25 Μαι 2017

Η εποχή αλλάζει και μας ανοίγει την όρεξη για βόλτες... σε ανοιχτές ταράτσες με θέα στον ουρανό και σε ολάνθιστες αυλές με την ανάμνηση κυκλαδίτικου νησιού. Τα πρώτα ζεστά μεσημέρια, που σε ξεσηκώνουν να φορτώσεις την παρέα στο αυτοκίνητο. Το αντίδοτο στον χειμώνα που έφυγε και η πρόγευση στο μακρύ καλοκαίρι που έρχεται, είναι ακριβώς αυτά τα μεσημεριάτικα ραντεβού της ραστώνης με τους κολλητούς, εκεί, ανάμεσα στις 4 με 6 το απόγευμα, που ο χρόνος μοιάζει να σταματά.

Το Παλιό Ταχυδρομείο είναι αυτή ακριβώς η εικόνα, και το νιώθεις μόλις ανοίξεις την αυλόπορτά του και βρεθείς στο ρετρό σκηνικό του. Όπου κι αν κοιτάξεις, είναι μια άλλη εποχή.
Προτείνω να προνοήσετε για κράτηση, αν δεν θέλετε να στενοχωρηθείτε, εκτός κι αν πάτε ώρες σαν αυτές που αναφέρω πιο πάνω.
Ανηφορίζοντας την Αγίας Παρασκευής συναντάτε τη Σοφοκλή Βενιζέλου στα δεξιά.
Εγώ εκείνη την ημέρα, 3 Μαίου, στάθηκα σκανδαλωδώς τυχερή και βρήκα να παρκάρω ακριβώς απέξω ( φίλε pass1, προτίμησα τελικά να διαβώ την σιδερένια πόρτα του, παρά να πάω να παίξω λόττο χαχαχα... ). Για βράδυ, την υπομονή του Ιώβ ας την έχετε στο τσεπάκι.

Συναντήσαμε κεφάτα νεαρά παιδιά στο σέρβις, απολύτως ευγενικά και χαλαρά. Μας έδωσαν 3 επιλογές τραπεζιού και μας προέτρεψαν να διαλέξουμε έναν από τους χτιστούς καναπέδες με τα μαξιλάρια, για πιο μεγάλη άνεση. Η αυλή το απομεσήμερο, όαση πραγματική.
Στη κέντρο δεσπόζει το υπέροχο νεοκλασικό κτίσμα που στέγαζε παλιά το Ταχυδρομείο του Χαλανδρίου και ολόγυρα πράσινο παντού, γλαστράκια, φαναράκια, λουλούδια, ησυχία, απλότητα και ομορφιά.
Για εκτενέστερη περιγραφή του μέσα χώρου ( που του έριξα μια ματιά και μου άρεσε, αν και το στρίμωγμα των τραπεζιών είναι εμφανές ) μπορείτε να συμβουλευτείτε τις προηγούμενες πολύ καλές κριτικές. Εγώ είχα στο μυαλό μου εξαρχής την αυλή και δεν με απογοήτευσε!!!

Η καρτελίτσα του μενού, μέσα στο πνεύμα και αυτή, σαν φάκελος ταχυδρομικός με σφραγιδούλες, γραμματόσημα και τα σχετικά, διπλής όψης, στη μια πλευρά οι μεζέδες, στην άλλη τα ποτά.
Να κάνω κιόλας ένα update, έχουν γίνει αξιοσημείωτες αυξήσεις στις τιμές, σχεδόν σε όλα ( ήταν που ήταν στο ναδίρ, ήρθε και ο φπα ).
Για το μέγεθος των πιάτων, που έχει υπάρξει ντόρος φοβερός, όντως δείχνουν μικρά σε ποσότητα, αλλά δεν είναι. Έκρινα τις μερίδες αρκούντως μπαμπάτσικες σε όλα και εμείς τελικώς μια χαρά χορτάσαμε κι ευχαριστηθήκαμε.
Επιλογές και σε κρεατικά και σε θαλασσινά, θα καλύψουν όλα τα γούστα. Γεύσεις ελαφρώς πειραγμένες, που μάλλον σε προκαλούν και σε δυσκολεύουν ποιά να διαλέξεις και ποιά να αφήσεις. Τα ποτά και τα αποστάγματα αρκετά τσιμπημένα.

Το νεράκι παγωμένο, έρχεται αμέσως, ασυζητητί σε δική τους μποτίλια, μαζί με καλωσόρισμα παξιμαδάκια με ελίτσες ζαρωμένες. Επίσης, εξαιρετικό ζυμωτό ψωμάκι, που χρεώθηκε 1 ευρώ.

Συσκεφθήκαμε χαμηλοφώνως και τελικά επιλέξαμε: Πολίτικη σαλάτα, σε μια διαφορετική εκδοχή, ευτυχώς ελάχιστα ξυδάτη και πιο πολύ γλυκιά, ενισχυμένη με παντζάρι, όσπρια και τραγανούς ξηρούς καρπούς, αρκετά καλή ( 5 ευρώ ). Τυροκαυτερή χειροποίητη ( 4 ευρώ ), με ολόκληρα κομμάτια φέτας και μπούκοβο, μέτρια καυτερή, μας άρεσε πολύ ( υπάρχει ωστόσο και η κοπανιστή Τήνου, με πιο ιδιαίτερη και έντονη γεύση, όπως μας είπαν ).

Πατάτες φούρνου, σκέτο λουκούμι, ξεροψημένες, με την ρίγανή τους, τέλειες σαν τις σπιτικές ( 3,50 ευρώ ) και ντολμαδάκια γιαλαντζί με γιαούρτι ( 9 στον αριθμό, 4,50 ευρώ ) υπέροχα μαγειρεμένα και νοστιμότατα με τα μυρωδικά τους, σαν αυτά που έχω απολαύσει στην Κρήτη.

Επίσης απάκι Κρήτης ( 5,50 ευρώ ), όχι όπως το έχουμε συνηθίσει αλλού, ευτυχώς ελάχιστα ξυδατο, ελαφροτηγανισμένο και αρκετά μαλακό, πάνω σε στρώμα από ροδέλες κρεμμυδιού και με μπόλικο λαδάκι για βούτες, συμπαθητικό κι αυτό, αλλά την παράσταση έκλεψαν τα πιάτα που θα αναφέρω τελευταία.

Πήραμε και το Χουνκιάρ μπεγιεντί ( ήθελα να κάνω και μια σύγκριση που είχα στο μυαλό μου, μοιραία ο πόντος μέτρησε υπέρ του πρόβατου, σε όλα τα σημεία ). Δεν ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα, στη θέα μιας αρκετά παχιάς κρούστας λιωμένου τυριού από πάνω, που ήταν μάλιστα και αρκετά αλμυρό. Δεν του ταίριαζε καθόλου. Άφηνε σε δεύτερο ρόλο το κρέας και τη μελιτζάνα και επισκίαζε τις γεύσεις. Επίσης, πάρα πολύ λάδι στο σκεύος, μιας και ήταν γκρατιναρισμένο στο φούρνο, το έκανε βαρύ. Το πιο αδύναμο πιάτο. ( 7,50 ευρώ ).

Εκείνα που θεωρώ ότι επιβάλλεται να δοκιμάσει κάποιος οπωσδήποτε, είναι η τηγανιά κοτόπουλο ( 6 ευρώ ), με ένα ΑΨΟΓΟ κοτόπουλο σε μια ακόμη πιο υπέροχη δεμένη σάλτσα με πολύχρωμες πιπεριές, για πολλές βούτες... Και φυσικά ο φουρνιστός ανθότυρος Κρήτης με το πιπερόμελο ( πιπεριές Φλωρίνης με μέλι ).
Ένα απλό ευχαριστώ στον fratello και στον jim, γι' αυτή την άψογη πρόταση που είχα ως σκονάκι, και που αποδείχτηκε ό, τι ωραιότερο έχουμε δοκιμάσει εδώ και πολύ καιρό. Η παρέα μου καταενθουσιάστηκε!!! ( 6 ευρώ και αυτό το πιάτο ).

Η ζέστη εκείνου του μεσημεριού ( γιατί κι ο Μάιος φέτος τα΄χει τα ψυχολογικά του ) σήκωνε ουζάκι και πήραμε το Χιώτικο Καζανιστό Στουπάκη, στα 7,50 ευρώ. Τέλος, εγώ δοκίμασα και τη γκαζόζα Χιονάτη με γεύση τσιχλόφουσκα, πραγματικά... άλλο φρούτο, υπέροχη... ( μικρό μπουκαλάκι στα 2,50 ευρώ ).

Είναι μια από τις περιπτώσεις που τόσο η ατμόσφαιρα όσο και το φαγητό σε κάνουν και ξεχνιέσαι... γι αυτό η παραμονή μας στο Παλιό Ταχυδρομείο παρατάθηκε κατά πολύ, πέραν του τυπικού 2ωρου που αφιερώνει κάποιος για ένα συνηθισμένο γεύμα. Αν δεν υπήρχαν σχέδια after και για απογευματινό κοκτέιλ, σε μία άλλη αυλή του Χαλανδρίου, θα είχαμε βραδιάσει εκεί.
Το κλείσιμο, όπως και να ΄χει, ήταν κι αυτό γλυκό, αφού μαζί με το λογαριασμό ( 53 ευρώ, με απόδειξη, για 3 άτομα ) μας κέρασαν και 5 μεγάλα κομμάτια από το περίφημο χειροποίητο παστέλι τους.

Το Παλιό Ταχυδρομείο μας άφησε άριστες εντυπώσεις και μια άκρως αισιόδοξη αύρα.
Ενδείκνυται για κάθε πιθανή σύνθεση παρέας και προσωπικά το προτείνω με κλειστά μάτια!!! Φορτώστε παρείστικη διάθεση και πηγαίνετε!!!

Το σύνολο όσων δοκιμάσαμε, κινήθηκαν σε άρτιο γενικά επίπεδο, το έχουν το συνολικό πακέτο που γοητεύει έναν νέο πελάτη, η κουζίνα διαθέτει και τεχνογνωσία και φαντασία, τα πιάτα μας ήρθαν σε σωστούς χρόνους, οι τιμές είναι ανταγωνιστικές για την συγκεκριμένη ποιότητα που προσφέρουν και η ομορφιά της αυλής σίγουρα θα σας κάνει να θέλετε να ξαναπάτε.

25 Μαι 2017

Ucook