13 Μάρ 2017

Πως από παιδί του Πειραιά γίνεσαι τακτικός θαμώνας βορείων προαστίων... Οι επισκέψεις συνεχίζονται με γοργούς ρυθμούς και νομίζω ανά τακτά χρονικά διαστήματα θα γράφω για μαγαζιά των τριγύρω περιοχών. Coupepe ήθελα καιρό να δοκιμάσω, χρόνια αρκετά πλέον αλλά θεώρησα πως ίσως είναι καλύτερα να το κάνω με μεγαλύτερη παρέα και με περισσότερο κέφι. Για να μην ξεχαστώ, σημειώστε πως πρέπει να πάτε οπωσδήποτε για παγωτό στο πολύ κοντινό Morris Brown! Και ένας λόγος της επίσκεψης μας (2 άτομα) ήταν και αυτό. Πραγματικά πολύ καλό παγωτό!

Λοιπόοοον... Την περιοχή δεν την ξέρω καν, αν με βάλεις μόνο μου μπορεί και να χαθώ ακόμα και με χρήση του GPS. Όσο ζεις μαθαίνεις όμως και ανακαλύπτεις και τελικά η πίτσα ή μακαρονάδα έγινε ψητοπωλείο. Οικονομική κρίση και Τρόϊκα αλλά ο έλληνας δεν πτοείται και δεν υπάρχει περίπτωση να κλειστεί στο σπίτι του ειδικά αν η μέρα είναι Σάββατο (4/3/2017). Στην Πεντέλη μου φάνηκαν όλα γεμάτα, όπως και στο Dadas που παρκάραμε απ'έξω. Την ύπαρξη του μαγαζιού φυσικά δεν την γνώριζα, είχε τύχει μόνο να διαβάσω μια σχετικά πρόσφατη κριτική της. Δεν είχα στοχεύσει αποκλειστική επίσκεψη εκεί αλλά να που προέκυψε.

Ψητοπωλεία υπάρχουν πολλά με παρόμοιο κόνσεπτ, άλλος μπορεί να το λέει Καλαμάκι Αβάνα, άλλος Souvlakerie και άλλος Πράσινο Πιπέρι. Η όλη ουσία του πράγματος είναι όμως να απολαύσεις αυτό που επιθυμείς, είτε τυλιχτό είτε μερίδα με ψητά. Και το Πράσινο Πιπέρι νομίζω ότι κάνει καλή δουλειά.

Θα ξεκινήσω από την εξυπηρέτηση που είναι αυτοματοποιημένη και ευγενική, "παίζει" με τον πελάτη ώστε να δημιουργηθούν σχέσεις που θα επαναλάβουν επίσκεψη. Παρατήρησα αρκετούς πελάτες να χαιρετούν το προσωπικό σα να γνωρίζονται. Κατά τα άλλα, η εμφάνιση των πιάτων γίνεται με ρυθμούς σχεδόν πολυβόλου και σε λιγότερο από 15 λεπτά είχε έρθει το σύνολο της παραγγελίας μας. Λίγο μεγαλύτερα διαστήματα τα χρειαζόμασταν καθώς κάναμε αγώνα δρόμου να τα φάμε όλα πριν κρυώσουν. Η αποδειξούλα κανονικότατη αλλά κέρασμα μηδέν. Δεν γνωρίζω τι κάνουν με πιο τακτικούς πελάτες αλλά παρατήρησα πως ακριβώς πίσω μας έφεραν ένα καραφάκι ρακί (ή μαστίχα), δεν άκουσα τη στιχομυθία.

Ο χώρος αρκετά περιορισμένος και με μικρή απόσταση μεταξύ των τραπεζιών. Καθίσαμε σε πάγκους (όπως μπαίνεις δεξιά) που μάλλον χρησιμοποιούν τα παιδιά του delivery, ενώ όταν άνοιγε η πόρτα με χτύπαγε στην πλάτη. Υπάρχει ένα καναπεδάκι με κόκκινα μαξιλάρια που μπορεί να βολέψει 3+3 άτομα, τα τραπεζοκαθίσματα είναι ξύλινα και γενικότερα με λίγα χρήματα έχουν κάνει αξιοπρεπή δουλειά για να καθίσεις να φας σαν άνθρωπος. Όπως αναφέρθηκε και σε προηγούμενες κριτικές, λόγω ονομασίας και του καταστήματος, το χρώμα που κυριαρχεί είναι το λαδοπράσινο.

O κατάλογος με αρκετές επιλογές, χωρίς όμως να είναι κουραστικός! Αν είμασταν περισσότερα άτομα θα δοκιμάζαμε περισσότερες γεύσεις, που πιθανότατα είναι και αυτές ικανοποιητικές. Η παραγγελία μας:

- 2 Πιτούλες συνοδευτικές για τα καλαμάκια που πήραμε, στα 0.80 ευρώ.

- Τυροκαυτερή σπιτική στα 4.2 ευρώ. Όντως δικής τους παραγωγής με το τυρί να υπερέχει σε γεύση, αρκετό λαδάκι από πάνω αλλά δεν μπορώ να πω πως ήταν αμιγώς τυροκαυτερή. Είχε εμφανή κομμάτια κόκκινης πιπεριάς αλλά δεν έκαιγε σχεδόν καθόλου. Σε όσους αρέσουν οι λάιτ καταστάσεις όμως να την παραγγείλουν!
- Ταλαγάνι σχάρας με θρούμπι και λεμόνι στα 4.5 ευρώ. Καλοψημένο και νόστιμο, πολύ καλό συνοδευτικό... όσο είναι ζεστό.

- Σαλάτα Πράσινη πανδαισία με φρούτα εποχής & τριμμένη γραβιέρα στα 7.5 ευρώ. Αρκετή ποσότητα πρασινάδας, φρέσκα λαχανικά αλλά θα έπρεπε να είναι κομμένα σε μικρότερα κομμάτια. Από φρούτα, το μήλο είχε την τιμητική του ενώ και η σως μουσταρδόμελου ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ, "χρωμάτιζε" το πιάτο αρκετά.

- Καλαμάκι χοιρινό χειροποίητο στο 1.6 ευρώ και καλαμάκι κοτόπουλο χειροποίητο στο 1.7 ευρώ. Αμφότερα εξαιρετικά και καθόλου βιομηχανικά. Συνοδεύονται από ελαφρώς ψημένο ψωμάκι και λεμόνι. Κανείς δεν μπορεί να χορτάσει μόνο με ένα. Πολύ καλού επιπέδου και αρκετά ζουμερά ώστε να τα απολαύσεις!

- Φιλετάκια χοιρινά (λαιμού) "μερακλίδικα" στα 7.8 ευρώ. Ζουμερά, καλής ποιότητος και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ χωρίς να χρειαστείς καν το μαχαίρι για να τα κόψεις.3 τεμάχια με ψητή τομάτα στην κορυφή για να "γλυκίζει" και αρκετές ριγανάτες πατάτες τηγανιτές ώστε να συνθέσουν ένα πλήρες πιάτο που κανένα υλικό του δεν υστερούσε.

Σύνολο στα 30.9 ευρώ, τιμή αξιοπρεπής αλλά με κάποιους ενδοιασμούς.

Πιθανότατα έχουν αρκετή πελατεία γιατί μέσα στο μαγαζί έκαναν αγώνα δρόμου για να προλάβουν. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τα πιάτα να έρχονται ταχύτατα και να τρέχουμε και μεις να προλάβουμε για να μην κρυώσουν. Αν συνεχίσουν με αυτούς τους ρυθμούς θα χρειαστεί να επεκταθούν σε μεγαλύτερο χώρο ώστε να εξυπηρετούν σωστά. Θετικό σημάδι που σε χαιρετούν όταν φεύγεις με περισσή ευγένεια, όμως θα πρέπει να τηρούν την ίδια στάση ακόμα και σε πελάτες της μιας επίσκεψης. Παράπονο δεν έχω, όμως κάθε επιχείρηση πρέπει να έχει όραμα ώστε να ξεφεύγει από τη μάζα του ανταγωνισμού.

13 Μάρ 2017

VAGELIS