Όχι να το παινευτώ, αλλα εχω τον καλυτεροτερο μπαμπα του κοσμου. Και ο δικος σας καλος είναι, αλλα σα τον δικο μου, ε, δεν είναι. Και μη νομισετε ότι είναι η τρελη αδυναμια της κορης, όχι, αλλιως και οι αδερφες μου τα ιδια θα λεγαν, και δε θα τριβονταν σαν κανις γκριφον στη μαμα μου. Είναι αυτή η φυσικη γαματοσυνη που εχει, που τον κανει παντα και για παντα τον αγαπημενο μου γιγαντα.

Αυτός, λοιπον, ο αξιολατρευτος, διμετρος Σουπερ Μαριο, κερδισε στη βασιλοπιτα στη δουλεια του μια δωροεπιταγη 45€ για το Gigi, και, καθοτι, όπως ειπαμε παραπανω, είναι ζαχαρωτο σκετο, την χαρισε στην φαγανη κορη του. Αν αυτή τη στιγμη με διαβαζουν οι ετερες κορες του, θεωρηστε αυτή την κριτικη αποχαιρετιστηριο μηνυμα, διοτι πιθανοτατα εντος ολιγου θα βρισκομαι θαμμενη στον κηπο, κατω από τη μουρια.

Βραδυ καθημερινης και εχω μπουχτισει. Μιλαμε εχει γυρισει το ματι αναποδα, εχει κανει ένα διπλο τολουπ και εχει γυαλισει πιο πολύ από τα καλα σερβιτσια της μανας μου. Θελω να βγω με τετοια μανια, που αν με δαγκωνε ο σκυλος μου θα παθαινε αυτος λυσσα. Παρεα πολύ προθυμη να παρεχει τον βασταγερο ωμο της και το ακομα πιο βασταγερο στομαχι της στο δραμα μου συμφωνησε να με συνοδευσει στο πνιξιμο του πονου στην χοληστερολη, οποτε 11 παρα τη νυχτα περνουσαμε την εισοδο του μαγαζιου.

Τωρα δεν θελω γελοιοτητες για δυσκολια παρκαρισματος, βρισκομαστε στη
Δροσια, γνωστη για τα πεινιρλί της και την πληθυσμιακη πυκνοτητα αναλογη της ρωσικης στεπας. Και για να γινουν τα πραγματα ακομη πιο ευκολα, απεναντι ακριβως λειτουργει δωρεαν παρκινγκ για τους πελατες του μαγαζιου, μη και μεταφερθει εκτακτως το καρναβαλι της Πατρας στον Αγιο Στεφανο και πεσει κινηση.

Το ιδιο το μαγαζι, που εχει υποστει ανακαινιση, είναι μοντερνο και μαλλον ομορφο. Νταξει, του στυλ μου δεν είναι, αλλα δεν ειμαι και ο Σπυρος Σουλης, και για τον αμερικανιαρικο σκοπο του είναι μια χαρα. Αρκετα σκοτεινο για βραδυ, τη μερα όμως, με τις τεραστιες τζαμαριες να λουζονται στο φως είναι μακραν πιο ομορφο. Απαστραπτουσα καθαριοτητα, βολικα αλλα μικρα τραπεζοκαθισματα, καλες αποστασεις. Ε, δε θα το αγορασουμε κιολας.

Πριν παμε ειχε προηγηθει κληση, ώστε να συνεννοηθω για τα της δωροεπιταγης. Ο υπευθυνος του καταστηματος ειχε έναν τροπο προσχαρο και σκλαβωτικα ευγενικο, που θα του χαριζε τεσσαρι ατοφιο, αν δεν με επανεφερε στην κρυα πραγματικοτητα το σερβις. Η μια από τις δυο κοπελες ηταν ευγενικη, χωρις καποια οικειοτητα, αλλα παντως εξυπηρετικη. Η άλλη μας κατεστησε σαφες με το μονιμο υφος-ψυχρολουσια ότι ηθελε να σχολασει και εμεις ημαστε το φυσικο εμποδιο αναμεσα σε αυτην και το κρεβατι της. Να τονισω ότι δεν ειμαστε η μονη παρεα στο χωρο και δεν καναμε καταχρηση του ωραριου, αλλα αυτό δεν την ευαρεστησε ιδιαιτερα και η σταση της με αγχωνε και με εκανε να αισθανομαι αμηχανα.

Λόγω της επιταγης ειχαμε την ευκαιρια να παραγγειλουμε για ένα λοχο, πραγμα που ηρθε να προκαλεσει 2 ασταθμιτες αστοχιες. Η πρωτη ηταν ότι το τραπεζι 2 ατομων ηταν εκποιημενο από το χρεοκοπημένο κουκλοσπιτο της Μπαρμπι, και μετα βιας χωρουσε τα μισα πιατα. Φταιμε και μεις που πηραμε πολλα, φταινε και αυτοι που δεν υπολογισαν ότι βασικά σερβίρουν πιτσες και μπεργκερ, από τη φυση τους ογκωδη πιατα. Εδώ ερχεται και σκονταφτει και η ταχτυτητα αφιξης των κυριως, ενώ βρισκομασταν ακομα εν μεσω ορεκτικων, οποτε επρεπε να ξεκινησουμε μια παρτιδα τζενγκα, οσο η εμφανεστατα ενοχλημενη σερβιτορα στεκοταν πανω απ τα κεφαλια μας με τις πιαταρες ανα χειρας.

Ιδου, λοιπον, τι ματσακουνιάσαμε:

-Σαλατα του μονου Ρωμαιου αυτοκρατορα που ξερει και η γιαγια μου η κουτση (8.50€) με iceberg, κινέζικο λάχανο, μαρούλι, κοτόπουλο, κρουτόν, flakes παρμεζάνας, bacon & Caesar's dressing. Παρα πολύ νοστιμη και σε καλη ποσοτητα. Ανετα την ξαναπαιρνα.

-Πατατες τηγανιτες με σως τσενταρ και μπεηκον (4€). Η σως δε μουλιαζε τις πατατες, αλλα ηρθε σε ξεχωριστο βαζακι και ηταν επικη. Τα υπολοιπα δεν ελεγαν κατι, αλλα αυτή η σως…

- Chicken tenders (7.5€) Στήθος κοτόπουλο σε δαχτυλομπαστουνακια, παναρισμένο με corn flakes και φυστίκι Αιγίνης. Ερχεται και ένα μπολακι σως. Αν πατε στο Gigi και δεν το παρετε, θα είναι χαζομαρα εφαμιλλη της υπογραφης του πρωτου Μνημονιου. Είναι υπερπεντανοστιμα, τρυφερα, αλαδα, αψογα.

-Truffle burger (11.90€) με ragout μαύρης τρούφας, κολοκύθι, mozzarella, prosciutto di Parma, ντομάτα, ψιλοκομμένο iceberg & sauce μαγιονέζας. Πολλες δηθεν λεξεις για να περιγραψουν ένα οκ μπιφτεκοψωμο που δεν ξετρελανε ουτε απογοητευσε αυτην που το εφαγε.

-Double trouble burger (16.90€) με διπλο μπιφτέκι μοσχαρίσιο, διπλό cheddar, διπλό bacon, onion rings, BBQ sauce, ντομάτα, ψιλοκομμένο iceberg, κρεμμύδι, πίκλες & sauce μαγιονέζας. Μεγαλο και πλουσιο, αλλα με εγκωσε με τον υπερwell-done κιμα, που ηρθε πιο στεγνος από την ερημο Καλαχαρι.

Οι τιμες είναι κατά προσεγγιση, διοτι προφανως δεν τις θυμαμαι, και ο ενδελεχης αναρτημενος καταλογος στη σελιδα τους εχει μειωμενες τιμες του delivery. Εξισου προφανως σκασαμε, γιατι και οι μεριδες είναι αρκετα γενναιες και τα πιατα που πηραμε παρα πολλα. Συνολο λογαριασμου, επισης κατά προσεγγιση κοντα στο 50ρικο, αν και εμας το γευμα ηταν ευγενικη χορηγια του μπαμπα μου.

Εχω μια σχετικη δυσκολια να το καταταξω σε κατηγορια τιμης, γιατι είναι καπου αναμεσα σε 15-20€, πραγμα που το καθιστα ενταξει. Ουτε νιωθεις ότι σε κλεψαν, ουτε και ότι τους εκλεψες. Μικρες μειωσεις σιγουρα ευπροσδεκτες, πολλα πραγματα εχουν παρει την ανιουσα λογω περιοχης και δεν με βρισκουν συμφωνη εποχιακα ή ποιοτικα. Όχι ότι δεν είναι καλα, αλλα δεν είναι και για ανω του δεκαευρου το μπεργκερ. Εχω ακουσει ότι η πιτσα είναι καλυτερη, αλλα ειλικρινα, πιτσα τρωω πιο σπανια από ότι σαλιγκαρια, οποτε δεν εχω αποψη.

Ισως ξαναπαω, αν τυχει. Αλλα δεν καιγομαι κιολας. Αν σας κανει πεινα για μπεργκερακι και ειστε στην περιοχη, πατε αφοβα. Όμως, γιατι να ειστε σε αυτή την περιοχη εξαρχης?

Κλεινοντας, ευκαιριας δοθεισης, από την απιστευτα ευστοχη παρατηρηση του φιλου TzavarakosG, εχω να πω, give that man a cookie. Προτιμηστε μια μετρια κριτικη που περιγραφει μια προσωπικη εμπειρια, παρα ένα ακομα φωτοαντιγραφο του Αθηνοραματος, γιατι επηξε το ματι μας στη διαφημιση.

Χρυσανθεμακι

Δευτέρα 23 Οκτωβρίου