28 Απρ 2017

Στη "Φυσαρμόνικα" έχω πάει αρκετές φορές, αλλά δεν είχα βρει το χρόνο να γράψω κριτική. Οφείλω ευχαριστίες στο αγαπητό jim που την υπέδειξε ως εξαιρετικό μεζεδοπωλείο και σπεύδω να γράψω ότι η κριτική μου σε αυτήν την κατεύθυνση θα κινηθεί.

Πριν από λίγες μέρες λοιπόν, Τετάρτη βράδυ, και παρέα με έναν φίλο που είχαμε αρκετό καιρό να βρεθούμε, σκεφτόμασταν αν θα πάμε για καφέ ή φαγητό. Με δεδομένο ότι το ραντεβού είχε δοθεί στο σταθμό του μετρό "Εθνική Άμυνα", η λύση στο δίλημμα ήταν εύκολη: Για μεζέδες στη "Φυσαρμόνικα"!

Το χώρο του καταστήματος έχουν περιγράψει πολλοί αγαπητοί χρήστες (jim, tzia, fratello, ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ). Είναι πραγματικά όμορφος και λειτουργικός με βάση το ξύλο. Επίσης, ωραία ιδέα είναι τα πολλά φυτά και τα πλαστικά ηχοπετάσματα που μειώνουν το θόρυβο της κίνησης από τη Λεωφόρο Μεσογείων. Αυτό είναι και το μόνο μειονέκτημα του χώρου, ότι αν καθίσετε έξω, όσο νά 'ναι ακούγεται η πολύβουη λεωφόρος...

Για την εξυπηρέτηση μόνο καλά λόγια έχω να γράψω: Οι υπεύθυνοι του μεζεδοποτείου (όπως το αποκαλούν) είναι ευγενέστατοι, πρόθυμοι να απαντήσουν σε κάθε ερώτηση και να λύσουν κάθε απορία. Οι σερβιτόροι είναι πάντα δίπλα στα τραπέζια, έτοιμοι να προλάβουν αυτό που θα ζητήσει ο πελάτης (π. χ. να ανανεώσουν την κανάτα με παγωμένο νερό βρύσης πριν καν αδειάσει) και εξυπηρετούν με χαμόγελο και ανυπόκριτη ευγένεια.

Ας έρθουμε όμως στα του φαγητού και το τι δοκιμάσαμε:

- Σαλάτα ντάκος κρητικός (τιμή 4,40 ευρώ). Για την ακρίβεια μικρά κρητικά παξιμαδάκια με τριμμένη ντομάτα και ξύγαλο Σητείας. Πάρα πολύ δροσερή και νόστιμη η γεύση, εξαιρετικό το τυρί.

- Φωλιά πατάτας με τριμμένη γραβιέρα Ηπείρου, αυγά και κρητικό απάκι (τιμή 5,90 ευρώ). Δυο λέξεις μόνο: Πιάτο-ποίημα! Απίστευτος ο γευστικός συνδυασμός της τραγανής φωλιάς πατάτας με τη γραβιέρα, τα αυγά και το απάκι. Πιάτο που προτείνεται για τα must μιας επίσκεψης στη "Φυσαρμόνικα"!

- Μιλφέιγ μελιτζάνας με λιωμένη γραβιέρα Νάξου (τιμή 5,10 ευρώ). Τέλειος ο γευστικός συνδυασμός της μελιτζάνας με τη γραβιέρα Νάξου και μια σάλτσα ντομάτας.

- Μπιφτεκάκια γεμιστά με καπνιστό τυρί Μετσόβου (τιμή 6,30 ευρώ). Έφτασαν στο τραπέζι μας 5 μικρά ζουμερά μπιφτεκάκια πολύ σωστά ψημένα με μια πολύ εύγευστη σάλτσα. Μας άρεσαν πολύ!

- Οι μεζέδες συνοδεύτηκαν από φέτες εύγευστου μαύρου και λευκού ψωμιού, για τις οποίες ερωτηθήκαμε αν τις θέλουμε και η τιμή τους ήταν 1,20 ευρώ για τα δύο άτομα.

- Για επιδόρπιο, προτιμήσαμε το -περίφημο πια- μηλόφι (τιμή 4,50 ευρώ). Ε-ξαι-ρε-τι-κό!!! Τέλεια, απίστευτα ισορροπημένη γλυκιά γεύση! Απλά δοκιμάστε το, όταν πάτε στο μεζεδοποτείο!

Όταν ζητήσαμε λογαριασμό, μας προσφέρθηκε για κέρασμα ένα σφηνάκι λικέρ μαστίχα, για ν' αλλάξει η γεύση. Καλόπιοτο και καλοδεχούμενο!

Το value for money είναι αδιαμφισβήτητα πολύ καλό. Συνολικό κόστος (χωρίς ποτά) 27,40 ευρώ τα δύο άτομα, κάτω από 14 ευρώ το άτομο. Απλά είναι καλό να έχετε υπόψη σας ότι η λογική της "Φυσαρμόνικας' είναι να δοκιμάσετε όσα περισσότερα πιάτα-μεζέδες γίνεται, οπότε όσο μεγαλύτερη η παρέα, τόσο καλύτερα!

Συνολική αποτίμηση: Φυσικά, θετικότατη! Εξαιρετικοί μεζέδες, ευγενέστατη και ταχύτατη εξυπηρέτηση, πολύ καλό value for money, συμπαθητικός χώρος. Η "Φυσαρμόνικα" προτείνεται ανεπιφύλακτα!

ΥΓ. Αγαπητέ φίλε ΙΩΓΙΑΝΝΗ, στην πιο πρόσφατη κριτική σου έγραψες ότι: "κλείνεις γλυκόπικρα έναν κύκλο" και ότι: "Για την ώρα θα απομακρυνθείς από την αγαπημένη σου συνήθεια ανάρτησης κριτικών". Ελπίζω και εύχομαι σύντομα να αναθεωρήσεις και να αρχίσεις έναν νέο κύκλο. Το αγαπημένο μας site είναι φτωχότερο χωρίς τις πάντα εύστοχες και αναλυτικές κριτικές σου!

28 Απρ 2017

George G.