19 Μάρ 2017

Εχουμε πάει αρκετές φορές μετά την πρώτη μας επίσκεψη πριν δυο περίπου χρόνια στο επι τω Λαϊκώτερον. Βέβαια οι έξοδοί μας έχουν αραιώσει πάρα πολύ τον τελευταίο καιρό.
Πράσινη και ύσηχη αυλή το καλοκαίρι, μια όαση μέσα στην κίνηση της Αθήνας, με πολλές γωνιές που μπορείς να ξεχαστείς και να ηρεμήσεις.
Το χειμώνα ζεστό περιβάλον ύσηχα τις καθημερινές, με αρκετή φασαρία Παρασκευή Σάββατο και Κυριακή μεσημέρι, λόγω και της ζωντανής μουσικής.

Το σέρβις πάντα γρήγορο, κάποιες φορές υπερβολικά, έρχονται σχεδόν όλα τα πιάτα μαζί, και συνήθως με καλή διάθεση. Εχουμε δοκιμάσει σχεδόν όλο τον κατάλογο χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις. Τα πιάτα είναι απλά χωρίς πολύ στόλισμα αλλά νόστιμα και προσεγμένα.

Αυτά που θεωρώ απο τα καλύτερα είναι η μαγκιά του μάγειρα, χοιρινό λεμός στη σχάρα, ζουμερό και νόστιμο, το συκώτι τηγανιά, με πιπεριές και κρεμύδια σβησμένο με κονιάκ και λεμόνι, το κοτόπουλο επι τω Λαϊκώτερον, σουβλάκι κοτόπουλο απο μπούτι που μου αρέσει και το βρίσκω πιο νόστιμο απο το στήθος, με τηγανιτές πατάτες και ρύζι και μια νόστιμη και δροσερη σάλτσα με μαγιονέζα και γιαούρτι, το μπιφτέκι με πολύ κρεμύδι και μαϊδανό, και τα μπριζολάκια με σώς μουστάρδας και μαρμελάδα τομάτα με πολύ έντονη γεύση.

Απο σαλάτες προτιμάμε την πολίτικη με λάχανο καρότο σέλινο ψημένα στο ξύδι, και το καλοκαίρι την εξωτική με διάφορα φρέσκα λαχανικά ανανά μήλο και σως μπαλσάμικο (αν ήταν και φρέσκος ο ανανάς θα ήταν τέλεια).
Ορεκτικά συνήθως παίρνουμε φέτα τυλιχτή με μέλι και σουσάμι ή ανθοτυροπιτάκια με άνιθο κρεμυδάκι φέτα και άνθότυρο που τα κάνει πιο ελαφρυά, μελιτζάνα με σάλτζα φρέσκιας τομάτας και φέτα (μελιτζανοκατάσταση) και κολοκυθοκεφτέδες με φέτα κρεμυδάκι και μυρωδικά.

Στά ποτά διαφωνούμε. Εγώ πίνω συνήθως λευκό κρασί λήμνου (μοσχάτο αλεξανδρείας) και το προτιμώ απο το άλλο λευκό που είναι ασύρτικο με ροδίτη. Οι υπόλοιποι προτιμούν το κόκκινο (καμπερνέ με μερλό) ή το ρίχνουν στά τσίπουρα.
Μόνο όταν πάμε δυό μας φτάνουμε στα 18 -20 ευρώ.

Η τελευταία μας επίσκεψη ήταν την Καθαρά Δευτέρα. Πήγαμε χωρίς κράτιση 4 άτομα πιστεύοντας ότι θα βρούμε γιατί ήταν νωρίς (1.30) και είναι αρκετά μεγάλος ο χώρος, αλλά ήταν όλα κρατημένα. Αναγκαστήκαμε, για να μη ψάχνουμε μέρα που ήταν, να καθίσουμε στην αυλή. Εκανε λίγη ψύχρα αλλά το άντεχες. Βέβαια σε λίγο γέμισε και η αυλή. Τα κρατάμε καλά τα έθιμα στη χώρα μας ακόμη.

Φάγαμε πολύ γρήγορα παρόλα αυτά, αλλά διπλανές παρέες που ήρθαν μετά τις 3 είχαν αρκετή αναμονή.

Μύδια αχνιστά μεγάλα με καλή ψίχα και μεγάλη μερίδα, με ζουμάκι νόστιμο νομίζω με πράσο και σκόρδο,
Ταραμοσαλάτα με άσπρο ταραμά πολύ καλή, σουπιές κρασάτες με έντονη σάλτσα τομάτας και πικάντικες,
μπακαλιάρο σκορδαλιά σωστά ξαλμυρισμένο,
γαρίδες ούζου, έξι γαρίδες μεγάλες και νοστιμες με κρέμα γάλακτος και ούζο, με πολύ έντονη γεύση (το σκουπίσαμε το πιάτο με τη λαγάνα),
και μύδια σαγανάκι με κόκκινη σάλτσα τομάτας και φέτα.
Κέρασμα μακεδονικό χαλβά λόγω μέρας, και ο λογαριασμός στα 66.50 με ένα καραφάκι ούζο Βαρβαγιάννη.

19 Μάρ 2017

mathaios83