01 Αυγ 2017

Μετά από αρκετές προσπάθειες του παρά πέντε αλλά και του προ-παραπέντε οι οποίες απέβησαν άκαρπες για να βρω τραπέζι στο Παλιό Ταχυδρομείο, χρειάστηκε να επικοινωνήσω Τετάρτη απόγευμα για να κάνω κράτηση 4αρων ατόμων για Σάββατο βράδυ, 22/7/2017.

Νομίζαμε πως θα είναι χαλαρά στο Χαλάνδρι δεδομένου του ότι ο κόσμος κατεβαίνει παραλία και για μας τους “βουνίσιους” θα ήταν χαλαρά τα πράγματα. Ναι. Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε; Καρφίτσα δεν έπεφτε. Παντού χαμός και μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες. Ο Θεός με φώτισε και ο καιρός επέτρεψε και πήγα με το μηχανάκι διαφορετικά ακόμα θα έκανα κύκλους για να παρκάρω. Συμπέρασμα, Ομόνοια - Χαλάνδρι ένα και το αυτό.

Ο χώρος του Παλιού Ταχυδρομείου, που όπως πληροφορήθηκα ήταν όντως πρώην ταχυδρομείο… εξαιρετικά χαλαρωτικός. Σε ένα στενάκι σε απόσταση αναπνοής από την γνωστή πλατεία, μια υπερυψωμένη μονοκατοικία με ωραία κατάφυτη αυλή, με χαμηλό φωτισμό και την βοήθεια κεριών ήταν ιδανική για τη συγκεκριμένη ζεστή μέρα. Η πινελιές στα τραπέζια με τα πλεκτά χειροποίητα σεμεδάκια και τα κροσάτα κουρτινάκια στα μισά των παραθύρων, μου θύμισαν Κρήτη, χωριό, σπίτι, μαμά, γιαγιά… πολύ οικείες και αγαπημένες εικόνες. Δεν με εξέπληξε το γεγονός ότι ο κάποιοι εκ των ιδιοκτητών έχουν νησιώτικη καταγωγή, από Κρήτη, Ανάφη, Σαλαμίνα...

Η πληρότητα είχε ήδη αγγίξει το 100% όταν φτάσαμε και πλέον είχε αρχίσει και γέμιζε και ο εσωτερικός χώρος που με τη χρήση κλιματιστικού ήταν μια χαρά. Το ιδιαίτερο vintage δάπεδο και οι πρωτότυπες καθαρές και ατμοσφαιρικές τουαλέτες, με τα κεριά και το τζάμι πίσω από τους καθρέφτες με τους νιπτήρες, που έχει οπτική από και προς την αυλή τραβάνε το ενδιαφέρον με μιας.

Η Εξυπηρέτηση χωρίς κανένα παράπονο, από τα νέα παιδιά που τρέχουν την επιχείρηση με απόλυτη επιτυχία. Η μουσική αποτέλεσε έναν ακόμη παράγοντα που συντέλεσε στην πολύ καλή διάθεση όλων μιας και ήταν απολύτως του γούστου μας, με Ελληνικούς έντεχνους και ελαφρώς παραδοσιακούς-έντεχνους σκοπούς με προτίμηση στην Κρήτη και όχι μόνο.

Ο κατάλογος σε στυλ παλιού ταχυδρομικού φακέλου, με έμφαση στα ορεκτικά και τους μεζέδες για τη μέση, που πρέπει να αναφέρω πως παρά τις χαμηλές τιμές, κινούνται σε κανονικότατες μερίδες. Τα ποτά αποτελούν μόνη εξαίρεση καθώς εκεί υπάρχει μια άνοδος σε σχέση με τα συνηθισμένα.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε:

- Ψωμάκι φρέσκο χ 1€ που ζητήσαμε και ανανεώθηκε, με ψιλολιές (πολύ πολύ ψιλές πράσινες ελίτσες) και παξιμαδάκι.

- Σαλάτα ντάκος χ 5€

Επαρκέστατη ποσότητα, νόστιμη με την τριμμένη ντοματούλα και την ξινομυζήθρα (αν θυμάμαι σωστά) σε ολόσωστες αναλογίες. Το παξιμάδι ούτε παπαριασμένο εντελώς, ούτε στεγνό. Σπιτική-Κρητική εκτέλεση θα έλεγα με δυο τρεις μεγάλες ελιές μέσα, κάπαρη και μπόλικη ρίγανη. Δεν απέχει από αυτόν που φτιάχνω σπίτι. Ωραία αρχή.

- Τυροκαυτερή χ 4€

Χειροποίητη με εμφανή τα κομμάτια του τυριού-πιπεριάς και καυτερή τόσο όσο, ούτε πύραυλος, ούτε τυροσαλάτα. Μου άρεσε.

- Πατατούλες φούρνου χ 3,50€

Μαμαδίστικες, ριγανάτες και λεμονάτες όπως μ’ αρέσουν. Τηγανιτές δεν παίζουν να ξέρετε προφανώς για πρακτικούς λόγους.

- Ανθότυρος Κρητικός φουρνιστός με πιπερόμελο χ 6€

Μην τον αγνοήσετε… άλλωστε είναι πρώτος πρώτος στον κατάλογο. Η αλήθεια είναι ότι τον βρήκα αρκετά αλμυρό για τα δεδομένα ανθότυρου, όμως αυτό το πιπερόμελοοο…αχ… ήταν τέλειο και είχε τέτοια γλύκα που ισορροπούσε κάθε αντίθεση. Και πολύ καλή μερίδα.

- Ντολμαδάκια γιαλαντζί χ 4,50€

Χειροποίητα (εννιά τμχ μικρού μεγέθους), νόστιμα με μπόλικο δυόσμο όπως μου αρέσουν, με αρκετό γιαουρτάκι στη μέση για συνοδεία με αρωματικά και μια σαλτσούλα περιχυμένη που έμοιαζε σα να ήταν αυγοκομμένα, δηλαδή όχι και τόσο γιαλαντζί τελικά μιας και αυτά κανονικά είναι με σκέτο λεμονάκι, δεν τα αυγοκόβουν. Όπως και να’ χει όμως ήταν ωραίο και δροσερό ορεκτικό.

- Τηγανιά μανιταριών χ 6€

Μεγάλα κομμάτια μανιταριών σερβιρισμένα σε σαγανάκι με μια πολύ νόστιμη σαλτσούλα (πιθανότατα κρασάτη), γαρνιρισμένα με μπόλικο μαϊντανό. Επίσης ωραίος μεζές.

- Συκώτι χ 6€

Μοιάζει με τηγανιά και αυτό το πιάτο όχι μόνο στην όψη αλλά και στην εκτέλεση. Κομμένο σε μεγάλα καρεδάκια ριγανοθυμαράτο και αρωματικό με νόστιμη σαλτσούλα για την απαραίτητη βούτα με το ψωμάκι, πλην όμως, λίγο πιο σφιχτό απ’ ότι έπρεπε. Θα το ήθελα πιο αφράτο, προφανώς ξέφυγε παραπάνω στον χρόνο ψησίματος. Παρόλα αυτά, είναι ωραία συνοδεία για το κρασάκι... κι ας πίνω μπύρα.

- Τηγανιά κοτόπουλο χ 6€

Κομμένο σε μεγάλα καρέ το κοτόπουλο, όχι ανεπανάληπτη εκτέλεση παρόλα αυτά συμπαθέστατη με μπόλικες πιπεριές.

- Τραχανάς με καπνιστό λουκάνικο χ 6€

Αυτό το πιάτο το λάτρεψα. Από τις τρεις επιλογές σε λουκάνικο μου έκατσε από την αρχή στο μυαλό αυτή, και η παρέα δεν μου χάλασε χατίρι. Όπως μας πληροφόρησε το αγόρι που μας πήρε την παραγγελία, η εκτέλεσή του γίνεται όπως το ριζότο… αυτή η πληροφορία με έκανε να το θέλω ακόμα περισσότερο. Άψογη γεύση για το γούστο μου. Μόνη παρατήρηση είναι ότι θα ήθελα το λουκάνικο κομμένο σε μεγαλύτερα κομμάτια να το καταλαβαίνω καλά και οπωσδήποτε μεγαλύτερη ποσότητα γιατί υπερτερούσε -άνισα- ο τραχανάς, όχι ότι δεν μου αρέσει, αλλά αφού αναφέρεται και λουκάνικο πρέπει να κάνει αισθητή την παρουσία του.

- Ψαρονέφρι με μαστέλο Χίου χ 9€

Ένα ακόμα δυνατό χαρτί του καταλόγου. Πολύ καλή μερίδα και τόσο καλομαγειρεμένο και μαλακό το ψαρονέφρι όσο λίγες φορές έχω φάει. Με μια κοκκινωπή σαλτσούλα και από πάνω σε γενναία ποσότητα το αγαπημένο μαστέλο, αντίστοιχη σε μέγεθος με αυτή του ψαρονεφρίου. Εξαιρετικό.

Ήπιαμε 1 μπύρα Kaiser χ 4€ και 250ml ημίγλυκο κόκκινο κρασί χ 3€ (τσιμπημένα τα ποτά όπως προείπα) και μας κέρασαν άλλον ένα γύρο, κίνηση που πάντα μετράει στα πολύ θετικά.

Στο τέλος με τον λογαριασμό ήρθε και το γλυκό κέρασμα που είναι χειροποίητο παστέλι, τραγανό, αλλά αφράτο ταυτόχρονα και λαχταριστό… πάρα πολύ ωραίο κλείσιμο. Παρόλα αυτά, και επειδή είμαστε αχόρταγοι… συνεχίσαμε για δεύτερο γύρο γλυκού, σε γνωστό Μexican fast food της περιοχής για αμαρτωλά churros… ατέλειωτη ευχαρίστηση. Ο τελικός απολογισμός βγήκε στα 65€ ήτοι 16,25€/άτομο και νομίζω πως είναι περιττό να σχολιάσω το vfm.

Εν κατακλείδι στο Παλιό Ταχυδρομείο περάσαμε μια πάρα πολύ όμορφη βραδιά, γευτήκαμε ποιοτικούς και νόστιμους μεζέδες, σε ένα όμορφο και φροντισμένο περιβάλλον και οι άνθρωποι που το έχουν μας έκαναν να αισθανθούμε πως δεν τους ενδιαφέρουν μόνο τα νούμερα αλλά η ουσία. Και αυτή βρίσκεται πιο βαθιά. Όταν η μέριμνα του ιδιοκτήτη είναι η ποιότητα των υπηρεσιών που προσφέρει και η ικανοποίηση του πελάτη, τα αποτελέσματα είναι άκρως επιτυχημένα για αμφότερες τις πλευρές!!! Ευχαριστώ τους έμπιστους φίλους που το πρότειναν στο site και βέβαια εκείνουν που μας έκαναν την τιμή να μας κάνουν παρέα.

01 Αυγ 2017

PONTIKI