20 Απρ 2017

Χριστός Ανέστη κατ' αρχας! Υγεία και αγάπη για όλους μας!

Δεν πρωτοτυπησαμε ιδιαίτερα οικογένειακως και φέτος καταναλωσαμε μεγάλες ποσότητες φαγητού, ποτού και γλυκών σε ελάχιστες ώρες...

Δευτέρα του Πάσχα που η επιστροφή είναι δύσκολη ούτως ή άλλως και με τη σκέψη στην καθημερινότητα που επανέρχεται και τα αγαπημένα πρόσωπα που επιστρέφουν στη βάση τους, η διάθεση μου δεν ήταν στα καλύτερα επίπεδα της.

Αγαπημένος φίλος που επεστρεψε και αυτός(ελπίζω όχι για λίγο) πρότεινε να φαμε κάτι το μεσημέρι. Συμφωνησα να πάω για καμιά μπυριτσα και να τσιμπήσω κάτι (φρούδες ελπίδες).

Η επιλογή όπως καταλαβαίνετε του εστιατορίου ήταν δική μου. Με μόνο κριτήριο να φάμε καλά και να μην απομακρυνθούμε από την περιοχή μας ιδιαίτερα.
Αγαπημένα και δοκιμασμένα μαγαζιά λόγω της ημέρας ήταν κλειστά (πόσοι τρελοί θέλουν να βγουν για φαγητό άλλωστε?). Όποτε το πήρε πάνω του και πρότεινε το δράμι.

Καταλήξαμε σε δύο επιλογές (τα μόνα ανοιχτά) και το δράμι κέρδισε στα σημεία διότι είχε εξωτερικό χώρο, και ο φιλος ήθελε να κάνει και το τσιγάρο του.

Επιλέξαμε να κάτσουμε έξω στην πλατεια, αφού ο καιρός είχε αρχίσει να ανοίγει. Οι άνθρωποι μας προειδοποίησαν για την πιθανότητα βροχής και μας έβαλαν και ομπρέλες.

Η εξυπηρέτηση από την πρώτη μεχρι την τελευταία στιγμή ήταν άψογη! Παρατηρούσαν τα πάντα για να είμαστε ευχαριστημένοι, άλλαζαν νεράκι, τασάκια, μας άλλαξαν τράπεζι όταν έπιασε η βροχή και όλα αυτά χωρίς ίχνος δυσφορίας ή έστω ενόχλησης, παρά το γεγονός ότι τη συγκεκριμένη μέρα ευκολους πελάτες δε μας έλεγες.

Ο χώρος είναι κλασικού μπακάλικου, ναι το δράμι είναι από τα πρώτα μαγαζία που το έκανε, αλλά πλέον έχει κουράσει αρκετά. Πάντως είναι καθαρός και περιποιημένος. Τώρα που καλοκαίριαζει είναι ευχάριστα και στην πλατεία. Μέσα το κάπνισμα δεν επιτρέπεται και για μένα αυτό είναι στα θετικά.

-Ψωμακι(σε καρβελακι) με πελτέ ντομάτας, ήρθε ζεστό και φαγώθηκε ευχαριστα.
-Πατατες τηγανιτές 3.40€, κομμένες στο χέρι, αλλά θεωρώ το λάδι τους ταλαιπωρημένο
-Πανσετακια 8.95€ με δύο σως πιτα και πατάτες τηγανητές (οι οποίες ήταν πολύ βελτιωμένες) το καλύτερο πιάτο παρότι δεν μου αρέσουν οι πανσετες, ήταν λεπτοκομμενες σε λωρίδες ζουμερες και καλοψημενες.

-απακι κοτόπουλο με μανιτάρια σε σως τυριού και άχυρο πατάτας, ωραίο το συνολικό αποτέλεσμα, θα ήθελα μία ένταση παραπάνω στη γεύση.
-Γκιουζλεμες 5.95€, πιτα με καβουρμά τυριά και μυρωδικά επίσης νόστιμο πιάτο, ιδιαίτερα το φύλλο ήταν τραγανο.
Ήπιαμε αρκετές μπυρες και νερό σε κανάτα(την οποία εγώ ζήτησα).
Στο τέλος προτείναν κέρασμα αλλά ειχαμε ήδη αλλά σχέδια στο μυαλό μας για τη συνέχεια, οπότε ευγενικά αρνηθηκαμε.
Τα γλυκά(υπαρχει ξεχωριστος κατάλογος) που είδα να πηγαίνουν στα γύρω τραπεζια δεν με κέρδισαν οπτικως, οπότε συνεχίσαμε αλλού για το γλυκό και τον καφέ μας.

Το σύνολο του λογαριασμού δεν το γνωρίζω ακριβώς διότι ο κύριος που με συνοδευε τον τακτοποίησε με συνοπτικές διαδικασίες. Όμως όσες τιμές θυμάμαι (από μνήμης) τις θεωρώ αρκετά υψηλές σε σχέση με τις μερίδες.
Κάποτε το δράμι για έμας ήταν στέκι, πλέον εγώ το είχα βγάλει από το μυαλό μου, τη συγκεκριμένη μέρα δεν ήταν πολλές οι επιλογές και κάλυψε τις ανάγκες μας.
Στο μέλλον όμως δύσκολα να επιστρέψω καθώς υπάρχουν πολλά αντίστοιχα μαγαζια με πολύ υψηλότερο vfm.
Υπολογίστε περίπου 20€ το άτομο χωρίς τα ποτά.

Γενικά με μία μείωση των τιμών θα ήταν μία πολύ αξιόλογη λύση. Σίγουρα δε θα δυσαρεστηθεί κανείς εάν το επισκεφτεί.

Υγ. Εμείς περάσαμε ένα εξαιρετικό μεσημέρι-απογευμα και το δράμι συνέβαλλε σε αυτό. Έχω ξαναπεί Βέβαια η παρέα είναι το πιο σημαντικό!!
Υ. γ2 το παρκάρισμα στην περιοχή δε θα αποτελέσει πρόβλημα.
Υ. γ3 το μαγαζί είναι ανοικτό και μεσημερι καθημερινά οπότε δίνει μία λύση καθώς στη γύρω περιοχή οι επιλογές εκείνη την ώρα είναι περιορισμένες.

20 Απρ 2017

TOMIE