24 Φεβ 2017

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ALEX80.

Στο Σκουμπρί είχα πάει 2-3 μαζεμένες φορές πριν από δυόμισι χρόνια, έχοντας σχηματίσει θετική κατά βάση εικόνα, με ορισμένες επιφυλάξεις κυρίως ως προς το service. Το φαγητό πάντως μου είχε αρέσει αρκετά, οι τιμές ήταν λογικές οπότε θα ήθελα να το ξαναεπισκεπτώ κάποια στιγμή, όπως και συνέβη αρχές του Φλεβάρη. Δυστυχώς, διαπίστωσα και πάλι ότι οι «ανορθογραφίες» από το service δεν έχουν εκλείψει. Και είναι κρίμα γιατί από άποψη γεύσεων και τιμών είναι ένα πολύ τίμιο μαγαζί σε μια πολύ ανεβασμένη περιοχή του κέντρου. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα αναλυτικά:

Παρασκευή απογευματάκι μετά τη δουλειά, βρεθήκαμε στο ΣΚΟΥΜΠΡΙ. Το παρκάρισμα δεν είναι ακατόρθωτο στην περιοχή, δίπλα ωστόσο ακριβώς βρίσκεται ο σταθμός μετρό ΣΥΓΓΡΟΥ-ΦΙΞ, οπότε προτιμήστε το.

Αυτήν τη φορά καθίσαμε για πρώτη φορά στον εσωτερικό χώρο του μαγαζιού.
Ας πάρουμε τα θετικά αρχικά: μια μεγάλη τζαμαρία επιτρέπει την οπτική πρόσβαση στον πεζόδρομο της Δράκου, τα τραπέζια είναι άνετα και η διακόσμηση με το λευκό χρώμα να κυριαρχεί ευχάριστη και ταιριαστή με το ύφος του μαγαζιού. Οι τουαλέτες πεντακάθαρες, ο χώρος της κουζίνας, αν και βρίσκεται μαζί με τον κυρίως χώρο του μαγαζιού, δεν δημιουργεί ιδιαίτερα δυσάρεστες οσμές, προφανώς λόγω καλού εξαερισμού.
Στα αρνητικά τώρα, το επιτρεπόμενο κάπνισμα (χωρίς ωστόσο να ενοχλεί ιδιαίτερα, ευτυχώς μάλλον και εδώ ο εξαερισμός λειτούργησε ευεργετικά), και η σχετικά χαμηλή θερμοκρασία του χώρου, κυρίως στα τραπέζια που βρίσκονταν δίπλα στην τζαμαρία, για το λόγο αυτό άλλωστε αλλάξαμε και τραπέζι πιο μέσα. Τελευταία αρνητική παρατήρηση έχει να κάνει με ορισμένα μαξιλαράκια στους καναπέδες που ήταν κάπως βρώμικα ή πολυκαιρισμένα (ενδεχομένως και λόγω του λευκού τους χρώματος). Λεπτομέρεια σίγουρα, την αναφέρω απλώς γιατί το όλο στήσιμο του μαγαζιού είναι προσεγμένο και είναι κρίμα τέτοια μικροπράγματα να χαλάνε την τελική εντύπωση.

Το service δυστυχώς δεν ξετρέλανε και πάλι. Ευγενικός ο νεαρός που μας εξυπηρέτησε, κάπως άτσαλος και τσαπατσούλης ωστόσο στη συμπεριφορά και εξυπηρέτησή του. Έγιναν και κάποια μικρολαθάκια στο λογαριασμό (χρεώθηκε κάτι επιπλέον, εάν και η αλήθεια είναι ότι ο σερβιτόρος ζήτησε πολλές φορές συγγνώμη σχετικά αφού του το επισήμανα). Στα αρνητικά τέλος το εμφιαλωμένο νερό που έρχεται χωρίς ερώτηση, και η απουσία κεράσματος είτε στην αρχή είτε στο τέλος. Όλα αυτά σε συνδυασμό με μια μόνιμη μουρμούρα και γκρίνια που ακουγόταν μεταξύ του προσωπικού (χωρίς προφανή λόγο, δεδομένου ότι και το μαγαζί δεν ήταν γεμάτο) δεν θα επιτρέψουν υψηλότερη βαθμολογία από ένα δυάρι.

Ως προς το φαγητό τώρα, δύο άτομα παραγγείλαμε:
- για αρχή ήρθε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (1,50 €) και μπόλικο φρέσκο και νόστιμο ψωμάκι (0,50 € ανά άτομο), χωρίς ωστόσο κάποιο συνοδευτικό ντιπ.
- σαλάτα σκουμπρί (7,50 €). Η πρώτη εικόνα δεν ήταν ιδιαίτερα «θελκτική», καθώς το μόνο που διέκρινες ήταν ένα βουνό από πρασινάδες με μια αραιή σος. Ωστόσο στο κάτω μέρος του πιάτου υπήρχαν αρκετά κομμάτια από καπνιστό σκουμπρί που είχαν δώσει ένα παρά πολύ ωραίο άρωμα και στη σαλάτα, ενώ η κάππαρη και το αγγουράκι ταίριαζαν απόλυτα. Παρά την αρχική επιφύλαξη λοιπόν, η σαλάτα μας ικανοποίησε απόλυτα και αποτέλεσε ιδανικό ξεκίνημα για τα υπόλοιπα πιάτα.
- γαύρος μαρινάτος (4,00 €). Νοστιμότατος, τον θυμόμουνα από τις παλαιότερες επισκέψεις μου, τον τιμήσαμε και αυτήν την φορά.
- χταπόδι στη σχάρα (8,50 €). Σχετικά καλή μερίδα (εντάξει και λίγο μεγαλύτερη να ήταν δεν θα με πείραζε) και πολύ ωραία ψημένο, μας άφησε επίσης άριστες εντυπώσεις.
- σαρδέλες φιλεταρισμένες στη σχάρα (7,50 €). Σερβιρίστηκαν κυκλικά του πιάτου, ανοιχτές και καθαρισμένες, ενώ στο κέντρο υπήρχε μπόλικη ψιλοκομμένη ντομάτα. Φρέσκιες, έχοντας πάρει το «ωραίο» κάψιμο της σχάρας, μας ικανοποίησαν. Η ψιλοκομμένη ντομάτα, για το δικό μου πάντα γούστο, δεν ξέρω εάν ταίριαζε, καθώς είχε βγάλει πολλά υγρά, επηρεάζοντας και τη γεύση της σαρδελίτσας.
- ψιλό γαριδάκι (8,50 €), αξοπρεπέστατο, σίγουρα όχι το καλύτερο που έχω φάει, αλλά ήταν ελαφρά τηγανισμένο και νόστιμο.
- ένα ούζο βαρβαγιάννη (7,50 €).

Το φαγητό άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και αυτήν τη φορά, οπότε κέρδισε δικαίως ένα «3» στην τελική αξιολόγηση της γεύσης, που ενδεχομένως θα μπορούσε να γίνει και «4». Από άποψη τιμών, ο συνολικός λογαριασμός ήρθε στα 46 € (με απόδειξη και πληρωμή μέσω κάρτας), φυσιολογικά δηλαδή, ένα κλικ πιο κάτω θα ήταν βεβαίως καλοδεχούμενο.

Αυτά λοιπόν για το ΣΚΟΥΜΠΡΙ και από μένα. Εύκολα θα μπορούσα να το κάνω στέκι. Βρίσκεται σε μια περιοχή που προτιμώ για τις εξόδους μου, με νόστιμο φαγητό και νορμάλ τιμές. Αν ανέβαινε και λίγο στην εξυπηρέτηση... Τέλος πάντων, σίγουρα σας προτείνω να επισκεφτείτε το ΣΚΟΥΜΠΡΙ κάποια στιγμή, να διαβάσω και τη δική σας άποψη.

24 Φεβ 2017

ALEX80