπότε αν ξέρεις που συμβαδίζεις με κάποιους ξέρεις και τι να περιμένεις εκεί που θα πας.

Έχοντας την επιθυμία να πάω σε ένα καινούργιο μαγαζί μετά από μεγάλο διάστημα που "παίζουμε" με τα σιγουράκια, ήθελα να επισκεφτώ το συγκεκριμένο μαγαζί για να δω από κοντά το "μύθο", αλλά είχα έναν ενδοιασμό. Με το θέμα της τηλεφωνικής κράτησης δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος από την εξυπηρέτηση και νομίζω στο επόμενο μαγαζί η κράτηση θα γίνετε πλέον ηλεκτρονικά πότε να μη μου ανεβαίνει και το αίμα στο κεφάλι.

Παρασκευή 10-2-17 και είμαστε στη πόρτα 22:20, ανοίγω μπαίνω ένας κύριος στο πάγκο, ουδέτερος και ανέκφραστος σαν να μην μπήκε κανείς. Πάμε προς το μέρος του και του λέω εγώ "έχουμε μια κράτηση" αφού το καλώς ήρθατε ή κάτι άλλο περίσσευε και το μόνο που ρωτάει είναι το όνομα μας συνεχίζοντας με το ύφος της ουδετερότητας, λέμε όνομα και μας δείχνει να διαλέξουμε ανάμεσα σε 2 τραπέζια και τέλος.

Θα συνεχίσω με τα του μαγαζιού και θα πω ότι η διακόσμηση μου άρεσε αρκετά με τα επίπεδα, τα γύψινα στο ταβάνι, τους πολυέλεους και γενικά όλο το στήσιμο και την καθαριότητα πλην του φωτισμού και θα εξηγήσω παρακάτω. Στο θέμα της εξυπηρέτησης, άμεση από το σερβιτόρο και ο ίδιος ευγενικός. Όσο για την ορχήστρα εξαιρετικοί στη σωστή ένταση, σε ρεπερτόριο και σε αντοχές αφού παίξανε ασταμάτητα και με χαμόγελο μέχρι τις 2:05 όμως....... Ακόμα θυμάμαι την έκφραση του άντρα από το διπλανό μας τραπέζι, οι οποίοι είχαν έρθει αργά και ακόμα τρώγανε να κοιτάει με ένα βλέμμα όλο απορία διότι η μουσική σταματησε νωρίς.

Για τις τιμές των φαγητων δε θα γράψω γιατί υπάρχουν στην σελίδα του καταστήματος. Οπότε Θα γράψω για την γεύση και την ποσότητα. Θα πω λοιπόν ότι τα Ανθοτυροπιτάκια αντιπροσωπεύουν άξια την τιμή τους και είναι γευστικότατα ακόμα και όταν πέρασε η ώρα και κρύωσαν ήταν τέλεια. Το κεμπαπ καλό σε γεύση με έντονη όμως την αίσθηση του χοιρινού κιμά παραπάνω απο το κανονικό, ίσως να πέσαν λίγα μπαχαρικά ή να είχε μόνο χοιρινό κιμά, επίσης με πολύ λίγες πατάτες, μισή κουταλιά του γλυκού τζατζίκι,2 ροδέλες κρεμμύδι και απουσία πίτας ?Η τυροκαυτερή του καταστήματος φαίνεται ότι είναι χειροποίητη αφού του εμπορίου δεν καίει τόσο αλλά υπάρχει το γνωστό θέμα της υφής που είναι προσωπικό γούστο. Η τυροκαυτερή είναι αγαπημένο μου πιάτο και εκτός από το σπίτι που την φτιάχνει το στεφάνι μου την παραγγέλνω σχεδόν πάντα έξω. Το θέμα της υφής λοιπόν έγκειται στο ότι άλλοι τη θέλουν στυλ "πιρουνατη" πιο χοντροκομμένη δηλαδή και άλλοι αλοιφή, η συγκεκριμένη λοιπόν είναι αλοιφή με υφή στόκου.

Τα πανσετάκια τοματο-μαρμελαδο-μουσταρδένια είχαν δεμένη και νόστιμη σάλτσα, έχοντας όμως την τύχη να τα έχω φάει στην συνταγή της επιτομής τους στην οποία τρώγετε και το λίπος και το πιάτο ολόκληρο θα πω ότι ήταν κάτω του μετρίου αφού έπρεπε να ξεδιαλύνεις τι θα φας από την παντσέτα. Το σαγανάκι τυπικό και τίμιο. Το τζατζίκι κι αυτό καλό να καίει όσο πρέπει και όντως σπιτικό. Απο κρασί πήραμε λευκό χύμα, αρκετά καλό και ελαφρύ. Ακόμα μια ένσταση έχω για το ψωμί το οποίο διαφημίζετε ότι δε χρεώνετε. Θα προτιμούσα να ήταν λιγότερο και να χρεωνόταν αν ξανά παράγγελνες διότι έχει περάσει ο καιρός και πλέον σχεδόν όλα τα μαγαζιά εξελίχθηκαν και προσφέρουν λίγο πιο ποιοτικό ψωμί ή παξιμαδακια από τον απλό αφρό πολυτελείας.

Στο τέλος μας ήρθε κέρασμα πανακότα ??? (μάλλον κρέμα εφόσον η πανακότα δε σερβίρετε με κανέλα! ) η οποία ήταν τελείως άνοστη και δε θα μου έλειπε αν δεν την έτρωγα, προσωπικά μετά απο τη πρώτη κουτάλια την έκανα πάσα.

Στο δια ταύτα το κατά κεφαλήν έξοδο τιμάτε στα 13 με 17 ευρό και είναι πολύ καλά για την κατηγορία. Όμως το συγκεκριμένο κατάστημα έχει συγκεκριμένο χαρακτήρα και αναφέρετε σε συγκεκριμένο κοινό το οποίο θέλει αυτό ακριβώς.
Επειδή θέλω να δικαιολογήσω το ότι γράφω και να μη φαίνεται απλά μια επιθετική αρνητική κριτική να εξηγήσω τι εννοώ. Το "επί τω λαϊκώτερον" έχει χαρακτήρα φασφουντάδικου. Υπάρχει μια έρευνα που έγινε σε ταχυφαγία για το πως μπορεί να κάτσει λίγη ώρα ο πελάτης ώστε να φύγει γρήγορα και να ξαναγεμίσει το τραπέζι του 2 και 3 φορές. Το "επί τω λαϊκώτερον" λοιπόν τηρεί αυτούς τους κανόνες κατά γράμμα, όχι αμεσότητα με τον πελάτη και πλήρη ουδετερότητα, όλα τα πιάτα ταυτόχρονα στο τραπέζι, έντονα φώτα ώστε να μη δημιουργείτε ατμόσφαιρα παρεΐστικη και εννοείτε απουσία πίστας που για το μέγεθος του μαγαζιού είναι έκπληξη.

Έτσι λοιπόν όπως έγραψε κι ο συνφορουμίτης "Τρώγων" έγινε βύντρα το μαγαζί, τίμιο μεν αλλά να μην αγαπήθηκε ποτέ απο την εξέδρα, διότι το κάθε μαγαζί έχει το χαρακτήρα του, σε άλλο πας επειδή είναι πολύ φτηνό, σε άλλο επειδή έχει τέλειο φαγητό, σε άλλο για τη μουσική. Αν λοιπόν θες απλά να φας και να φύγεις δεν πας στο "επί τω λαϊκώτερον" γιατι με τα λεφτά αυτά τρως πολύ καλύτερα αλλού, αν θες κουτούκι και διασκέδαση με παρεϊστικη διάθεση πάλι δεν πας, αν θες αυτό που τρως να ικανοποιεί πλήρως αυτό που πληρώνεις δεν πας, πηγαίνεις μόνο αν θες όλα τα παραπάνω στο μέσο όρο τους. Το μαγαζί όταν πήγαμε ήταν γεμάτο αλλά θα πω για τον βύντρα...... ότι ποτέ δε μου άρεσε και περίμενα πάντα να τον κάνουν αλλαγή.

Έτσι λοιπόν επίσκεψη δεν αναμένετε ξανά εκτός να γίνει αλλαγή ο "βύντρα" και δε βλέπει τον πελάτη μόνο σαν χαρτονόμισμα με πόδια.

2017-03-08 16:18:40

Στη δουλειά μου ζητώ ως απολαβές ΜΟΝΟ αυτά που δικαιούμαι, με κριτήριο μόνο αυτό της ανάλογης προσφοράς μου. Εάν πρόκειται να αδικήσω κάποιον, τοτε θα είναι μόνο ο εαυτός μου.

Ηρθατε 10.20 και είσαστε ακόμη εδω στις 2.05 σχεδόν 4 ώρες. Αρα πως είναι το μαγαζί τρως και φεύγεις?Καταλαβαίνω δεν σας βγήκε η βραδυά θέλατε κάτι άλλο αλλά μετά τα πήρατε όλα παραμάζωμα.
Είμαστε εδώ 21 χρόνια και με αρκετή πελατεία ακόμη παρά την κρίση, άρα σε κάποιους αρέσει αυτό που είμαστε. Δεν γίνεται να αρέσουμε σε όλους παράλογο θα ήταν αυτό.
Παραπονιέσται ου σταμάτησε η μουσική 2.05.
1ον τα παιδιά έπαιζαν απο τις 10 ασταμάτητα (εσείς το είπατε) δεν έχουν ατέλειωτες αντοχές
2ον Η συλλογική τους σύμβαση αυτό λέει και μάλιστα λιγότερο απο 4 ώρες.
3ον Στα εστιατόρια ταβέρνες κ. λ. π. η άδεια μουσικής είναι μέχρι τις 11 και μας δίνουν μια παράταση (κατόπιν αιτήσεως) μέχρι της 2
Πίστα όχι μόνο δεν εχουμε υποχρέωση να έχουμε αλλά απαγορεύεται. Μόνο τα κέντρα διασκέδασης έχουν δικαίωμα αλλά και υποχρέωση να έχουν πίστα και μπορούν να παίζουν μουσική μέχρι το πρωί.
Το γνωρίζω ότι πολλά ταβερνάκια και μεζεδοπωλεία και πιστα έχουν. και παίζουν μουσική μέχρι αργά, και χαμηλώνουν τα φώτα, υποκαθιστώντας τα κέντρα διασκέδασης που πλέον λόγω των τιμών δεν είναι προσιτά στον πολύ κόσμο. Αυτό δεν σημαίνει ότι έτσι είναι το σωστό και ότι πρέπει να κάνουμε όλοι το ίδιο.
Επισης θεωρώ αγένεια να κάνεις κριτική στο κέρασμα. Λες ευχαριστώ και δεν το τρώς αν δεν σου αρέσει. Βέβαια ο "τρωγων" την χαρακτήρισε καταπληκτική την πανακότα, εμείς την ίδια συνταγή έχουμε πάντα.
Ο κακόκεφος στην πόρτα ήμουν εγώ και ζητώ συγνώμη. Απλά δεν έπρεπε ναι είμαι εκεί εκείνη τη στιγμή.

2017-03-08 22:06:10

-θα μπω πρώτη φορά σε αντίλογο γιατί θέλετε να παρουσιάσετε ότι αυτό είναι το σωστό.
-Το μαγαζί αυτό βγάζει σα συμπεριφορά και περιβάλλον και αυτό θέλετε να πουλάτε......, εγώ προσωπικά έκατσα μέχρι το κλείσιμο επειδή ακριβώς στράβωσα από τη συμπεριφορά, το τρόπο και τη λειτουργία. Οι υπόλοιποι κάτσαν πολύ λιγότερο και βεβαίως το μαγαζί απευθύνετε σε όσους ζητούν αυτό που προσφέρει και εξ ου και η κριτική, ώστε ο καθένας που θα τη διαβάσει να ξέρει τι θα βρει.
-Η βραδιά δεν πρόκειται να μας έβγαινε, δεν νομίζω να άλλαζε κάτι αν ερχόμουν ακόμα άλλες 10 βραδιές.
-Σε αντίστοιχα μαγαζιά έχω ακούσει από 4,5 ωρες μεχρι 5,5ωρο πρόγραμμα, ή παίρνουν περισσότερα ή παρανομούν το 99% το μαγαζιών που παίζουν μέχρι της 3:00 ????? και δε νομίζω να υπάρχει τόσο μεγάλη ευσυνειδησία επιχειρηματία για τα εργατικά δικαιώματα παρά μάλλον όσο αφορά το μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους με τα μικρότερα έξοδα.
-Μια απλή κρέμα με κανέλα όχι δεν είναι πανακότα και η κριτική θα γίνει γιατί υποτίθεται το κέρασμα γίνετε για μια καλή εντύπωση, σαν κέρασμα, σαν ενα ευχαριστώ προς τον πελάτη, αλλά δε νομίζω να λες και ευχαριστώ όταν σου σερβίρουν κάτι χωρίς ουσία απλά για να νιώθεις υποχρεωμένος ή ευχαριστημένος και να βγαίνει απλά η υποχρέωση

01 Μάρ 2017

panosk21