13 Μάρ 2017

Το κέντρο του Πειραιά αλλαζει τον τελευταίο καιρό αν αυτες οι αλλαγές θα έχουν θετική ή αρνητική έκβαση δεν μπορώ να το προβλέψω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι προς το παρόν δυσκολεύουν αρκετά την κίνηση τον οχημάτων. Για αυτό το λόγο ακόμη και εγώ τον αποφεύγω. Έτσι είχα καθυστερήσει αρκετά την επίσκεψη στο δυόσμο.
Ο δυόσμος ήρθε και έκανε πάταγο, καθώς ο χώρος της εστίασης ταλαιπωρείται αρκετά στον Πειραιά με λίγες αξιόλογες επιλογές.
Από την πρώτη στιγμή ήθελα να πάω, διότι το μενού μου είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον.
Ο χώρος που στεγάζεται μου δημιουργεί πάρα πολλές αναμνήσεις από τα παιδικά μου χρόνια. Πρόκειται για ένα νεοκλασικό φοβερο κτίριο, καλά συντηρημένο, με μία υπέροχη ταράτσα που έχει θέα, στη μαρίνα Ζέας. Στο χώρο αυτόν στεγαζόταν μία από τις ιστορικές κρεπερι, την οποία ειχαμε τιμήσει πάρα πολλές φορές οικογενειακώς στο παρελθόν. Μπαίνοντας διαπίστωσα ότι ο χώρος είχε κάποιες διαφοροποιήσεις αλλά ο βασικός κορμός παρέμεινε αναλλοίωτος. Στα βασικά άνετα τοποθετημένα τα τραπέζια, ούτως ωστε να μπορεί να διατηρηθεί η ιδιωτικότητα. Απαγόρευση του καπνίσματος, αλλά και ειδικός χώρος για να μπορούν οι καπνιστές να χαλαρώσουν χωρίς να ενοχλούν τους υπόλοιπους. Ακόμη ο χώρος έδινε μία αίσθηση καθαριότητας παρά το γεγονός ότι πήγαμε σε δύσκολη ώρα, Κυριακή απόγευμα.
Η εξυπηρέτηση ήταν κάτι παραπάνω από ΑΨΟΓΗ. Σε τέτοιο σημείο που αν και ήταν μία πολύ δύσκολη μέρα χαλάρωσα αρκετά και απόλαυσα τη βραδιά. Με δυο λόγια χαμόγελο, σωστοί χρόνοι, ωραίες προτάσεις (ακριβώς στα γούστα μας), κεράσματα (ίσως να έπαιξε ρόλο και ένα τηλέφωνο που έκανε μία φίλη την οποία υπερευχαριστω για τη διάθεση, αλλά οπως παρατηρήσα αυτό ίσχυε για όλους τους πελάτες). Η εξυπηρέτηση στην εστίαση είναι δύσκολο κομμάτι, εδώ όμως κάνουν εξαιρετικη δουλειά.
Σε ότι αφορά το φαγητό ότι δοκιμάσαμε ήταν γευστικοτατο. Ειμασταν συνολικά 5 άτομα που στην πορεία έγιναν 6(φαγαμε οι 4 ουσιαστικά) η υπόλοιπη παρέα είχε επισκεφθεί ξανά το δυόσμο και σε συνάρτηση με τα "σκονακια" μου μάλλον επιλέξαμε τα καλύτερα πιάτα. Πήραμε λοιπόν:
-παραδοξο ντακο με παξιμάδι από χαρούπι παντζάρι, φουντούκια, γαλενι Κρήτης και δυόσμο δροσερό πιάτο, με συνδυασμό υλικών που τον φοβήθηκα αλλά το σύνολο ήταν νοστιμότατο.
-μπουκιες από κοτόπουλο σε φωλιά κανταιφιου με πέστο βασιλικού, ήταν το μόνο πιατο που δεν με ενθουσίασε, έλλειπε η γευστική ένταση που θα το απογείωνε.
-τηγανια μανιταριών με λάδι τρούφας και κασέρι, αγαπώ τα μανιτάρια και ο συνδυασμός υλικών ήταν απολύτως επιτυχημενος.
-τηγανιτες μπάλες με ανθότυρο και κατσικίσιο τυρί ερίφι πραγματικά από τα πιάτα για τα οποία θα επέστρεφα, τα τυριά έλιωναν στο στόμα.
-καβουρμας με στικς πατάτας και λαδολεμονο(κέρασμα του μαγαζιού) απλά δοκιμάστε το μην το παραλείψετε το καλύτερο από όσα δοκιμάσαμε.
-αυγα τηγανιτά με στικς πατάτας και σύγκλινο, συνταγή που κυκλοφορεί αρκετά σε διάφορες παραλλαγές, εδώ σε μία ωραία εκδοχή, ένα κλικ λιγότερο ψημένα τα αυγά, θα τα ήθελα, αλλά και πάλι φαγώθηκε ταχύτατα.
- στριφταρια με κοτόπουλο και κάρυ σωστά βρασμένα τα ζυμαρικά ζουμερο το κοτόπουλο ωραίο πιάτο.
-ταρτα σοκολάτας (το λάτρεψα παρότι δεν είμαι φαν της σοκολάτας)
-Εκμεκ παγωτό (κερασμενο) άλλος ένας συνδυασμός γεύσεων που δε θα μπορούσα να σκεφτώ και ομως ήταν επίσης επιτυχημένος
-Τσιζκεικ Συνήθως δεν το προτιμώ αυτό το γλυκό, εδώ ήταν σωστά εκτελεσμένο, επικεντρώθηκα στα άλλα ομως...
Ήπιαμε αρκετά 2 μπύρες, ρακόμελο,1/2 κιλό κρασί όλα ήταν πολυ καλά. Την παρασταση έκλεψε το οινομελο στο τέλος (άλλο ένα κέρασμα), την επόμενη φορά θα φροντίσω να μην οδηγώ για να μπορώ να το τιμήσω δεόντως.
Για τα παραπανω πληρώσαμε περίπου 15€ το άτομο, πόσο αρκετά ικανοποιητικο, εάν σας ενδιαφέρει υπάρχει μία πληρως ενημερωμένη σελίδα στο fb, οπότε μπορείτε να δείτε λεπτομέρειες.
Να σημειώσω ότι μαγειρεύουν με εκλεκτά ελληνικά τοπικά προϊόντα, γεγονός το οποίο κέρδισε την καρδιά μου, οι γεύσεις τους κέρδισαν τον ουρανίσκο μου οπότε θα μπορούσε να γίνει το νέο μου στέκι.

2017-03-18 16:01:44

Καταρχήν θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την επίσκεψη σας στον χώρο μας. Επίσης για τον χρόνο που αφιερώσατε άλλα και για την όμορφη κριτική σας.

Προσπαθούμε να αφουγκραζόμαστε τον πελάτη, να μαγειρεύουμε με ποιοτικές πρώτες ύλες από τον τόπο μας και να κρατάμε όσο πιο πολύ μπορούμε προσιτές τις τιμές. Εν μέρη τα καταφέρνουμε, θεωρούμε όμως ότι πολλά μαγαζιά στον Πειραιά βαδίζουν στον ίδιο δρόμο.

Όσο για τον πάταγο τον οποίο έχουμε προκαλέσει-όπως αναφέρετε-σίγουρα μας δημιουργεί ένα μεγάλο χαμόγελο. Χωρίς να θέλουμε να σας προσβάλουμε το θεωρούμε λίγο υπερβολικό. Όπως και να χει και πάλι σας ευχαριστούμε.

Κάτι τελευταίο, δυστυχώς η ταράτσα μας δεν έχει θεά προς την Μαρίνα Ζέας. Είχε πριν χρονιά όταν δεν υπήρχε η διπλανή πολυκατοικία.

Εγώ σας ευχαριστώ για ένα όμορφο και χαλαρωτικό γεύμα.
Με όλο το σεβασμό επιτρέψτε μου να έχω γνώμη για την εστίαση στην πόλη μου, δυστυχώς είναι ελάχιστα τα αξιόλογα εστιατόρια.
Ο πάταγος εκφράζεται απο τα θετικά λόγια, που ακουσα από έμπιστους χρήστες του site αλλά και ασχετους με αυτό φίλους.
Δυστυχώς για την ταράτσα δεν το γνώριζα.
Τέλος, φιλική συμβουλή μην υποτιμάτε την αξιόλογη προσπάθεια σας. Δεχτείτε τα ανιδιοτελή θετικα σχόλια και συνεχίστε έτσι και καλύτερα.

13 Μάρ 2017

TOMIE