15 Αυγ 2017

ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ
Ηταν η τέταρτη φορά που επισκέφτηκα το ΠΕΥΚΟ (1 χειμερινή και 3 θερινές) το περασμένο Σάββατο. Σε γενικές γραμμές αυτό το μαγαζί κινείται σε μια ευρεία κλίμακα από το "ανεπαρκές" στο "πολύ καλό". Θα πρέπει πιστεύω να αναζητηθεί από τους υπεύθυνους η αιτία για αυτήν την έλλειψη μιας σταθερής γραμμής. Δεν θα το τόνιζα άν οι διαφορές ήταν στα μέτρα του λογικού, εδώ μιλάμε για χαοτικές διαφορές από την πρώτη φορά ως την τελευταία επίσκεψη.
Κίνηση 1 (θετική). Ζητήσαμε να μας αλλάξουν τραπέζι μόλις είχαμε δώσει την παραγγελία και με προθυμία η κυρία του καταστήματος μας μετέφερε σε παρακείμενο τραπέζι.
Κίνηση 2 (αρνητική). Κατέφθασε μία κανάτα κρασί στο τραπέζι. Για αρκετή ώρα και μέχρι την ώρα που αρχίσαμε το φαγητό μας δεν είχαν έλθει ποτήρια. Τα ζητήσαμε και ήλθαν.
Κίνηση 3 (αρνητική). το ίδιο με το ψωμί που το ζητήσαμε αφού είχε έλθει το φαγητό, καθώς δεν είχε έλθει.
Κίνηση 4 (αρνητική). Πρώτο ορεκτικό που προσγειώθηκε στο τραπέζι ήταν μια μερίδα πατάτες (ούτε καν ορεκτικό δηλ. ). Τα υπόλοιπα ορεκτικά ήλθαν αρκετά μετά. Μια μερίδα πατάτες σε ένα άδειο τραπέζι μού δημιούργησε μια αίσθηση μιζέριας. Ομολογώ πρώτη φορά είδα να φέρνουν πατάτες τηγ. για ορεκτικό και μάλιστα πριν από τα υπόλοιπα.
Κίνηση 5 (αρνητική)
Παραγγείλαμε 1 κιλό παϊδάκια, ένα μπιφτέκι και ένα ψαρονέφρι για κυρίως. Θυμόμασταν από την πρώτη φορά κάτι εξαιρετικά παϊδάκια, σωστά κομμένα και ψημένα. Στη θέση τους ήλθαν κάτι χοντροκομμένα κομμάτια δεινόσαυρου. Ποτέ δεν έχω ξαναδεί τόσο άσχημα "παϊδάκια". Ξεραμένα επιπλέον χωρίς ίχνος κρεατένιου "ζωμού". Το ψαρονέφρι ήταν άνοστο και άψητο παρόλο που ο παραγγέλων το ζήτησε ξεροψημένο, καθώς μια μοσχαρίσια από άλλη φορά είχε έλθει άψητη, δόθηκε για συμπληρωματικό ψήσιμο και ήλθε πάλι άψητη. Παρόλη την αναφορά αυτή που έγινε, η κυρία πεισματικά έφερε ένα άψητο ψαρονέφρι και πάλι. Μια αρνίσια συκωταριά από τα ορεκτικά μύριζε βαριά αρνίλα και πήγε άχρηστη.
Κίνηση 6 (αρνητική) Τα τασάκια μας (βαρείς καπνιστές στην παρέα) δεν άδειασαν ποτέ. Στο τέλος είχαν γίνει δυο βουνά από γόπες.
Κίνηση 7 (θετική) Τα κολοκυθάκια, το τηγανόψωμο και το ταλαγάνι ήταν μια χαρά.
Για αρκετό φαγητό και ποτό δώσαμε 25 € άτομο, λογικό ποσόν για την παραγγελία μας.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Η κυρία που σερβίρει (και μάλλον είναι εκ των ιδιοκτητών) καθώς και ο κύριος που ψήνει πρέπει να πάνε επειγόντως διακοπές. Αν δεν ξεκουραστούν και επαναπροσδιορίσουν τις υπηρεσίες που παρέχουν, θα χάσουν την πελατεία τους και την καλή τους φήμη. Για το καλό τους το λέμε αυτό. Οι πελάτες δεν θα χάσουν, υπάρχουν ευτυχώς άπειρες ταβέρνες. Είναι κρίμα για το μαγαζί και για τους ίδιους. Στη μέση περίπου του δείπνου μας μας ρώτησε η κυρία αν είμαστε εντάξει. Πολύ κακώς, της απαντήσαμε "ναι, όλα καλά". Το κάναμε για να μη δημιουργήσουμε πρόβλημα και ακουστούμε και παραδίπλα. Και επίσης για να μη χαλάσουμε το κέφι μας. Γιατί σίγουρα κανείς δεν θέλει να τσακώνεται όταν βγαίνει ένα βράδυ με την παρέα του. Σέβεται επίσης τον χώρο που τον φιλοξενεί. Απαιτούμε όμως να μας σέβεται και η επιχείρηση. Και αν κάνουν εκπτώσεις στην ποιότητα και στις παρεχόμενες υπηρεσίες να κάνουν μήπως και εκπτώσεις στον λογαριασμό. Α! το χειρότερο. Στο τέλος ήρθε καρπούζι κερασμένο. Ενα πιάτο με τέσσερα πηρούνια δηλ. χωρίς ατομικά πιατάκια. Απορία: Πού θα πετούσαμε τα κουκούτσια, στο τραπεζομάντηλο, στο πάτωμα, στην παλάμη μας?? Θα τα καταπίναμε? Ειλικρινά δεν ξέρω. (ούτε πάλι διαμαρτυρηθήκαμε). Εδώ σηκώνω τα χέρια ψηλά.

15 Αυγ 2017

stefania1