17 Απρ 2017

Μεγάλη Παρασκευή και όπως κάθε χρόνο αποφασίσαμε με παρέα να βγούμε το μεσημέρι για φαγητό. Δυστυχώς από την αρχή της ημέρας τα πάντα έδειχναν ότι δεν θα πάνε καλά. Ενώ είχαμε κλείσει τραπέζι από την προηγούμενη μέρα σε μαγαζί με συγκεκριμένο μενού και τιμή με πήραν τηλέφωνο 2 ώρες πριν να που πούν ότι για κάποιο λόγο οι τιμές άλλαξαν (προς τα πάνω φυσικά). Δυστυχώς δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι για αυτό αφού μας ειδοποίησαν την τελευταία στιγμή και πήγαμε. Εκεί μας περίμενε και μια ακόμη έκπληξη... ενω τα παιδιά είχαν συγκεκριμένη τιμή το μαγαζί μας είπε ότι θα μας τα χρεώσει κανονικά. Κάπου εκεί και ενώ η πίεση είχε φτάσει σε πολύ υψηλά επίπεδα αποφασίσαμε να φύγουμε και να πάμε αλλού.

Και εκεί που είχαμε απελπιστεί μας έσωσε το ask4food. Ψάχνοντας για μεζεδοπωλεία στα ΒΠ και κυρίως στο Χαλάνδρι βρήκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί (Παλιό Ταχυδρομείο) που φιγούραρε πρώτο στα μαγαζιά όλων των ΒΠ. Μετά από τα κλασικά τηλέφωνα (για να δούμε αν υπάρχει τραπέζι) αποφασίσαμε να πάμε και να φάμε εκεί. Και τελικά όχι μόνο δεν απογοητευτήκαμε αλλά ανακαλύψαμε και ένα εξαιρετικό μαγαζί.

Κατ'αρχή η αυλή στην οποία και κάτσαμε ήταν υπέροχη. Αν και στην αρχή φάγαμε μερικές ψιχάλες στην συνέχεια ήταν όλα εξαιρετικά. Σε καναμήνα που θα έχει και περισσότερη ζέστη πιστεύω ότι θα είναι ονειρικά.

Το προσωπικό ήταν πολύ καλό και τα πάντα τα έφεραν σωστά και στην ώρα τους. Νέα παιδιά που ήξεραν την δουλειά, τυπικά και φυσικά πολύ ευγενικά.

Γάβρος μαρινάτος (x2): Πάρα πολύ νοστιμος και σίγουρα σπιτικός
Χταπόδι ξιδάτο: Και εδώ είχαμε ένα πολύ νόστιμο πιάτο, με το χταπόδι να είναι απίστευτα μαλακό και νόστιμο
Καπνιστό Σκουμπρί: Εκπληκτικό το σκουμπρί του, το οποίο ήρθε ζεστό ζεστό. Ένα από τα καλύτερα πιάτα του και σίγουρα ένα από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.
Πατάτες φούρνου (x4): Εδώ έπαθα πλάκα. Δεν το περίμενα να είναι τόσο νόστιμες. Πήραμε 2 μερίδες και φυσικά κάναμε και refill με 2 ακόμα!
Ντολμαδάκια Γιαλαντζί: Νόστιμα μεν αλλά έχω φάει και καλύτερα. Δεν μπορώ να πω ότι δεν μέτραγε σαν πιάτο αλλά τα υπόλοιπα ήταν τόσο απίστευτα που ένα απλά καλό πιάτο δείχνει πιο κάτω απ'ότι στην πραγματικότητα είναι.
Μπουγιουρνί: Δεν έχω συνηθίσει το μπουγιουρνί με τόσα τυριά. Παρ'όλα αυτά ήταν πολύ νόστιμο και φαγώθηκε πάρα πολύ γρήγορα
Καπνιστό λουκάνικο: Απλά επικό! Ένα από τα καλύτερα πίατα που μας έφερε. Πραγματικά υπέροχο.
Τηγανιά κοτόπουλο: Άλλο ένα υπέροχο πιάτο. Σίγουρα από τα καλύτερά του πιάτα.
Τηγανιά χοιρινή: Με διαφορά το καλύτερό του πιάτο. Πάθαμε πλάκα όλοι μας. Μαγειρεμένη στην εντέλεια και με ένα εντελώς διαφορέτικό τρόπο απ'ότι έχουμε συνηθίσει αλλά πραγματικά υπέροχη. Ένα πίατο που το ψηφίσαμε όλοι σαν καλύτερο.
Μοσχάρι με πουρέ γλυκοπατάτας: Νόστιμο πίατο με πολύ ωραίο πουρέ και μαλακά κομμάτια μοσχαριού σε πήλινο σκεύος.
Να μην ξεχάσω να πω ότι για κέρασμα μας έφερε στην αρχή πολύ ωραίες μικρές ζαρωμένες ελιές με 2 παξιμαδάκια και στο τέλος σπιτικό ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ παστέλι.

Μαζί με τα ούζα, τις μπύρες και τα αναψυκτικά πληρώσαμε μόνο 101 ευρώ και όχι μόνο σκάσαμε από το φαί... δεν μπορούσαμε να σηλωθούμε από το τραπέζι για να φύγουμε. Με τόσο φαγητό το να δώσουμε περίπου 16 με 17 ευρώ το άτομο και κανα τάληρο τα πιτσιρίκια είναι απίστευτο value for money όχι μόνο για την ποσότητα αλλά και για την ποιότητα του φαγητού. Αν και μένω αρκετά μακριά από τα Χαλάνδρι είναι δεδομένο ότι θα ξαναπάω. Μπράβο και πάλι μπράβο.

17 Απρ 2017

Edward Elric