Ταβέρνες με τραγούδι - Καμίνια - Ν.Φάληρο, Αθήνα
2017

Είναι ευτύχημα να έχεις φίλους. Είναι ακόμη μεγαλύτερο ευτύχημα να έχεις νεώτερους, από σένα, φίλους όχι μόνο γιατί ενημερώνεσαι σχετικά με τους κώδικες και τα τεκταινόμενα στη νέα γενιά (πληροφορίες εξαιρετικά χρήσιμες όταν έχεις κόρη στην εφηβεία) αλλά και γιατί σε γυρίζουν χρόνια πίσω θυμίζοντάς σου καταστάσεις και διαδικασίες που πίστευες ότι έχεις αφήσει πίσω σου πλέον.

Μεγάλη τιμή μας έκαναν, λοιπόν, αγαπημένος φίλος και συνεργάτης του καλού μου μαζί με το όμορφο και τόσο γλυκό κορίτσι του, ζητώντας μας να γίνουμε κουμπάροι στο γάμο τους. Welcome to the club λοιπόν αφού, δεν ξέρω τι γίνεται με εσάς, αλλά στη δικιά μας παρέα είμεθα όλοι κουμπάροι μεταξύ μας σε σημείο να έχουμε χάσει ελαφρώς τη μπάλα, αφήστε που σε κάτι γιορτές, γενέθλια, επετείους, μόνο οι πιο στενοί να μαζευτούμε μιλάμε, χαλαρά, για 50-60 άτομα με αποτέλεσμα, αν θες να δεις κάποιον ιδιαιτέρως, να δίνεις ραντεβού στο μπάνιο.

Το γεγονός έπρεπε να γιορταστεί, η συμφωνία να επισφραγιστεί, τα αρχικά πλάνα να γίνουν. Τα παιδιά μένουν κοντά, δεν είχαν πάει στο μαγαζί, για το οποίο είχαν ακούσει πολύ καλά λόγια, ρώτησαν την καθ’ύλην αρμόδια, διάβασαν τις κριτικές εδώ, χωρίς, όμως, να κάνουν fake profiles έτσι ώστε να τις ψηφίσουν, συμφώνησα με μεγάλη χαρά, έκλεισα τραπέζι αρκετές μέρες νωρίτερα και καταφτάσαμε.

Που φτάσαμε? Πως? Καλή ερώτηση. Κατεβαίνετε την Πειραιώς και στο ύψος της Ελλαϊδος στρίβετε δεξιά. Από κει και πέρα βάζετε gps, έχετε στείλει ιχνηλάτες (προτιμητέοι οι της φυλής Απάτσι, που έχουν χρησιμοποιηθεί κι από τον Αμερικάνικο Στρατό), έχετε προσλάβει Der kleine Däumling (αφιερωμένο εξαιρετικά στον Fratello... I'm so ready for my Nemecky lessons ), έχετε κάνει τάμα στην παρακείμενη εκκλησία ή σας παραχωρώ, έναντι ενός λογικού αντιτίμου, τη μαγική μου σφαίρα η οποία με βοηθά να βλέπω και να μαθαίνω τα πάντα….! Θα το βρείτε όμως, δε σας φοβάμαι, είστε τσακάλια εσείς!

Το μαγαζί είναι μικρό, μακρόστενο, με σχετικά χαμηλό φωτισμό. Τραπέζια οριακά απέχοντα το ένα από το άλλο, ενώ είναι, σχεδόν, βέβαιο ότι θα χρειαστείτε και κάποιο βοηθητικό. Ατμοσφαιρικό, χαριτωμένο, θεατρικό πάντως. Κάτι σα μοντέρνο κουτούκι αν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω που είμαι σίγουρη πως όχι αλλά σας το έχω πει χίλιες φορές… η περιγραφή του χώρου δεν είναι το δυνατό μου σημείο. Που είναι η συνονόματη που έχει το ταλέντο? Δεν έρχεται να βοηθήσει λίγο?

Φτάσαμε στην ώρα μας διότι punctuality is my midlle name, καθήσαμε, ήρθαν αμέσως κατάλογοι, νεράκι δικό τους, ψωμί, κρασάκι ενώ ο σερβιτόρος μας ενημέρωσε για κάποιες ελλείψεις του καταλόγου και τα πιάτα ημέρας κάτι που έπραξε, χωρίς να δυσανασχετήσει, εκ νέου όταν ήρθε και το ζεύγος των μελλoνύμφων. Γενικά η εξυπηρέτηση υπήρξε άμεση παρόλον τον κόσμο, ευγενική, με χαμόγελο, χωρίς βέβαια το κάτι παραπάνω αλλά όλα καλά και κανένα παράπονο.

Ξεκινήσαμε με σαλάτα Πολίτικη η οποία ήταν πειραγμένη κι όχι με την παραδοσιακή σύσταση αφού περιείχε λάχανο, καρότο, ξυνόμηλο, άνηθο και φρέσκο κρεμμύδι. Με τον άνηθο στραβομουτσούνιασα αλλά, ευτυχώς, δεν είχε έντονη μυρωδιά και γεύση οπότε αφαιρώντας, προσεκτικά, τα κομματάκια του απεχθούς μυριστικού, την έφαγα μια χαρά αφού πρόκειται για μία νόστιμη, δροσερή, ορεκτική σαλάτα η οποία λειτούργησε και ως εξισορροπητικός παράγων απέναντι στα υπόλοιπα πιάτα που ήταν έντονα. 6.50 ευρώ. ( Έχω βγάλει φωτογραφίες λέμε.. ).

Μπρόκολο au gratin με τυριά και bacon. Το παραγγείλαμε μετά από δική μου επιμονή αφού το νέο ζεύγος δεν τρώει το συγκεκριμένο κραμβοειδές. Δεν αρέσει ούτε σε εσάς? Στα παιδιά σας? Στους φίλους σας? Καλά καλά… πάρτε το και ξαναμιλάμε. Over and out. 9.00 ευρώ.

Ασλάν. Αφράτα, στεγνά πιττάκια με ενδιάμεσες παρεμβολές καραμανλίδικου παστουρμά, ντομάτας, πιπεριάς, τυριών και ένα αυγό μάτι από πάνω. Δε νομίζω να χρειάζεται να αναλύσω περαιτέρω τη γεύση καταλαβαίνετε για τι μιλάμε. 8.70 ευρώ.

Πατάτες baby μελωμένες. Ακριβώς αυτό. Γλυκές, αρωματικές, μελωμένες. 6.00 ευρώ.

Κοτόπουλο σε μπουκιές με μανιτάρια σωταρισμένα, κρεμμύδι, παπαρδέλες και τριμμένο τυράκι. Τώρα αν το τυρί ήταν όντως παρμεζάνα δεν το κατάλαβα αλλά μικρή σημασία έχει αφού ήταν εξαιρετικό, πικάντικο κι όσο έπρεπε αλμυρό. Οι παπαρδέλες άψογα βρασμένες και έχοντας ποτίσει από τη σάλτσα, το πουλερικό ζουμερό και νόστιμο, τα μανιτάρια σε χοντρά κομμάτια, φρέσκα, σωταρισμένα και ουχί βρασμένα έδιναν τη δική τους γήινη νότα. 11.50 ευρώ.

Ως πιάτο ημέρας λουκάνικο Λαμίας καυτερό. Σήκωνε πολύ ποτό φίλοι μου διότι είπαν καυτερό και το εννοούσαν. Νόστιμο, κρεατένιο, καλοψημένο ήρθε συνοδεία τριγωνικών κομματιών πίτας, συνοδευτικής σαλάτας στο πλάι, ήταν νόστιμο, εξαφανίστηκε και κάπου εκεί ζητήσαμε επιπλέον κρασί. Για την τιμή δε μπορώ να σας διαφωτίσω διότι δεν έχω αποδεικτικά στοιχεία όπως επίσης και για τα

Μπιφτέκια προβατίνας, επίσης, πιάτο εκτός καταλόγου. Μπαμπάτσικα, νόστιμα πολύ, ξεροψημένα απέξω, αφράτα μέσα, με τα μπαχαρικά και τα μυρωδικά τους. Η κουμπάρα δεν τρώει αρνί. Αυτά τα έφαγε. Reach your verdict members of the jury.

Το τραπέζι ήταν κερασμένο οπότε δε μπορώ να σας πω πόσο κόστισε. Λαμβάνοντας, όμως, υπόψη τις τιμές που ανέφερα και δεδομένου ότι είστε way better than me in maths, μπορείτε να κάνετε τους υπολογισμούς σας. Όπως επίσης δε μπορώ να σας πω, διότι δεν είμαι σίγουρη, αν κεράστηκε κάποιο γλυκό στο τέλος. Εγώ σαν κάτι να θυμάμαι, ο καλός μου πάλι όχι οπότε, αν πάτε, πείτε μου κι εμένα.

Κρίμα που δεν είναι ανοιχτό μεσημέρι ή από το απόγευμα αλλιώς θα ήταν σιγουράκι για φαγητό μετά τη δουλειά ή τραπέζωμα ξένων. Όμως το καλοκαίρι πλησιάζει με ταχείς ρυθμούς, οι ώρες εργασίας θα αυξηθούν, πάλι βράδυ θα φεύγουμε οσονούπω, άρα μας βλέπω να δίνουμε δυναμικό παρόν.

Κατά τα άλλα όλα έχουν πάρει τον δρόμο τους. Μαλλί check, μακιγιάζ check, φόρεμα και κοσμήματα σχεδιάζονται ήδη. Αγαπώ πολύ τα signature rings και σίγουρα με χαρακτηρίζουν. Ένα εξ'αυτών μάλιστα, έχει αποδειχτεί ιδανικό στην εξυπηρέτηση κι άλλων σκοπών όπως χαστούκια και uppercuts. Το λουλουδοζώον λοιπόν, καλά θα κάνει να προσέχει όταν αναφέρεται στις ενδυματολογικές μου επιλογές αν δε θέλει να βρεθεί με το αποτύπωμα μιας κεφαλής λέοντος στο φρέσκο μεν, όχι και τόσο τροφαντό δε, μαγουλάκι του.