26 Μαι 2017

---BREAKING NEWS---

Επισπεύδω τη συγγραφή και δημοσίευση της παρούσας κριτικής για το L’ANGOLO για να επικαιροποιήσω τα δεδομένα για το κατάστημα τα οποία έχουν αλλάξει μερικώς σε σχέση με τα όσα περιγράφηκαν στις κριτικές των προηγούμενων ημερών.

Επειδή όμως πριν το ψητό είναι το ψωμάκι, τα ορεκτικά και η σαλάτα, να τα πάρουμε με τη σειρά τα πράγματα. Είμαι και σε mood φλυαρίας οπότε Ucook φυλάξου (ως προς το σεντόνι που ακολουθεί)!

Τα καλύτερα φαγοπότια είναι τα οικογενειακά. Είναι η κλασσική περίσταση που όλοι τρώνε μέχρι σκασμού. Στα πιο πολλά σπίτια τουλάχιστον. Εμείς, οικογενειακά, έχουμε αναβαθμίσει λίγο αυτά τα φαγοπότια βγαίνοντας έξω στις γιορτές του καθενός μας. Εδώ και περίπου ένα χρόνο σε κάθε γιορτή τη βγάζαμε στα Μελίσσια (Kozis & Sasis).

Τελευταία όμως, είχαμε πει να κάνουμε την αλλαγή και να ψάξουμε για ένα ενδιαφέρον Ιταλικό. Πρώτα στη λίστα φιγούραραν το Pastabar και το Oroscopo. Μέσω ενδελεχούς ψαξίματος στο e-table για αξιόλογες προσφορές είχε πάρει το μάτι μου τελευταία και το L’ANGOLO, στον πιο κοντινό σε μας Γέρακα. Μπήκε και αυτό λοιπόν στη λίστα χάρη και στο 50% του (τις καθημερινές, 15% τα ΣΚ), αλλά και τον αρκετά γνωστό Μιχάλη Ντουνέτα στη θέση του Σεφ. Μάλιστα έβαλε γκολ στο ενενηνταφεύγα και προτιμήθηκε για να γιορτάσουμε την ονομαστική εορτή της μητρός, την Κυριακή 21 Μαΐου.

Μπαίνουμε στο εστιατόριο και η ευγενική σερβιτόρα μας οδηγεί στο τραπέζι μας. Τραπέζι για 4 άτομα, σε ημικυκλικό δερμάτινο καναπέ, πολύ προσεγμένο και όμορφο. Παρατήρησα τη διακόσμηση η οποία είχε μια έντονη αίσθηση μοντέρνου, συνδυαστικά με λίγο βιομηχανικό στυλ. Πολύ καλή καθαριότητα και σερβίτσια. Χώρος για 3,5/4.

Θα μπορούσα εύκολα μάλιστα να δώσω και 4/4, απλώς κάποια στιγμή ένιωσα να βαριέμαι λίγο με το live CD του Αντωνάκη του Ρέμου που έπαιζε όλη την ώρα. Το βρήκα λίγο αταίριαστο με το ύφος του χώρου και του μενού.

Η εξυπηρέτηση? Και αυτή για 3,5/4. Απόλυτη ευγένεια, απροσποίητο ενδιαφέρον, σωστές ερωτήσεις για όλα. Πλην του νερού που ήρθε εμφιαλωμένο εξ’ αρχής. Για το ψωμί ερωτηθήκαμε. Στο τέλος ήρθε και γλυκάκι. Υπό άλλες συνθήκες θα έλεγα 4 αντί για 3,5 ωστόσο πέσαμε στην training day κάποιων νέων σερβιτόρων. Κυριακάτικα βρήκαν? Αφού έκοψα όμως μισό από τον χώρο, δεν θα πλήξω και την εξυπηρέτηση, εξ ου και το 4/4. Για την πολύ καλή διάθεση, ταχύτητα και λεπτότητα.

Πριν την παραγγελία ήξερα σίγουρα 3 από τα πιάτα που θα παίρναμε. Σαλάτα Caprino, πίτσα Bianca και το μαύρο ρύζι με το γεμιστό κοτόπουλο. Τους είχα και όλους στο χεράκι μου όντας ο μικρότερος οπότε δεν θα μου το χάλαγε κανείς.

Αμ δε! Κοιτάω το μενού, ψάχνω για το ρύζι με το κοτόπουλο, πουθενά. Κοιτάω στις πίτσες. Να τη η Bianca. Ξανακοιτάω για το ρύζι. Πουθενά. Κοιτάω στις σαλάτες να βρω την Inverno (θυμόμουν το όνομα της και έτσι θα έβλεπα αν είναι ίδιο το μενού). Πουθενά και αυτή.

Δεν θα πω «για να μη σας κουράζω», αυτό μάλλον μου αρέσει να το κάνω. Για να μην κουράζομαι εγώ λοιπόν, ο Σεφ άλλαξε. Και έτσι άλλαξε και το μενού. Δεν υπάρχει πλέον το γεμιστό κοτόπουλο. Ούτε η ενδιαφέρουσα σαλάτα. Υπάρχουν άλλα ιδιαίτερα πιάτα με γκουρμεδοαίσθηση. Όμως όχι αυτά που διαβάσατε στις προηγούμενες κριτικές και γλειφόσασταν.

Επίσης δεν υπάρχει το 50% στο e-table. Υπάρχει ένα 15% σε κουτσουρεμένες ώρες. Οκ όμως. Τα ποσοστά στο e-table δεν είναι με συμβόλαιο που μένει για πάντα. Το προσπερνάμε λοιπόν αυτό. Απλώς το σχολίασα καθώς η φίλη Ucook το τόνισε με πάθος και είναι σημαντικό γνωρίζετε ότι αυτή τη στιγμή (ελπίζω όχι για πολύ) το 50% δεν υφίσταται.

Η παραγγελία μας λοιπόν χρειάστηκε να σχεδιαστεί όλη (πλην Bianca) εξ αρχής. Κατόπιν σκέψεως λοιπόν, επιλέξαμε:

- Ζητήσαμε ψωμάκι αφού ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε. Ήρθε ένα καλαθάκι με κριτσίνια άσπρα με σουσάμι και πολύσπορα και ζεστά ψωμάκια αυγουλί σχήματος, άσπρα με παπαρουνόσπορο και μαύρα. Μαζί τους ήρθαν 3 ντιπ σε μέτρια ποσότοτητα. Ένα λαδιού, ένα με πετιμέζι και ένα πορτοκαλίζον μάλλον με γλυκιά πιπεριά. Πολύ καλό κουβέρ που χρεώθηκε 2€. Το εμφιαλωμένο νεράκι στο 1,5€.

- Τριλογία από μπρουσκέτες (7,8€). Τρια φρυγανισμένα αφράτα ψωμάκια ένα με σολομό και κρέμα, ένα με προσούτο και μανιτάρια και ένα τρίτο που δεν πρόλαβα καν να το δω καθώς το τσίμπησε με τέχνη και ταχύτητα ο φαγανός θείος. Ιδιαίτερα ακριβό ορεκτικό, δεν θα το ξαναπροτιμούσα για κανένα λόγο. Συμπαθές γευστικά (2,5/4).

- Πολύχρωμη σαλάτα (6,8€). Με σταφίδες, φιλέ αμυγδάλου, κατίκι Δομοκού και βινεγκρέτ φρέσκιας φράουλας. Λόγω μιας ελαφριάς δυσανεξίας στο ξύδι, ζητήσαμε να είναι σε μικρή ποσότητα. Αντ’ αυτού μας ήρθε σε μπολάκι από δίπλα για να βάλουμε κατά το δοκούν. Ευγενική κίνηση. Ωστόσο δεν καταφέραμε να ανακατέψουμε την σαλάτα καλά μόνοι μας και έτσι η αίσθησή της ήταν πολύ στεγνή. Εάν στο κανονικό της σερβίρισμα τοποθετείται αυτή η ποσότητα βινεγκρέτ τότε μιλάμε για μια στεγνή σαλάτα μέτριας γεύσης. Εάν η ποσότητα που μας ήρθε ήταν μικρότερη από την κανονική τότε πρόκειται για φάουλ (2/4).

- Λιγκουίνι μπολονέζ (9,8€). Με κομματάκια από κατσικίσιο τυρί. Ουδέτερη γεύση. Χωρίς την παραμικρή αίσθηση. Η γιαγιά μου κάνει τα μακαρόνια με κιμά πολύ πιο ευχάριστα (2/4).

- Παπαρδέλες (12€). Με φιλετάκια black angus, πάστα τρούφας και ραγού μανιταριών. Το κρέας ήταν μέτριας ποσότητας και γεύσης. Όμως οι παπαρδέλες ήταν το κάτι άλλο. Υπέροχη γεύση. Όχι πολύ έντονη, αλλά ο συνδυασμός μυρωδικών που είχαν στην ελαφρώς κρεμώδη, στην όψη, σάλτσα τους τις έκανε ιδιαίτερα εύγευστες. Για τα μανιτάρια δεν έχω γνώμη μιας και τα αποφεύγω, αλλά έδειχναν ποιοτικά και ζουμερά (3,5/4).

Τα ζυμαρικά συνοδεύονταν από μπολ με τριμμένη παρμεζάνα.

- Pizza Bianca (12€). Με μείγμα ιταλικών τυριών, ποικιλία μανιταριών και λάδι τρούφας. Είχε αυτό το κάτι που θέλω. Που θέλαμε όλοι στο τραπέζι βασικά. Πρώτη φορά τρώω πίτσα χωρίς κάποιο αλλαντικό ή κάποιο φρουτολαχανικό έντονης γεύσης (ελιά, κρεμμύδι, ανανά κλπ) που να με ενθουσιάσει. Μάλλον κάτω από αυτή την πολύ ενδιαφέρουσα αίσθηση υπάρχει και λίγο σκορδάκι. Έτσι είπε η γιαγιά τουλάχιστον (4/4).

- Pizza Chorizo (13€). Με τυρί, σάλτσα ντομάτας, τσορίθο (λουκανικάκι ας το πούμε), τυρί σκαμόρτσα, λάδι τρούφας και αυγό. Ζητήθηκε με πεπερόνι το οποίο δεν χρεώθηκε. Αρκετά νόστιμη. Η σύγκριση με τη Bianca την πλήγωσε βαθιά όμως. Ωραίο και το λουκανικάκι τους, σχετικά αταίριαστο το αυγό στην κορυφή (3/4).

Να πω σε αυτό το σημείο ότι και οι δύο πίτσες είχαν ελάχιστη λαδίλα, και εξαιρετική λεπτού τύπου ζύμη. Σπάνια τρώω τη «στεφάνη» στα κομμάτια όμως στην προκειμένη ήταν πολύ νόστιμη, αφράτη και φρέσκια για να μείνει και να πεταχτεί. Πολύ καλές πίτσες λοιπόν. Ωραία θα ήταν να είχαν 2-3€ λιγότερα.

- Ήπιαμε αναψυκτικά με κόστος 1,5€ το καθένα και μπύρες στα 3,8€ η μεγάλη βαρελίσια. Καμιά αλλαγή στις τιμές δηλαδή. Θετικό. Τον είχαν τον αφρούλη τους τον πολύ οι μπύρες βέβαια, αλλά οκ, συνηθισμένα τα χιόνια στα βουνά.

- Στο τέλος, μαζί με το λογαριασμό ήρθαν κέρασμα παγωτίνια (ένα για κάθε άτομο). Είχαν όλα σοκολάτα εσωτερικά και έτσι ρωτήσαμε εάν υπάρχουν και με κρέμα για να αλλάξουμε κανά δύο. Η απάντηση που λάβαμε ήταν ότι έχουν και με κρέμα αλλά δεν ξέρουν τι έχει μέσα το καθένα. Λίγο ερασιτεχνική απάντηση αλλά δεν θα τα χαλάσουμε σε κάτι τέτοιο.

Λυπητερή: το κόστος για ένα τυπικό γεύμα δύο ατόμων με 2 κυρίως, μια σαλάτα και ένα ορεκτικό θα είναι γύρω στα 17-24€. Εμείς για καλό κορεσμό (όχι αρρωστημένα πράγματα) δώσαμε για τα παραπάνω σχεδόν 19€ το άτομο με το ελαφρύ ποτάκι του ο καθένας.

Δεν είναι φθηνό. Δεν είναι και φαρμακείο. Είναι ένα τσιμπημένο ιταλικό. Η πραγματική τιμή για το Vfm είναι 2,5/4, χάριν στρογγυλοποίησης πέφτουμε στο 2. Δεν βαθμολογώ ποτέ με βάση τις προσφορές του e-table, ωστόσο αν δεν είχε συμβεί η παύση της προσφοράς του 50% με περισσότερη χαρά θα στρογγυλοποιούσα προς τα πάνω.

Συμπερασματικά, Ucook για λίγες λέξεις με έφαγες. Ααα σόρυ, για το εστιατόριο λέγαμε…

Συμπερασματικά, που λέτε, το L’ANGOLO είναι ένα αρκετά συμπαθές ιταλικό εστιατόριο με μοντερνίζοντα χώρο και κουζίνα ελαφρώς πειραματική. Οι πρώτες ύλες είναι καλές, οι γεύσεις, ανάλογα το πιάτο από συμπαθείς ως κορυφαίες και το κόστος σε ανθρώπινα επίπεδα, αν και χωράει βελτίωση. Η εξυπηρέτηση είναι αρκετά υψηλών προδιαγραφών. Σίγουρα είναι μια αξιόπιστη επιλογή για ζυμαρικά ή πίτσα, εξαιρετική αν παρακολουθείτε τις προσφορές στο e-table και επαναφέρει τα παλιά εντυπωσιακά πενηντάρια.

26 Μαι 2017

Vaggg