Μέση Ανατολή - Μαρούσι, Αθήνα
Αυγ
2017

Ένα φυλλάδιο delivery, το 30% του e-table ( ρουλέτα, μια καλή και δύο στραβές με πάει ) και μια ανάμνηση από το παρελθόν που δεν ευοδώθηκε.
Θυμάστε τον Κήπο της Εδέμ στο Χαλάνδρι, προ αμνημονεύτων ετών; Αυτός μάλιστα, έχω καλές αναμνήσεις. Εδώ δυστυχώς, ούτε Κήπος ούτε Εδέμ.

Πέμπτη μεσημέρι 6/7, πολλή ζέστη, αφόρητη βαρεμάρα για μαγείρεμα, 5 λεπτά σκάρτα απόσταση από το σπίτι, μαγαζί γειτονικό και τους έψησα να το δοκιμάσουμε. Δεν πτοήθηκα που, περνώντας απέξω, σχεδόν πάντα το βλέπω απογοητευτικά άδειο.
Ο κολλητός που συμπλήρωσε την παρέα, ακολουθεί συνήθως αγόγγυστα, αλλά μια αυστηρότητα την έχει, μετά και από τις επικές πατάτες που μας έτυχαν το χειμώνα.

Η κατάσταση ξεκίνησε προβληματικά, με το χώρο να ακροβατεί οριακά ανάμεσα στο φολκλόρ και στο κιτς ( προς το κιτς, τί να λέω τώρα... ). Καθήσαμε έξω και υπήρχε μια γενική δυσφορία σα να έλειπε ο αέρας. Μέσα, δεν είδα. Οι μύγες πάλι, σε μαζική απόβαση θέριζαν κατά ριπάς. Και θα μου πεις, κυρία μου, καλοκαίρι είναι, μύγες και πετούμενα υπάρχουν παντού. Και θα σου απαντήσω, ναι, αλλά όχι τέτοια διαδήλωση χαλκόμυγας. Μα και αυτό να παραβλέπαμε, το περιβάλλον ήταν αδιάφορο και τα αγριεμένα βλέμματα των άλλων 2, ήταν ήδη καταπάνω μου.

Η εξυπηρέτηση από τον ιδιοκτήτη εντελώς τυπική, στο μεταίχμιο ραστώνης και βαρεμάρας, η κοπέλα στο τέλος ( βλ. παρακάλια για το κιουνεφέ ) ευτυχώς πιο σκερτσόζα και ευχάριστη.

Το εμφιαλωμένο πάρκαρε πριν προλάβουμε να καθήσουμε και για να πω την αμαρτία μου ήταν ίσως από τις ελάχιστες φορές που δεν διανοήθηκα καν να ζητήσω κανάτα. Οι μύγες μας έκαναν ήδη το βίο αβίωτο, οπότε συντόνισα βιαστικά την παραγγελία κινούμενη κατά βάση σε γνώριμες λιβανέζικες γεύσεις, όχι βαριές και όχι σε θηριώδεις ποσότητες, κατά το ' βλέποντας και κάνοντας '.

Παραθέτω τις αρχικές τιμές όσων πήραμε και τις τελικές με την έκπτωση, αρχής γενομένης από το χούμους με κουκουνάρι, λάδι, λεμόνι, πάπρικα, που το επιλέγω πάντα όπου το βρω και έχω άποψη. Συμπαθητικό, το κουκουνάρι έδωσε κάτι στη γεύση, όμως το πιατάκι σερβιρίσματος κρύβει παγίδα, γιατί περιέχει μια αστεία τσιγκούνικη ποσότητα, και μάλιστα χωρίς πίτες. Φάουλ καθαρό, σχεδόν παντού σερβίρεται με έστω μια αραβική πίτα. Τις παράγγειλα ξεχωριστά, 3 πίτες 2,40 ~ 1,70 e και το χούμους 5,60 e ~ 3,90 e, όλα τους υλικά μικρού κόστους αλλά υπερτιμημένα. Στο φινάλε, τέλειωσε το χούμους και περίσσεψαν οι πίτες ( κατά το "τελείωσαν τα ευρώ και περίσσεψε ο μήνας ).

Στο ταμπουλέ είχαμε μεγάλη γευστική αποτυχία, τόσο που προβληματίστηκα. Γνωρίζω ότι ο μαϊντανός μπαίνει άφθονος στο ταμπουλέ, το έχω φτιάξει άπειρες φορές. Αυτή όμως έπρεπε να βαφτιστεί μαιντανοσαλάτα με ολίγη ντομάτα και το Λεμονοδάσος του Πόρου.
Το πληγούρι σχεδόν ανύπαρκτο, αόρατο με γυμνό μάτι, δεν το συνάντησα οπτικά και γευστικά. Μαϊντανός με λεμόνι, έτσι μπορώ να το περιγράψω. Μικρή ποσότητα επίσης, δεν άρεσε, δεν φαγώθηκε ( 5 ~ 3,50 e ).

Στο λαχματζούν έφαγα μια μεγαλοπρεπέστατη πόρτα, καθώς μας ειπώθηκε ότι δεν μπορούν να το φτιάξουν γιατί ο φούρνος δεν έχει ανάψει ακόμη (;). Αντιπροτάθηκαν οι αράγιες, πίτες στα κάρβουνα γεμιστές με κιμά και τις πήραμε μαζί με την υπόσχεση ότι είναι κάτι κοντινό γευστικά. Και τώρα εγώ εδώ πρέπει να μιλήσω για τον κιμά και να είμαι κόσμια. Δεν γίνεται όμως.
Δοκίμασα ένα μικρό κομμάτι, και το υπόλοιπο έμεινε. Δεν έδωσα πράσινο φως και οι άλλοι δεν ακούμπησαν καν. ( 4,20 ~ 2,95 e ).

Στην μεγάλη των 2 ατόμων ποικιλία ζεστών ορεκτικών, είχα εναποθέσει κάποιες ελπίδες. Ο online, delivery αλλά και της σάλας κατάλογος, αναγράφει ότι περιλαμβάνονται 10 τεμάχια, ήτοι: 2 φαλάφελ, 2 κίμπε, 2 σαμπούσεκ - κιμάς, κρεμμύδι, καρύδι, 2 εσμπά αλα παστουρμά, 2 ρακακάτ - σαν τυροπιτάκι. Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά μου φάνηκαν όλα προκάτ. Επιπλέον οι γεμίσεις δεν είχαν κάτι ιδιαίτερο, σαν απροσδιόριστες, ίσως ελάχιστα συμπαθητικό το παστουρμαδοπιτάκι, στο κίμπε πάλι η ίδια κατάσταση με τον κιμά.

Τί με έκανε εδώ να γελάσω πικρά ; Ο πονηρούλης ιδιοκτήτης "ξέχασε" να βάλει στο πιάτο τα φαλάφελ. Γιατί πονηρούλη ιδιοκτήτη ; Μήπως επειδή πήραμε και μια εξτρά μερίδα φαλάφελ ; Φοβήθηκες ότι θα μας έπεφταν βαριά ;

Αυτά τα πράγματα είναι αστειότητες, για να μην πω τίποτε πιο βαρύ, και σε εμένα δεν περνάνε απαρατήρητα, δεν περνάνε γενικώς. Ή σε όλους ίδια αντιμετώπιση ή αφαίρεσε το 30%. Και το σταματώ εδώ. Τιμές για την ποικιλία 9 e ~ 6,30 e και για τα φαλάφελ 4 e ~ 2,80 e ( 4 μικρά ρεβυθοκεφτεδάκια, τραγανά μα στεγνά στην κατάποση, χωρίς κάποια σως, μόνο κάτι πίκλες στο πλάι που δεν έλεγαν τίποτα ).

Μετά από όλα αυτά, και ουσιαστικά έχοντας μείνει νηστικοί, η όποια επιθυμία μήπως πάρουμε κάτι επιπλέον και σωθεί το πράγμα, εξανεμίστηκε. Πέρα από το Σις ταούκ του κολλητού, που παραγγέλθηκε εξαρχής και για το οποίο σκεφτόμουν, "κοτόπουλο είναι, πόσο λάθος μπορεί να είναι;" όση ώρα τον παρακολουθούσα με ένα ερωτηματικό ζωγραφισμένο στο κούτελό του.
Ήταν τελικά το πιο καλό πιάτο, αλλά μόνο όσον αφορά το κοτόπουλο, που και τη μαρινάδα του είχε, και τρυφερό ήταν και πολύ νόστιμο, αλλά πολύ μοναχικό, με το μπασμάτι δίπλα του κρύο, κολημμένο και φλατ, την "τύπου coleslaw" σαλατούλα του άνευρη και κάτι μαρουλοντομάτες σε ρόλο κακού κομπάρσου ( αμφιβάλλω αν υπάρχει τέτοιο πράγμα ).
Σε καμία περίπτωση δεν αξίζει τα 11 ευρώ του ( μην τα ξαναλέω, βάλε +1,50 e και παίξε Βalito να το ευχαριστηθείς ). Μάλλον και τα 7,50 e τα θεωρώ πολλά, γιατί ποσοτικώς μιλάμε για 2 μικρές σούβλες κοτόπουλο, σαν σουβλάκι.

Η πρεμούρα να μαζευτούν γρήγορα τα πιάτα, συνοδεύτηκε από την ερώτησή μου για το κιουνεφέ ( κουνάφε εδώ ) για να εισπράξω μια ακόμη κουλή απάντηση, ότι δεν γίνεται, και δεν μπορούν, γιατί το φτιάχνουν μετά τις τις 6 το απόγευμα... Έχουμε τρελαθεί εντελώς ;;
Τελωσπάντων την παρακάλεσα ( πείναγα κιόλας ), ρώτησε η κοπέλα και ξαναρώτησε στην κουζίνα και μας ανακοίνωσε περιχαρής ( λες και βγαίναμε από τα μνημόνια ένα πράγμα ) ότι κατ' εξαίρεση, θα μας το φτιάξουν. Το συμπέρασμα όλο δικό σας.

Καλό, αλλά λεπτό και με τσιγκουνιά στο τυρί, σίγουρα όχι αντάξιο του Anadolu και του Pera. To παγωτό που βάλαμε εξτρά από πάνω, του πρόσθεσε αρκετά σε γεύση αλλά και σε τιμή - 8 ευρώ ( έχουμε τρελαθεί εντελώς ), αλλά τα 5,60 e ας πούμε λίγο πιο ανεκτά.
Ήπιαμε ένα ποτήρι Αιράν 500 ml πιο φθηνό από την coca cola των 250 ml. Ναι, αλήθεια λέω, Αιράν 2 e ~ 1,40 e και μαύρος χρυσός σε μινιατούρα μπουκάλι 2,50 e ~ 1,75 e. Νερό τέλος 1,50 e ~ 1 e. Συνολάκι για 3 άτομα 38 € και κάτι ψιλούλια για τα άνωθεν ψιλικά. Προ έκπτωσης 55 €. Σίγουρα τα λες αρκετά για μιας μέρας δίαιτα.

Στο δια ταύτα, δυστυχώς όχι, δεν είναι κάτι που θα το πρότεινα. Οι γνώστες της αιγυπτιακής/λιβανέζικης κουζίνας πιστεύω θα απογοητεύονταν, το αυτό πάθαμε κι εμείς, που είμαστε και ερασιτέχνες. Το vfm δεν είναι καλό, οι γεύσεις κάτω του μετρίου, η προχειρότητα στα πιάτα τόσο εμφανής, όσο και η τάση να ξαλαφρώσει το πορτοφόλι του πελάτη με άκομψο τρόπο. Σίγουρα θα υπάρχουν καλύτερες επιλογές σε αυτό το είδος κουζίνας. Κοινώς πάμε για άλλα.

Αν μας κέρασαν κάτι ; Έναν αιγυπτιακό καφέ έστω ; Μα καλά, δεν διαβάσατε παραπάνω τί γράφω ;