Μεζεδοπωλεία - Αργυρούπολη, Αθήνα
2017

Στη ζωή πρέπει να δίνεις δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες πριν κρίνεις ΚΑΙ φυσικά να βλέπεις με τα μάτια σου και να ακούς με τα αυτιά σου. Πόσοι και πόσοι δεν έχουμε κρίνει κάποιον μόνο από τα λεγόμενα κάποιου άλλου;Πόσοι εμπιστευόμαστε κάποιον χωρίς να αναλύουμε όλα τα δεδομένα του παρελθόντος;Δεν θέλω να το παίξω Ρομπέν των Δασών σε αυτή την κριτική για το Vino Etcetera αλλά η αμφιβολία μου πριν την πρώτη επίσκεψη έγινε συμπάθεια, μετά τη δεύτερη επίσκεψη η συμπάθεια έγινε εμπιστοσύνη και με την τρίτη επίσκεψη ήρθε απλώς η επιβεβαίωση! Επιβεβαίωση πως αυτό το μαγαζάκι έχει κάτι να προσφέρει στη γαστρονομική σκηνή της Αθήνας!

Όπως έχω γράψει στην πρώτη κριτική μου, το Vino δεν το είδα με καθόλου καλό μάτι. Πήρε την ευκαιρία του όμως και έχει παραμείνει στην συνείδηση μου ως αξιοπρεπέστατο μαγαζί. Δεν κρύβω επίσης πως χάρηκα ιδιαίτερα όταν με έβγαλε ασπροπρόσωπο στον πολύ καλό φίλο Φρατέλο, όπως και στην Παναγιώτα με τη Βάσω!

Επίσκεψη 8/4/2017 μετά από αγώνες βόλευ στην περιοχή. Ώρα 22.30 και καθώς περάσαμε απ'έξω είδαμε πως το μαγαζί ήταν γεμάτο. Μικρό μεν αλλά γεμάτο! Και καθώς μπήκαμε μέσα ήταν ελέυθερο το καλύτερο τραπέζι, σα να μας περίμενε! Εννοείται πως το καβατζώσαμε!

Η ομάδα που το δουλεύει είναι οικογενειακή, νομίζω πατέρας με γιο και άλλη μια κυρία που βοηθάει στην κουζίνα. Η μαμά ίσως;Και τους δίνω συγχαρητήρια! Δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια αλλά "αναγκάζομαι"! Όταν σου λένε αμέσως ότι ίσως καθυστερήσουν τα πιάτα, δεν θέλουν να σε κοροϊδεύσουν για να σου πάρουν 20 ή 30 ευρώ. Δείχνουν ειλικρίνεια. Όταν σου λένε 3 και 4 φορές συγνώμη για την καθυστέρηση, εμένα μου δείχνουν πως έχουν μεράκι γι'αυτό που κάνουν.

Δεν θα πω περισσότερα. Μέχρι και ο μάγειρας (μπαμπάς) βγήκε από την κουζίνα για να μας απολογηθεί αλλά... τελικά δεν υπήρξε καμία καθυστέρηση! Αγαπούν αυτό που κάνουν και τους βγαίνει. Έχουν τη σωστή επιχειρηματική νοοτροπία και σίγουρα έχουν κερδίσει πελάτες!

Σαν χώρος όπως σας ανέφερα είναι μικρούλης, με 5-6 τραπέζια μέσα σε πολύ καλές αποστάσεις για να χαλαρώσεις με την παρέα σου. Δεν βάζουν ένα τραπέζι ακόμα με σκοπό το κέρδος. Έξω τον χειμώνα είναι λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα, όμως υπάρχουν σόμπες και πιστεύω πως σιγα σιγά όλο και κάτι θα κάνουν και θα διαμορφώσουν τον χώρο τους. Για το καλοκαίρι εννοείται δαγκωτό έξω! Πάντως ότι έχουν κάνει, το κάνουν με μεγάλη φροντίδα. Δείτε τα πιάτα που σερβίρουν τα φαγητά και θα καταλάβετε. Συγκρίνετε και τις τιμές και θα ηρεμήσετε! Πρόκειται για το ιδανικό στέκι της γειτονιάς με τιμές ταβέρνας και εξυπηρέτηση ανεπιτήδευτη σε ανοιχτή κουζίνα παρακαλώ!

Ο κατάλογος είναι μαζεμένος με αρκετές αλλά όχι υπερβολικές επιλογές, χωρίς θαλασσινές επιλογές αν θυμάμαι καλά. Έχουν καλές επιλογές και στο πιώμα, σε ικανοποιούν εύκολα και νόστιμα.

Εμείς 2 άτομα παραγγείλαμε:

- Ντακάκια με σουρωτή μυζήθρα Χανίων στα 4.3 ευρώ. Φρέσκα και σε πλούσια γεύση, η φίλη μου ικανοποιήθηκε πλήρως. Μάλιστα μου είπε πως τα παξιμάδια είναι Τσατσαρωνάκη. Ικανοποιητική ποσότητα τυριού και τομάτας. Θα τη βάλω όμως να δοκιμάσει και της Αθηνάς για να συγκρίνει!

- Ψητό τυρί Ρούμελης με τσάτνευ φράουλας στα 5 ευρώ. Όσο και να φας δεν σταματάς. Έχουν ακόμα 3-4 είδη τυριών αλλά αυτό μου έκανε περισσότερο κλικ και με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Φάτε το όμως ζεστό. Το τσάτνευ κολλώδες αλλά όχι πετιμέζι, μια μικρή ποσότητα σε κάθε μπουκιά είναι αρκετή. Νοστιμότατο.

- Πατάτες τηγανητές με ρίγανη στα 3.7 ευρώ. Τραγανές και χωρίς λαδίλα, τολμώ να πω πως ίσως μοιάζουν με αυτές από τα Φουρνομαγειρέματα. Λατρεύτηκαν από το κορίτσι... Μάλιστα τους πρότεινε να δοκιμάσουν να τις σερβίρουν με κανέλα όπως κάνει η Βενεζουελάνα μαμά της!

- Κιμαδόπιτα σπιτική στα 4.4 ευρώ. Λεπτό και ελαφρύ φύλλο με ιδανική ποσότητα κιμά χωρίς να μπουχτίζει. Μη φοβηθείτε αν δείτε το φύλλο λευκο σαν γάλα! Εξαιρετική ποσότητα, ζήτησα γιαουρτάκι και πολύ πρόθυμα ο μάγειρας ήρθε πάνω από το τραπέζι και με την προσθήκη κάποιων μυρωδικών μας το ετοίμασε. Δε νομίζω πως πρέπει να λείψει από το τραπέζι!

Ως τώρα το σκορ είναι 2-2 από τα πιάτα που ξεχωρίσαμε....

- Κεφτεδάκια μοσχαρίσια στα 5.5 ευρώ. Κρεατένια και καυτά, από τα πολύ καλά που έχω δοκιμάσει. Συνοδευόντουσαν από τσάτνευ τομάτας, λιώμα λέμε! Με τόση λαχτάρα... μας φάνηκαν λίγα τα 6 τεμάχια!

ΙΣΟΠΑΛΙΑ!

- Τσίπουρο Κυπαρισσίας στα 6 ευρώ τα 200 μλ. Αν θυμάμαι καλά χωρίς γλυκάνισο, καθαρό! Μάλιστα μας κέρασαν άλλο ένα!

* Κέρασμα τσουρέκι με παγωτό καϊμάκι για ιδανικό κλείσιμο και αλλαγή γεύσης!

Σύνολο στα 28.9 ευρώ, αξία 100% για την όλη εμπειρία.

Πρόκειται για το ιδανικό μαγαζάκι που θα κάνεις χαλαρή έξοδο με οποιαδήποτε παρέα και αν βγεις. Είτε με φίλο είτε με αμόρε. Εντάξει, είναι πιο χαλαρωτικά και ατμοσφαιρικά για αμόρε, αν και όχι για πρώτο ραντεβού!

Δεν ξέρω τι άλλο να γράψω για να σας πείσω να πάτε, όμως πλέον το Vino Etcetera ανήκει στις επιλογές του πάνω ραφιού και συνεχίζει να παίζει καλή μπαλίτσα. Όμαδα με πολύ καλή χημεία, με διακριτούς ρόλους και πάνω από όλα ανήκει στους ρομαντικούς που δεν παίζουν για τα χρήματα αλλά για τη φανέλα!

Και εγώ ταυτίζομαι με αυτό!

Όπως έδειξε και ο Ολυμπιακός στο μπάσκετ, κάποιες φορές δεν παίζουν ρόλο τα μπάτζετ αλλά η τεχνογνωσία!

Συνεχίστε την καλή δουλειά και θα σας έρχομαι!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

2017-04-21 18:33:05

Ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σας λόγια, και για την επίσκεψη. Να είστε σίγουρος πως θα συνεχίσουμε να προσπαθούμε για το καλύτερο, καθώς τέτοιες κριτικές μας βοηθούν και μας δίνουν περισσότερη όρεξη και κίνητρο.
Με εκτίμηση, Vino Etcetera.

2017-05-21 12:43:45
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την VAGELIS.