16 Μαι 2017

Η εξερεύνηση του κέντρου προς ανεύρεση και ανάδειξη γευστικών διαμαντιών καλα κρατεί. Και τι καλα που κανω και ανήκω στη μερίδα ανθρώπων που δεν εφησυχάζει ποτέ και θελει παντα να βλέπει καινούργια πράγματα!!!! Το συγκεκριμενο Φαλαφελαδικο βρίσκεται στην περιοχή του πολύπαθου κέντρου σχεδόν πάνω στην πλατεία Βάθης. Το είχα ακουστά απο τον ατρόμητο φίλο μου, αλλα δεν είχε τύχει να το επισκεφτω. Όταν πια τα κατάφερα, έπρεπε να κανω και τρεις επισκέψεις για να πάρω μολύβι και χαρτί και να περιγράψω την εμπειρια μου.

Ο χωρος ειναι μικρος, αλλα στο βάθος εχει χωρο που χωράει 4-5 τραπέζια για όποιον θελει να κάτσει να φάει και να φύγει. Ο ιδιοκτήτης, ο οποίος προετοιμάζει και το φαγητο, ειναι Αιγυπτιος, και εντυπωσιάστηκα απο τον τροπο που φτιάχνει τα Φαλαφελ. Φοράει γάντια, και οι κινήσεις του ειναι χειρουργικές! Λες και το ζει αυτο που κανει. Όσες φορές πήγα με έκανε να νιώσω οτι η προετοιμασία ενός γεύματος ειναι ολόκληρο τελετουργικό!

Έχω δοκιμάσει και σας παροτρύνω να δοκιμάσετε άφοβα

Φαλαφελ ωραια τηγανισμενο μεσα σε λεπτή πίτα με μπόλικα λαχανικά και σος. Για όποιον επιθυμεί την πικάντικη έκδοση, θα πρεπει να προετοιμαστεί κατάλληλα, γιατι ειναι πολυ καυτερή η σάλτσα!

Κιμπε γεμιστό και αυτο τυλιγμένο μεσα σε αραβική πίτα, με πληθώρα λάχανου, μαϊντανού και τομάτας σε μικρα κομματια. Επισης πολυ καλο και πολυ χορταστικό.

Σαλάτα φατους με φρεσκοκομμένα λαχανικά και όταν την πάρεις πακέτο τρώνε άνετα τρία άτομα.

Αυτα που φαίνονται καλα και ειναι πολλα υποσχόμενα, ειναι τα κεμπαπ κοτόπουλο σε σάλτσα καθώς και το ταμπουλε. Δυστυχώς την τελευταία φορα που πήγα, επειδη ηταν αργά, τα έχασα και τα δυο. Δεν πειράζει, ας αφήσουμε κατι και για την επόμενη.

Όσον αφορά τις τιμές, το κάθε Φαλαφελ εχει 1,5 ευρω πραγμα που το καθιστά απολυτο value for money. Γενικα οι τιμές ειναι χαμηλές, και οι μερίδες ειναι χορταστικές. Τελος, κατι που μου έκανε εντύπωση ειναι οτι δε θα δείτε μονο Άραβες ή Ασιάτες να τρώνε εκει, αλλα ακομα και τουρίστες ευρωπαίους που έχουν έρθει απλα για διακοπές στη χώρα μας.

16 Μαι 2017

Julie05