19 Απρ 2017

Μεγάλη Παρασκευή χθες και δεν χάσαμε την ευκαιρία λόγο και τις εβδομάδας που δεν τρώμε κρέας να επισκεφτούμε μετα από παρότρυνση της νονάς του μικρού μας Παύλου το εν λόγο μαγαζί. Η αλήθεια είναι ότι το είχα σταμπάρει και εγώ μετα από τα καλά σχόλια στο σαιτ οπότε δεν το πολύ συζητήσαμε. Κάναμε κράτηση 3 μέρες πιο νωρίς για 4 Άτομα για παν ενδεχόμενο. 8:45 ήμασταν έξω από το μαγαζί, εύκολο παρκινγκ στα τριγύρω στενά λογικά λόγο του ότι λείπει και ο πολύς κόσμος.

Είμασταν οι πρώτοι που μπήκαμε στο μαγαζί, μεγάλο μαγαζί και ωραία διακοσμημένο. Περίπου στην μέση είχαν τοποθέτησή ένα διαχωριστικό για να απομονώσουν όσο γίνετε τους καπνιστές από τους μη καπνιστές. Και διάκρινα ότι στον χώρο τον καπνιστών είχαν και εξαερισμό. Πάντως αργότερα που σχεδόν γέμισε το μαγαζί το η μυρωδιά του τσιγάρου ερχόταν και σε εμάς... με το που κάτσαμε ήρθε αμέσως νερό εμφιαλωμένο δίχως επιλογή πράγμα που άρχισε να με εκνευρίζει λιγάκι λες και θα πέσει έξω το κάθε μαγαζί αν ρώταγε από πριν για το νερό που θέλαμε και αν επιλέγαμε τελικά της βρύσης. Ήρθε επίσης και ένα καλαθάκι με 2 ειδων ψωμιού λευκό και μαύρο. Σε άλλα τραπέζια είδα ότι πήγαιναν και ένα πιάτο στην αρχή μάλλον σαν κέρασμα με ταραμοσαλάτα (?) Που σε εμάς δεν έφτασε ποτέ. Ο κατάλογος είχε σε γενικές γραμμές ότι τράβαγε η ψυχή σου από θαλασσινά, μαγειρευτά, ωμά, ψητά, μαλάκια, Ζυμαρικά ψάρια α κατηγορίας β κατηγορίας και ικανοποιητική wine list και αποστάγματα.

Σαλάτα τραβολτα
Ωραία φρέσκια ζωντανή σαλάτα πράσινη με μαρούλι, ρόκα, ντομάτες αποφλοιωμένες, και παρμεζάνα τρίμματα. Ικανοποιητικό μέγεθος για τα 3 άτομα που φάγαμε σαλάτα.

Καπνιστό χέλι με φάβα
Απλά τέλειο. Το χέλι έλιωνε στο στόμα το η γεύση του καπνιστού συγκλονιστική. Η φάβα από κάτω όπως πρέπει να είναι αλοιφή πολύ καλά αλεσμένη μετα το βράσιμο και περασμένη από τον κινέζο πολύ νόστιμη και ταίριαζε αρμονικά με το φρέσκο ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι που είχε από πάνω.

Κοντοσουβλι καλαμάρι
Σε μια πιατέλα ήρθαν 2 μεσαίου μεγέθους καλαμάρια ψητά στα κάρβουνα περασμένα σε μια σούβλα μεταλλική που ο σερβιτόρος όταν τοποθέτησε την πιατέλα στο τραπέζι έβγαλε το σουβλί. Τα καλαμάρια ήταν περιχυμένα με ελαιόλαδο και στην μια άκρη της πιατέλας είχε λίγο μελάνι σουπιάς. Το καλαμάρι είναι ενα υλικό που αν είναι δεν ξέρω πώς να το πω στην εποχή του (?) Έχει πολύ νόστιμό κρέας και όπως να το Κάνεις είναι πολύ καλό. Αν είναι άνοστο άστα να πάνε. Αυτό που φάγαμε ήταν πολύ νόστιμο αν και λίγο σκληρό.

Σουπιές με κριθαράκι με το μελάνι της
Δύσκολο πιάτο για να το φας, γιατί θα γίνεις χάλια όσο και να προσέξεις μαύρος θα γίνεις.
Από γεύση δεν μου άρεσε ήταν άνοστο.

Τελος μετα από παρότρυνση του σερβιτόρου ήρθε μισό κιλό γόπα και μισό μπαρμπούνι φιλεταρισμενα στα κάρβουνα.
Όνειρο. Σωστά ψημένα ζουμερά φιλετάκια ειχαν λίγα κόκκαλα ειδικά το μπαρμπούνι που Από μόνο του έχει πολλά, έμειναν λίγα μετα το φιλεταρισμα αλλά δεν μας ενόχλησε καθόλου αφού μας αποζημίωσε η γεύση τους. Καταπληκτικά. Ήπιαμε ένα καραφάκι ούζο εμφιαλωμένο και ένα τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο δικό τους και μια πορτοκαλάδα για τον μικρό.
Τελος μας ήρθε πριν τον λογαριασμό 4 μπολάκια με γλυκό του κουταλιού πορτοκάλι ή νεράντζι. Κανείς μας δεν το δοκίμασε. Εμένα βασικά δεν είναι του γούστου μου τα γλυκά του κουταλιού. Επίσης ήρθε ένα καραφάκι με μαστίχα λικέρ.
Για τα παραπάνω πληρώσαμε το ποσών των 158.00 ευρώ.

Σε γενικές γραμμές τώρα το μαγαζί είναι ακριβό, 158 ευρώ για 3 άτομα( ο μικρός δεν έφαγε καθόλου) και δεν χορτάσαμε. Το σέρβις όσο προχώραγε η βραδιά και γέμιζε το μαγαζί γιατί κατά τις 22:00 σχεδόν γέμισε γινόταν πολύ δύσκολο. Πολύ ξεπέτα ειδικά στο τελος τα γλυκά πρέπει Με φρισμπι να έφτασαν στο τραπέζι, κάποιος από πίσω Μου τα πέταξε στο τραπέζι μας.

Και γενικά από κάποια ώρα και μετα αργούσε πολύ είδαμε και πάθαμε μέχρι να βρούμε σερβιτόρο να μας φέρουν τον λογαριασμό. επίσης θα ήθελα σε ένα τόσο ακριβό μαγαζί το κέρασμα στο τελος να μην είναι γλυκό του κουταλιού.

19 Απρ 2017

antonius665