Μοντέρνα κουζίνα - Εκάλη, Αθήνα
Αυγ
2017

Σάββατο 5/8 βρίσκομαι στα Βόρεια Προάστια και, αποφεύγοντας τη βαβούρα του Ευβοϊκού, αποφασίζω με μια φίλη να κολυμπήσουμε στις πισίνες του LIFE GALLERY στην Εκάλη, δοκιμάζοντας στο KOOL LIFE κάποιο ελαφρύ γεύμα.

Οι δύο πισίνες προσφέρουν μια ανάσα δροσιάς από τον καύσωνα των ημερών, μέσα στον ειδυλλιακό κήπο με το γκαζόν και τα πανύψηλα και σκιερά πεύκα του 5άστερου ξενοδοχείου της Τζίνας Μαμιδάκη, ιδιοκτήτριας επίσης και του θρυλικού MINOS BEACH του Αγίου Νικολάου.

Το LIFE GALLERY πλησιάζει τα 15 χρόνια λειτουργίας, είναι δε ένα boutique hotel 28 δωματίων, στους χώρους του οποίου γίνονται καθημερινά συνέδρια, ενώ τα βράδια, special events με cocktails στο KOOL LIFE ή τον κήπο του ξενοδοχείου.

Όσον αφορά το μπάνιο, αυτό φυσικά είναι ανάλογο του status του ξενοδοχείου, και κοστίζει 30 € το άτομο, με πετσέτα, καφέ και εμφιαλωμένο νερό για τα Σ/Κ, και 15 € αντίστοιχα τις καθημερινές. Θεωρώ ότι, μια φορά τόσο, αξίζει τον κόπο, αν θέλει κανείς να αποφύγει ταλαιπωρία, βενζίνες, εισόδους και κατανάλωση στις γνωστές παραλίες. Μέχρις εδώ όλα καλά. Στην πορεία κατέφθασε μια κοινή φίλη, καθώς και συγγενικό ηλικιωμένο πρόσωπο που ήρθε μόνο για να δει τον χώρο και να τσιμπήσει κάτι μαζί μας.

Ας δούμε λοιπόν την τωρινή κατάσταση της κουζίνας του πολυτελούς αυτού ξενοδοχείου, με μια τεράστια παράδοση άξιων σεφ που έχουν περάσει την πύλη του. Ανάμεσά τους, μεταξύ άλλων, ο Λαζάρου (VAROULKO), Μποτρίνι (BOTRINI’S, ETRUSCO), Τσιοτίνης (CTC), Παναγιώτα Κοτσομύτη, κ. λπ.

Ο φετινός σεφ, κ. Μωραΐτης, έχει επωμισθεί το μέγα βάρος της συνέχισης της πολυετούς παράδοσης των προκατόχων του. Στη συνέχεια θα δούμε αν και σε ποιο βαθμό κατάφερε να ανταποκριθεί στην μεγάλη αυτή πρόκληση.

Με δυο λόγια θα αναφερθώ στους χώρους και τα μενού εστίασης. Εσωτερικά, στον υπόγειο χώρο του ξενοδοχείου, λαμβάνει χώρα το δείπνο, από 19.00-00.00, ενώ στον κήπο όπου και γευματίσαμε ελαφρά, προσφέρεται το μεσημεριανό μενού, από 12.00-19.00.

Ο χώρος εστίασης είναι ψηλοτάβανος, μινιμαλιστικός με μοντέρνα επίπλωση και διακόσμηση, όπου κυριαρχούν το ανθρακί, το λευκό το καφέ και το κόκκινο. Υπάρχει μεγάλο καμπύλο μπαρ με καμιά 10αριά ψηλά μαύρα καθίσματα, ενώ στην αίθουσα παρατήρησα περί τα 20 τετράγωνα τραπέζια, κάποια των οποίων με σχέδια, καθώς και μια πλευρά με καναπέδες και αναπαυτικές μαξιλάρες.
Εξωτερικά υπάρχουν ισάριθμα τραπέζια, κάποια προς την πλευρά του εστιατορίου, ενώ κάποια άλλα, σε ένα των οποίων καθίσαμε το απόγευμα μετά το μπάνιο μας, βρίσκονται διάσπαρτα στον κήπο με το γκαζόν, κάτω απ’ τη σκιά των πεύκων.
Την ώρα που φάγαμε δεν υπήρχε μουσική.
Οι τουαλέτες, υποδειγματικά πεντακάθαρες, έχουν πρόσβαση και απ’ τον εξωτερικό χώρο (δυο ανδρικές και δύο γυναικείες).

Ζήτησα να δω και το βραδινό μενού, το οποίο περιλαμβάνει!
• Σούπα και άλλα τρία ορεκτικά, στα 11-16 €
• 3 σαλάτες, στα 12-15 €
• 6 κυρίως πιάτα, στα 12-25 €, τιμή που αφορά τη μοσχαρίσια ταλιάτα.
• 3 επιδόρπια, από 6 € για την pavlova, μέχρι 8 €.

Το μεσημεριανό snack menu περιλαμβάνει τα εξής πιάτα:
• Τορτίγια με χοιρινό γύρο, 12 €
• Τορτίγια λαχανικών, στα 14 €
• Κλαμπ σάντουιτς, στα 15 €
• Ανοιχτό σάντουιτς κοτόπουλου, στα 16 €
• Ανοιχτό σάντουιτς σολομού, 18 €
• 2 σαλάτες, από 14-15 €
• Και 3 επιδόρπια, από 3-7 €.

Εμείς ( 4 άτομα) δοκιμάσαμε τα ακόλουθα:

• Αρχικά ήρθε υφασμάτινο πανέρι με 6 ζεστά ψωμάκια, που ήταν νόστιμα, καθώς και νερό εμφιαλωμένο. Τιμή 3.20 €.
• Η φίλη μιας ήπιε μια coca cola, τιμή 3.50 €.
• Η φίλη μου πήρε την τορτίγια με τον χοιρινό γύρο, που ήταν δύο χλιαρά κομμάτια, με χοιρινό γύρο, κρεμμυδάκια, πατάτες τηγανιτές και συνοδευόταν από γαρνιτούρα πράσινης σαλάτας. Ενώ το πιάτο ήταν αξιοπρεπές και χορταστικό, ατυχώς η σαλάτα ήταν απαράδεκτη, προκάτ και πιθανά χθεσινή! Τιμή 12 €.
• Η φίλη της πήρε τη σαλάτα KOOL LIFE, που ήταν επιεικώς απαράδεκτη, όπως μας είπε. Περιείχε cottage cheese, κομμάτια ψητού κοτόπουλου στεγνά και ψυχρά, τραγανό προσούτο (ουδέτερη γεύση), κομμάτια μήλου, και σος αρωματισμένου λαδιού. Η φίλη μας διαμαρτυρήθηκε ότι ήταν στεγνή, κι αναγκάστηκαν να της φέρουν έξτρα λαδολέμονο, κυρίως όμως για τα λαχανικά, όπου υπήρχε παντελής απουσία τρυφερής καρδιάς, όπως θα άρμοζε στο στάτους του LIFE GALLERY και την τιμή των 15 €!!
• Η ηλικιωμένη κυρία ζήτησε το ανοιχτό σάντουιτς κοτόπουλου και δυσκολεύτηκε πολύ να το μασήσει, ενώ ο σερβιτόρος δεν της υπέδειξε ατυχώς κάποιο άλλο πιάτο… Ήταν δυο φέτες ψωμιού, πάνω στις οποίες ήταν ριγμένα τελείως άτακτα τρίμματα φέτας, κομματάκια του ίδιου αυτού στεγνού κοτόπουλου, 3-4 τεράστια κομμάτια bacon που δεν κόβονταν με τίποτα, και ελάχιστη σος barbeque. Μια αποτυχία, κόστους 16 €…
• Εγώ πήρα μόνο επιδόρπιο, μους γιαουρτιού με φρούτα (κομμάτια σταφύλι και ανανά). Ήταν πραγματικά πολύ καλό, στα 5 €.
Φυσικά, το έκανα επίτηδες, γιατί έτσι μου δόθηκε η ευκαιρία να δοκιμάσω και τα τρία άλλα πιάτα, συμφωνώντας απόλυτα με τις απόψεις των φίλων, τις οποίες άλλωστε αποδέχτηκα και σας τις μετέφερα αυτούσιες!

Ο λογαριασμός, στα 54.70 €, δεν δικαίωσε ούτε τις προσδοκίες μας ούτε την παράδοση του χώρου. Βαθμολόγησα επιεικώς με 2 τη γεύση και το vfm, ελπίζοντας η κατάσταση να βελτιωθεί το ταχύτερο, με τον δέοντα σεβασμό προς τον πελάτη ενός τέτοιου εμβληματικού χώρου!
Δεν είναι τυχαίο ότι τρώγαμε μόνοι μας, κατά το δίωρο 3-5 μ. μ.!

Επί του παρόντος, δεν μπορώ να σας το προτείνω, μολονότι δεν γνωρίζω ποια κατάσταση επικρατεί στο βραδινό. Αν δηλαδή τα μεσημεριανά μας σνακ ετοιμάστηκαν από βοηθούς του μάγειρα, ενώ την ευθύνη του δείπνου την έχει ενδεχομένως ο ίδιος ο σεφ… Ίσως κάποιος από σας μας διαφωτίσει προσεχώς!!