06 Απρ 2017

Είναι Κυριακή μεσημέρι 26/3 και παρότι φτάνω στο Ε/Γ ταξιδεύοντας, με μέτρια διάθεση (πολύ πρωί για μένα) συναντώ αρχικά αγαπημένο φίλο, που ήταν και ο διοργανωτής της συνάντησης μας, σιγά σιγα η παρέα μεγαλώνει και η διάθεση ανεβαίνει. Όλη η παρεα έδειχνε ένα δέσιμο και μία θετική αύρα που μας ανέβασε όλους ψυχολογικά! Και βέβαια είχαμε εκπλήξεις και αποκαλύψεις...

Το ταξιδεύοντας το γνώρισα αρκετά πριν την ενασχόληση μου με το site, στο Κερατσίνι και χάρηκα πολύ όταν πριν δύο χρόνια έγινε η πρώτη συνάντηση στο αδερφάκι στα Βόρεια. Τότε δεν είχα γράψει για την επίσκεψη αν και όλα ήταν πολύ καλά, καθώς το σημαντικότερο της βραδιάς ήταν η πρώτη γνωριμια με τους ανθρώπους, πίσω από τα ψευδώνυμα.

Μπαίνοντας, λοιπόν, συνειδητοποιήσα ότι ο χώρος είναι όπως τον θυμόμουν, καθαρός φροντισμένος, φωτεινός, σίγουρα καλύτερος από του Κερατσινίου. Σημαντικό γεγονός ότι δεν επιτρέπεται το κάπνισμα εντός. Δίνεται όμως η δυνατότητα στους καπνιστές να καθήσουν στον εξωτερικό χωρο, τον οποίο τολμώ να πω ότι "ζήλεψα", αφού ο καιρός ήταν καθαρά ανοιξιάτικος.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε ταχύτατη, με ευγενια, χαμόγελο και ενδιαφέρον. Μικρές και άνευ σημασίας αστοχίες υπήρξαν μεν, αλλά και εμείς κατασκήνωσαμε εκεί για πάνω από 4 ώρες.

Δοκιμάσαμε πολλά και όλα ήταν εξαιρετικά.
-Σκουμπρι καπνιστό(9.50€) το τοπ πιάτο τους (ζήτησα προσωπικα να μπει στο μενού και ο ευγενικός οικοδεσπότης μου έκανε τη χάρη)
-Χταποδι σαγανάκι(15€) πολύ σωστά δεμενη η σάλτσα με ωραίο τυράκι και μαλακό το χταπόδι
-Γαυρος φιλέτο με σάλτσα μουστάρδας απίστευτη σαλτσουλα μία άλλη οπτική του ψαριού αυτού, η οποία με ενθουσίασε.
-Γαριδοψυχα(10.30€) τραγανη υπέροχη με το βουτυρακι της γευστική πανδαισία.
(Αυτά τα 4πιατα σας τα προτείνω με όλη μου την καρδιά, όχι ότι όσα θα ακολουθήσουν δεν ήταν νόστιμα ή ποιοτικά βεβαιως βεβαιως)
-ντοματα με κάπαρη και χοντρό αλάτι(6€) σαλάτα κατατεθέν του μαγαζιού, πάντα πολύ ποιοτική.
-Ρεγγοσαλατα(5.20€) και Ταραμοσαλάτα(4.60€)και οι δυο με ωραια υφή, ωραίο συνοδευτικό για το ψημένο ψωμάκι μας.
-Παστουρμας τόνου(5.20€) πιάτο που ξεφεύγει από τα συνηθισμένα, όντως θυμιζε παστουρμά (αυθεντικό).
-Λακερδα(7.20€) δεν είμαι ειδικη σε αυτούς τους μεζέδες, πάντως φαινόταν ότι είναι χειροποίητη.
-Καλαμαρι γόνος(7.10€) ελαφρύ τηγάνισμα τραγανό αποτελεσμα.
-Μυδοπιλαφο(12.90€)ήρθε τελευταίο και μάλλον το αδικησαμε, λίγο πιο ελαφρύ θα το προτιμούσα.
-Φιλεταρισμενες σαρδέλες ψητές(7€) όπως πρέπει ακριβώς, τα μυρωδικά τους, το ψήσιμο όλα σωστα!
-Γαυρος φιλεταρισμενος τηγανιτος(7€)για το μικρό φίλο της παρέας, τον δοκιμάσαμε και εμείς πόλυ καλός.
-βασιλικο καβούρι(68€ το κιλό) δεν περιγράφω άλλο... Ήταν σε άλλη διάσταση...
-Τελος 2.600 kg φιλεταρισμενου ψαριού, φρεσκότατο το ψαρι δε χρειάζεται ούτε λαδολεμονο, απολαύστε το απλα.
Όπως αντιλαμβάνεστε το αγόρι που κανόνισε το μενού έκανε θαυμάσια δουλειά! Εμείς ως συνήθως απλά τσιμπησαμε...
Το παραπάνω "ελαφρύ" γεύμα συνοδευσαμε με λευκό κρασί σε τεράστιες ποσοτητες, δοκίμασα τη Μαλαγουζιά που ήταν ωραιότατη.

Θεωρώ το κόστος σε πολύ καλά επίπεδα για την ποιότητα που προσφέρει το μαγαζί. Επίσης, όλες οι μερίδες τους είναι μεγάλες. Προφανώς κάποιοι πιο φυσιολογικοι από εμάς δε θα χρειαστούν τόσα πιάτα, αλλά εμείς τυχαμε ιδιαίτερης περιποίησης από τον Vageli τον οποιο πρέπει να ευχαριστήσω και δημόσια.

Προφανώς και το μαγαζί δεν είναι για κάθε μέρα, αλλά προτείνεται σίγουρα. Εγώ προτιμώ αυτό στο Κερατσίνι ξεκάθαρα λόγω απόστασης, αλλά για τους φίλους στα βορεια είναι πολύ καλή επιλογή.

Να σημειώσω ότι τρώγαμε ακατάπαυστα για 3 τουλάχιστον ώρες, αλλά η ποιότητα των πρώτων υλών και η σωστή χρήση τους έκαναν το γεύμα αυτό μία ευχάριστη ανάμνηση, χωρίς καμία δυσάρεστη παρενέργεια ούτε καν βαρυστομαχια...
Κλείσαμε με ένα υπέροχο ραβανί ευγενικη χορηγία της κιουριαε της παρέας! Το οποίο ήταν ιδανικοτατο για αλλαγή γεύσης μετά την ελαφρυα ψαροφαγια.

06 Απρ 2017

TOMIE