Μεζεδοπωλεία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα
2017

Το Survivor έχει κλέψει τις καρδιές του τηλεοπτικού κοινού με ασύλληπτα ποσοστά τηλεθέασης. Στις ημέρες που δεν προβάλλεται υπάρχουν άλλου τύπου εκπομπές που αναζητούν προσωπικότητες με καλές φωνές ή καλές χορευτικές κινήσεις. Ένα format δοκιμασμένο είναι το Master Chef. To επανέφερε στη συχνότητα του το Star channel μετά την πατάτα του Mega να μην πραγματοποιήσει τον τελικό του δεύτερου κύκλου. Να πω την αλήθεια, το προτιμώ από τα άλλα τηλεοπτικά shows. Ίσως γιατί ασχολούμαι αρκετά με το παρόν σάιτ. Ίσως πάλι γιατί το να τρέφεσαι είναι μια καθημερινή ανάγκη. Και εκεί που Παρασκευή βράδυ 5/5/2017 δεν υπήρχε όρεξη για έξοδο αλλά υπήρχε όρεξη για να παρακολουθήσω τους επίδοξους σεφ.... Σκάει πρόταση.

Πάμε Ρώσικο;Πως να τους αποτρέψω για να μην ξαναπάμε εκεί, ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει;Ψάχνω κοντινές προτάσεις αλλά δυσκολεύομαι. Θυμόμουν τις καλές κριτικές του Δυόσμου αλλά και διάφορους φίλους που είχαν ενθουσιαστεί και σκέφτηκα να κάνω επίσκεψη για μια δεύτερη, καλύτερη γνωριμία.

Παρά την 5η θέση του στην κατάταξη, υπάρχουν πολλά "βαριά" ονόματα που δεν το έχουν επισκεφθεί, αν και γνωρίζω μερικούς που το επιθυμούν! Δεν μπορώ να το τοποθετήσω σε μια συγκεκριμένη κατηγορία. Aυτοαποκαλείται εδεσματοπωλείο. Ψάχνει πολύ τις πρώτες ύλες και στρέφεται εμφανέστατα προς τα ελληνικά προϊόντα. Έχει πολύ ενημερωμένη ιστοσελίδα και ότι αναγράφεται εκεί, θα το συναντήσετε και στο μαγαζί.

Αν λοιπόν ξεκινήσετε να το επισκεφθείτε να γνωρίζετε πως το παρκάρισμα είναι πραγματικό ΔΡΑΜΑ. Πυκνοκατοικημένη περιοχή με το Τζάνειο νοσοκομείο ακριβώς από πάνω του και τη μαρίνα Ζέας ακριβώς από κάτω. Αν παίζει η επιλογή για ταξί, προτιμήστε την. Ακριβώς από κάτω του βρίσκεται ένα μπαράκι, Κλάξον νομίζω πως λέγεται. Θα δείτε τον κατάλογο πριν την είσοδο, όπου θα αναγκαστείτε να ανεβείτε σκαλιά. Μόλις μπείτε θα δείτε έναν καθαρό και πολιτισμένο χώρο. Το νεοκλασικό χρονολογείται από το 1920 και είναι διατηρημένο πολύ καλά. Πέτρα στους τοίχους, απαλά χρώματα σε λευκό φόντο και ξύλινο πάτωμα. Εδώ θα αναφέρω πως ελαφρώς τρίζει σε κάθε βηματισμό, όμως δεν κινδυνεύετε από δυσάρεστες συνέπειες!

Η εξυπηρέτηση από ένα μόνον παλικάρι ήταν πολύ καλή αλλά.... αργή. Ένα άτομο χρειαζόταν ακόμη για να μην τρέχει σαν τον Βέγγο. Γνώστης του μενού και με εύστοχες προτάσεις. Μάλιστα τεράστια εντύπωση μου έκανε που θυμόταν την πρώτη μου επίσκεψη με άλλη συνοδεία πριν 1.5 χρόνο και μάλιστα θυμόταν και που καθίσαμε. Από κει και πέρα όλα καλά, άριστα στο παλικάρι αλλά συνολικά βάζω 3/4 αν και μάλλον αναγνώρισαν την αργοπορία τους και μας κέρασαν τα γλυκά.

Θα παρατηρήσετε στον κατάλογο πως αναφέρονται με bold αρκετά προϊόντα από διάφορες περιοχές της Ελλάδος. Ο σεφ προσπαθεί να τα "παντρέψει" και νομίζω πως κάνει μια αξιέπαινη προσπάθεια. Εμείς επιλέξαμε:

- Ταμπουλέ με καλαμποκίσιο Κορκοτό Έδεσσας, φουρνιστή τομάτα και μυρωδικά στα 3 ευρώ. Δροσερό, εύγευστο πιάτο σε τιμή προκλητική. Φαγώθηκε γρήγορα.

- Μαστέλο Χίου στη σχάρα με μαρμελάδα σύκου στα 5 ευρώ. Λίγο παραπάνω ψήσιμο θα το ήθελα γιατί το βρήκα χλιαρό και όχι λαχταριστό.

- Λαδόψωμο στη σχάρα με Αρσενικό Νάξου (τυρί), σουτζούκι Μιράν και ψητή τομάτα στα 5 ευρώ. Πιάτο που κέρδισε τις εντυπώσεις και ζητήθηκε και δεύτερη φορά. Συνοδευόταν από μαρμελάδα καυτερής πιπεριάς, πραγματικά καυτερής! Φανταστείτε μια πιτούλα σε στυλ σάντουιτς με αρκετά αλμυρό τυρί και ζουμερό σουτζούκι λόγω της τομάτας.

- Καβουρμάς Σερρών στη σχάρα με λαδολέμονο και στικς πατάτας στα 7 ευρώ. Ποιοτική πρώτη ύλη που μάλλον θα συνδυαζόταν καλύτερα με κάνα αβγουλάκι.

- Συκώτι σχάρας από Μοσχίδες Νάξου στα 6.5 ευρώ, συνοδεία από στικς πατάτας. Και πάλι ποιοτική πρώτη ύλη, όχι ιδιαίτερα μεγάλη μερίδα που μας έκοψε μαεστρικά μπροστά μας ο σερβιτόρος α λα Base Grill!!!

- Mπύρα Βεργίνα weiss που μου ήρθε δυστυχώς χλιαρή στα 4 ευρώ.
- Μπύρα βαρελίσια Ionian Lager στα 4.2 ευρώ τα 400 ml επί 2 φορές.
- Ούζο χύμα 3 ευρώ τα 100 ml

* Κέρασμα εκμέκ παγωτό στα 5 ευρώ. Παγωτό καϊμάκι, σιρόπι κανέλας, φυστίκι Αιγίνης και σάλτσα βύσσινο. Ικανοποιητικό γλυκό χωρίς να λιγώνει.

- Τάρτα σοκολάτας στα 6.5 ευρώ. Βάση από μπισκότο με χαρουπόμελο, καραμέλα βουτύρου, αλατισμένο φυστίκι και cremeux σοκολάτας valrhona. Eξαιρετικό γλυκό με υπέροχη βάση και ποιοτικότατη σοκολάτα. Περιττό να πω πως το εξαφάνισα. Έχω την εντύπωση πως αν το έτρωγα και 100% φρέσκο θα είχα ξετρελαθεί ακόμη περισσότερο! Όχι δηλαδή πως και τώρα δεν συνέβη.

Σύνολο στα 48 ευρώ περίπου με κερασμένα τα γλυκά.

Νομίζω πως ο Δυόσμος σαν συνολικό πακέτο άξια βρίσκεται στις κορυφαίες θέσεις του σάιτ. Ποιοτικό και προσεγμένο μαγαζί που σέβεται τον εαυτό του αλλά και τον πελάτη. Ένα κλικ του λείπει για να απογειωθεί και λίγη περισσότερη προσοχή στους χρόνους. Δικαιολογώ εν μέρει όμως πως ότι φτιάχνουν, το φτιάχνουν εκείνη την ώρα.

Τώρα που καλοκαιριάζει είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για επίσκεψη στην ταράτσα. Πάρτε το ταίρι σας ή μια πολύ καλή παρέα και δοκιμάστε γεύσεις με αγάπη και προσοχή. Πρόκειται για χαλαρωτικό μέρος σε απόσταση βολής από τη θάλασσα!

Όπως είχα γράψει και στην πρώτη μου κριτική... Σίγουρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ πεταμένα λεφτά...

Υ. Γ Επιστροφές βλέπω! Μετά τον Piperman, εμφανίστηκαν οι αγαπητοί Thankful, villa και PRitanis!!! Aναμένουμε και άλλους που είχαμε χάσει τα ίχνη τους για καιρό!!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

2017-06-19 23:41:59

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την νέα κριτική σας.
Όπως επίσης για την επίσκεψη σας στο κατάστημα μας (μετά από δικιά σας προτροπή όπως αναφέρετε)παρέα με δυο σημαντικούς ανθρώπους, όπως είναι οι γονείς.

Καθυστερήσαμε λίγο να σας απαντήσουμε διότι υπήρχε κάποιος ιδιαίτερος λόγος για εμάς που δεν μας άφηνε χρόνο.

Δύσκολη βράδια για μας η συγκεκριμένη μέρα, τόσο στην κουζίνα όσο και στην σάλα. Όπως και να χει είναι λάθος που συνεχώς προσπαθούμε να εξαλείψουμε. Αναφερόμαστε στους χρόνους καθυστέρησης.

Εδώ και 10 μέρες υπάρχει καινούργιος κατάλογος με τον καβουρμά να συνοδεύεται από αυγουλάκι.

Με εκτίμηση
Η ομάδα του Δυόσμου

2017-08-17 10:36:04
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την VAGELIS.