22 Μάρ 2017

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Kostas7.

Βραδακι Κυριακης νωρις, μετα απο δουλεια το πρωι και υποχρεωτικη επισκεψη στον Ευαγγελισμο στα καπακια, νηστικος ολη μερα, ταλαιπωρημενος και σε αθλια κατασταση, το μονο που σκεφτομουν ηταν που μπορουμε να παμε για καλο φαι εκει κοντα και να ειναι ηρεμα.
Μετα απο διαβουλευσεις με τον μονιμο συνδαιτυμονα μου, καταληξαμε στο oroscopo.

Ο χωρος, αν και λιγο "παλιακος" αισθητικα στα προτυπα μιας ξεχασμενης αστικης πολυτελειας περασμενης δεκαετιας, παρολαυτα παραμενει ευχαριστος χωρις να κουραζει, βοηθαει και το ψηλοταβανο του χωρου, η τεραστια προσοψη-τζαμαρια και ο σωστος φωτισμος.
Τα ευρυχωρα τραπεζια σε σωστες αποστασεις, ο καναπες που καταλαμβανει σχεδον ολοκληρη την μια πλευρα του χωρου καπως χαμηλος για μενα για να φαει κανεις ανετα, ο καθρεφτης απο πανω του, προστατευοντας την ιδιωτικοτητα καθως ειναι αρκετα ψηλα, επιτρεπει να καθεσαι πλατη στο υπολοιπο μαγαζι χωρις να "εγκλωβιζεσαι".
Φυσικα χαρτοσουπλα και τα τοιαυτα απουσιαζουν, τρως πανω στα υφασματινα τραπεζομαντηλα, το εκτιμω παντου αυτο.
Ο λογος που ο χωρος χανει μια ντοματουλα δεν αφορα τιποτα απο τα συν και πλην που αναφερω παραπανω. Ειναι διοτι, ενω οι τουαλετες ειναι καθαρες, βρισκονται στο παταρακι, με οτι δυσκολιες συνεπαγεται αυτο για καποιο ΑμΕΑ.

Για το σερβις τι να πω. Ενα κλικ πιο κατω απο αυτο του κοντινου Μαυρου Γατου, καθως -και φυσιολογικοτατα- απουσιαζει η εγκαρδιοτητα της κλασσικης ταβερνας που εμενα προσωπικα μου αρεσει, αναπληρωνεται ομως αυτη η απουσια απο αψογη και επαγγελματικη συμπεριφορα, κανενα ιχνος δηθενισμου και σωστους χρονους στο σερβιρισμα, καθως και το εκδηλο αλλα διακριτικο ενδιαφερον για την ικανοποιηση του πελατη.

Παμε στο φαγητο. Στην αρχη καταφθανει πολυ ωραιο ψωμι, κριτσινια και δυο ντιπ καθως και νερο σε μπουκαλι του καταστηματος.

Αρχικα μας προσφερθηκε σουπα με πρασσο και πατατα, πολυ υδαρη για τα γουστα μου, εχοντας ως γερμαντραφης συνηθισει στις πλουσιες και πιο δεμενες κεντροευρωπαϊκες σουπες, εκτιμηθηκε ομως σαν κινηση.

Πηραμε μια απλη σαλατα με μαρουλι, ροκα, βαλσαμικο και παρμεζανα, χωρις τσιγκουνιες η τελευταια, δροσερη και φρεσκια, μια χαρα.

Για ορεκτικο επιλεξαμε τα μπαστουνακια μοτσαρελας με προσουτο και μαρμελαδα ντοματας, συνοδεια ροκας κι εδω. Το πιο αδυναμο, μεχρι και βαρετο μπορω να πω, πιατο. Το εκ φυσεως απαλης/ουδετερης γευσης τυρι και η γλυκαδα της μαρμελαδας ντοματας επουδενι δεν ηταν δυνατον να αντισταθμιστουν απο την γευση του προσουτο. Το καθε συστατικο του πιατου απο μονο του καλο, το αποτελεσμα ανισοβαρες. Χρειαζεται επαναπροσεγγιση, του λειπει η σπιρταδα και αφηνει και ασχημη γλυκια επιγευση επι μακρον.

Εγω επελεξα κουνελι με σαλτσα ντοματας και κρασιου Μαρσαλα, και οπως παντα αθεραπευτος, το συνοδεψα με τηγανητες πατατες (με επιλογες επιπλεον αναμεσα σε ρυζι και πουρε πατατας). Τα θετικα, καταφτανει μια μεριδα με δυο κομματια μπουτια κουνελιου, και οχι οτι ναναι δηλαδη απο το ζωντανο, καλομαγειρεμενα και μαλακα, συνοδεια ωραιων και φρεσκων τηγανητων πατατων. Το αρνητικο, στην σαλτσα υπερισχυε τοσο η γευση της ντοματας, που μυρωδια δεν πηραμε απο το Μαρσαλα, σε σημειο που να αμφιβαλουμε για την παρουσια του.

Ο φιλος μου επελεξε φαρφαλες με καπνιστο σολωμο, μπρικ και κρεμα γαλακτος. Ο ενθουσιασμος μας δεν περιγραφεται. Να ξεκινησω απο το ενδεικτικο γεγονος οτι ενω ερχεται μπολικο τυρακι τριμμενο για να προσθεσεις, το θεωρησαμε υβρη να βαλουμε. Τα μακαρονια αψογα βρασμενα, η παρουσια των υλικων γενναιοδωρη και σαφης, το δεσιμο των γευσεων αψογο, το αποτελεσμα αποκαλυψη! Και να φανταστειτε οτι ανηκω σε αυτους που αρνουνται πεισματικα να παρουν μακαροναδες εξω, εδω το μετανιωσα.

Με το κερασμα της σουπας, μια μπυρα, μισο κιλο ωραιο κρασι κι αλλο μισο κερασμενο και κερασμα γλυκακι στο τελος, πληρωσαμε με αποδειξη 57,30 ευρω.

Στα συμπερασματα τωρα. Το μαγαζι δεν ειναι φτηνο. Θα προτιμουσα πιο προσιτες τιμες χωρις κερασματα. Ισως παιζει ρολο και το γεγονος οτι εξυπηρετει αρκετους τουριστες με αλλα σκεπτικα και βαλαντια.
Τα συναισθηματα για το φαγητο ειναι αναμεικτα. Ενω ολα ηταν αψογα εκτελεσμενα, και ποιοτικα ειναι εμφανης η προσοχη στα υλικα, το αποτελεσμα γευστικα εχει αρκετα σκαμπανεβασματα, απο το βαρετο ορεκτικο, στο ασαφες κουνελι ως την εξαιρετικη μακαροναδα και γλυκο.
Τοσο η γευση οσο και το vfm μπορουν να κινηθουν απο το 1 ως το 4, αναλογα με το τι θα παραγγειλεις.
Οι βαθμολογια που βαζω ειναι "ενισχυμενη", τοσο διοτι θα πρεπει να ξαναεπισκεφθω το μαγαζι για μια πιο ολοκληρωμενη εικονα, οποτε δεν θελω να το αδικησω τωρα, οσο και γιατι ειναι το μονο εστιατοριο που μπορεσε να ανατρεψει την προκαταληψη μου να μην παραγγελνω μακαροναδες εξω, αθλος!

Το συστηνω, κυριως για την εν λογω μακαροναδα που με ξετρελανε, και το πολυ καλο σερβις. Αν πατε στοχευμενα δεν θα χασετε.

22 Μάρ 2017

Kostas7