Ιταλία - Σταμάτα & Άνοιξη, Αθήνα
2017

Σαββατο μεσημερι με έναν ηλιο τεραστιο, πιο μεγαλο από το τα κεφαλι μου με το μαλλι ζουγκλα από τον υπνο, η πρωτη πραγματικα ζεστη ανοιξιατικη μερα για φετος, αποφασισαμε να τη γιορτασουμε όπως της πρεπει: με υδατανθρακες. Ο στοχος απλος: βρες κατι εδώ κοντα με πιτσα. Ε, στην αποφαση βοηθησαν κατι πελωριες ταμπελες εξω απ το μαγαζι που μας ενημερωνουν για προσφορες στην εν λογω στρογγυλη θεα, σε συνδυασμο με την ανυπαρξια ποιοτικοτερων επιλογων στη νοητη γραμμη που χωριζει το «εδώ κοντα» με το ξεσπιτωμα.

Ραντεβου απεξω στις 2 το μεσημερι και το μαγαζι αδειο και κλειστο. Μας πεσαν τα αφτια. Αλλα επειδη ο τολμων νικα, εκανα την προσπαθεια μου και εσπρωξα με θαρρος την πορτα. Τελικως αποδειχθηκε πως ηταν ανοιχτα, απλως χωρις πελατεια να εξυπηρετησουν, γι αυτό και δεν ειχαν μπει στον κοπο να ετοιμασουν το μαγαζι. Οι μαξιλαρες των καναπεδων στοιβαγμενες στη γωνια, η σαλα ατημελητη και οι καρεκλες πανω στα τραπεζια. Τουαλετες δεν επισκεφθηκαμε και δεν γνωριζω τι εικονα παρουσιαζουν.

Γενικα ο χωρος δεν είναι ασχημος, ένα τετραγωνο με καμια 12καρια τραπεζια που χωριζεται από την ανοιχτη κουζινα με ψευτικο τοιχο με ενδιαφερουσα ταπετσαρια. Ο εξωτερικος χωρος με τραπεζακια στο πλακοστρωτο μπροστα, που όμως συνορευει με την κεντρικη λεωφορο και δεν ξερω κατά ποσο είναι ευχαριστο να τρως μες τα κορναρισματα. Παντως, παροτι ανετοιμος να δεχθει κοσμο, ηταν αρκετα καθαρος όταν πηγαμε.

Τα τραπεζια είναι βαρια ξυλινα, που στρωνονται με απλα, φθαρμενα πλαστικα σουπλα που εχουν δει και καλυτερες μερες και μικρα λευκα τετραγωνα πιατα, ενώ τα μαχαιροπηρουνα ερχονται σε νεροποτηρο μαζι με χαρτοπετσετες. Μπουκαλι νερο δικο τους που δεν ξαναγεμισε ποτε, και τα παρακατω φαουλ που στοιχησαν στη βαθμολογια του σερβις.

Παρα το ότι καθομασταν κυριολεκτικα ένα μετρο από την κουζινα και το ταμειο, μετα από τα βασικα της εξυπηρετησης κανεις ποτε δεν ασχοληθηκε ξανα μαζι μας, σε ένα αδειο μαγαζι. Για να τραβηξουμε την προσοχη της, εκτελουσας χρεη σερβιτορας, ιδιοκτητριας ιδρωσαμε. Αποδειξη ηρθε κανονικοτατα, χωρις να ζητηθει και οι χρονοι στην αφιξη των πιατων ηταν καλοι, αν και τα δυο κυριως ηρθαν με αρκετη χρονικη διαφορα. Εμεις απλως ετυχε να σκοπευουμε εξαρχης να τα μοιραστουμε, οποτε λειτουργησε προς οφελος μας.

Αυτό όμως που δεν μου εκατσε καλα στο ματι, ηταν ένα ατοπημα στο πιατο αλλης παρεας, του οποιου αθελα μου εγινα μαρτυρας. Ειπαμε, απειχα και ένα μετρο από την κουζινα. Προς το τελος του δικου μας γευματος αφιχθησαν άλλες δυο παρεες. Η μια από αυτές ειχε παραγγειλει μεταξυ αλλων μια μακαροναδα με μπροκολο, η οποια σερβιριστηκε χωρις ο μαγειρας να την εχει ολοκληρωσει. Όταν καταλαβε τι συνεβη ζητησε από τη σερβιτορα να το φερει πισω γιατι δεν ηταν ως οφειλε να είναι το πιατο, αυτή αρνηθηκε, διοτι ηδη ειχε παει και ο πελατης δεν το ειχε επιστρεψει. Η κινηση αυτή μου φανηκε αντιεπαγγελματικη και στερει από το σερβις αυτοματως ετι μια ντοματα.

Το μαγαζι χαρακτηριζεται ιταλικο εστιατοριο από τους ιδιους, εντουτοις σερβιρει περα από πιτσα, ζυμαρικα και ριζοτι, με την ιδια ευκολια μπεργκερ σε μεγαλη ποικιλια. Προσωπικα μου θυμιζει πολύ περισσοτερο fast food επιλογη, παρα τραττορια, αλλα ποια ειμαι εγω να τους αμφισβητήσω?
Εμεις μετα από σκεψη επιλεξαμε:

-Πατατες τηγανιτες χειροποιητες (2.50 €) αναλατες, λεπτες σαν στικς και ευχαριστα τραγανες. Επειδη το μπεργκερ ειχε συνοδεια από πατατες, μας τονισαν ότι πιθανως δεν χρειαζομαστε εξτρα μεριδα. Είναι που δε μας ξερουν, η Ναξος από μας δουλευει, εκτιμηθηκε όμως η συμβουλη.
- Burger XXL meal (5.20 + 1.30 € για τις συνοδευτικες πατατες καλη ωρα. ) Περιεχει Bacon, τυρί, κρεμμύδια πανέ, ντομάτα, μαρούλι και σως barbeque. Βρηκαμε ωραια ψημενο το μπιφτεκι και γευστικο, αφρατο το ψωμακι, αλλα δυστυχως η υπερβολικη bbq ειχε καλυψει όποια άλλη γευση και δεν βρηκα καπου τα αλλα υλικα. Ενω υπηρχαν, ηταν αδυνατο να τα γευθουμε κατω από 7 στρωσεις σαλτσα. Είναι όμως καλη μεριδα, ειδικα για την τιμη της, και μπορει να μην είναι το σουπερ μπεργκερ, είναι, εντουτοις, σπιτισιο και συμπαθεστατο.
-Special pizza (7.50 €) με ζαμπόν, bacon, πεπερόνι, μανιτάρια, πιπεριά, διπλό τυρί, σάλτσα ντομάτας. Μας ηρθε με πολύ αφρατο στεφανι, νοστιμη, με αισθηση ξυλοφουρνιστη. Θα θελαμε παραπανω μανιταροπιπεριες και το μπεικον πιο ξεροψημενο, αλλα είναι σιγουρα μια αξιοπρεπης πιτσα που ευχαριστως θα ξανατρωγα.
-Μπολακι με μαγιονεζα (0.40 €) και Jack Daniels (0.70 €) αρκετα πικαντικη και μοιαζει σπιτικη, με μια γλυκια κρεμμυδιλα. Δε μου αρεσε, αλλα και μονο που φερνει σε χειροποιητη την προαγω στην επομενη ταξη.

Με μισο μπεργκερ εκαστη, μιση πιτσα και τις πατατες σκασαμε, και δεν υπηρχε χωρος για σαλατα, που τις βλεφαριαζα πολλη ωρα λογω των πληθωρικων επιλογων, ή για άλλο ορεκτικό. Υπήρχε όμως για γλυκο, οποτε, ελλειψει μικρου κερασματος, επιτεθηκαμε στα παγωτα γνωστου γαλακτοπωλειο εκει διπλα και πηραμε τη δοση μας. Το ΧΧL μη σας τρομαζει, τρικακι ειναι για εφε, τα μπεργκερ εχουν δυο μεγεθη, νορμαλ που ειναι σα την καβουροπαττυ του Μπομπ σφουγγαρακη και XXL, ητοι λιγο μεγαλυτερο απο το golden των goodys.

Συνολικα πληρωσαμε το συγκλονιστικο ποσο των 17.60 €, λιγοτερα από 9 € το ατομο και φυγαμε εντελως πληρεις. Γενικως, όλα οσα περιλαμβανονται στον καταλογο είναι πολύ ορθολογικα τιμολογημενα για να γεμισεις την κοιλια σου χωρις να χρειαστει να συμβουλευτεις τον λογιστη σου αν σε παιρνει το ανοιγμα, και είναι μια πολύ καλη εναλλακτικη σε περιοδους αφραγκιας.

Θα ηθελα να δωθει λιγη παραπανω προσοχη στους τομεις που επιδεχονται βελτιωσης, αλλα λογω εγγυτητας και τιμιου φαγητου σε τιμιοτατες τιμες, θα με ξαναδει, αμα με πιασει λιγουρα για πιτσα. Φεξε και μου και γλίστρησα θα μου πεις, αλλα παντως μη το φοβηθειτε αν περασετε από κει κοντα.