18 Αυγ 2017

Κοσμοπολίτικη αύρα στο κέντρο της Αθήνας!

Η στοά Σπυρομήλιου* είναι ένα πολύ όμορφο σημείο στο κέντρο της πόλης που σίγουρα όλοι έχετε κάνει κάποια στιγμή τη βόλτα σας. Το συγκεκριμένο μπιστρό λέγεται City Bistro και όχι City Bar όπως είναι καταχωρημένο εδώ στο site. Βρίσκεται απέναντι από το γνωστό Pasaji.

Ο εσωτερικός χώρος του bistro αποπνέει ένα μοντέρνο κοσμοπολίτικο αέρα, είναι πολύ προσεγμένος και φαντάζει πολυτελής, αισθητικά όμορφος στα γούστα μου, είναι ότι θα περίμενε κανένας από ένα σύγχρονο χώρο στη συγκεκριμένη στοά. Η κουζίνα φαίνεται επίσης όπως επίσης και ένα μικρό προσεγμένο bar. Ο εξωτερικός χώρος επίσης καλός για να επιθεωρείς τους υπόλοιπους που κάνουν την βόλτα τους αλλά λόγω αρκετής ζέστης καθίσαμε μέσα για πιο δροσιά. Υπάρχει ένα τμήμα ακόμα εσωτερικό της σάλας που μάλλον προορίζεται για φαγητό κανονικό, δεν πήγα αλλά βλέποντάς το από το σημείο της εισόδου που σχεδόν καθόμουν, ήταν το ίδιο ίσως και περισσότερο ενδιαφέρον αισθητικά.

Αυθόρμητη λοιπόν έξοδος μετά τη δουλειά με φίλη-συνάδελφο την ώρα που κλείνουν τα μαγαζιά. Πήγαμε για ένα ποτήρι κρασί αλλά εν τέλει αποφασίσαμε να τσιμπήσουμε και κάτι. Εγώ παρήγγειλα ένα club sandwich με κοτόπουλο και η παρέα μου ένα ριζότο μανιτάρια και λάδι τρούφας. Το τραπέζι στρώθηκε με ένα μεγάλο χάρτινο σουπλά και τα μαχαιροπήρουνα κατέφθασαν μέσα σε λινές πετσέτες καθώς χαρτοπετσέτες δεν υπήρχαν. Η άποψή μου αν με ρωτούσε κάποιος, είναι ότι ο συνδυασμός ήταν κάπως αταίριαστος και μερικές μεγάλες, καλές χαρτοπετσέτες θα στέκονταν αξιοπρεπώς για αυτό το είδος φαγητού σε ένα μπιστρό.

Και τα δύο πιάτα έφτασαν σύντομα σε αρκετά μεγάλες μερίδες. Το club ήταν πολύ μεγάλο με πάρα πάρα πολλές πατάτες τηγανιτές, λεπτές, καλές, θα τις ήθελα πιο τηγανισμένες αλλά αυτό είναι προσωπικό γούστο. Το κυρίως τοστ του club ήταν καλύτερο, πολύ μεγάλα κομμάτια με ωραίο φρυγανισμένο ψωμί τραγανό, πολύ νόστιμα φιλετάκια κοτόπουλου, νόστιμη σως εντός, πάρα πολύ χορταστικό. Για bistro βέβαια, θα προτιμούσα στις πατάτες μια τσαχπινιά παραπάνω, ίσως διαφορετικού είδους πατάτα, όχι τις αναμενόμενες κλασικές πατατούλες, μια σως επίσης θα βοηθούσε καθώς δεν συνοδευόταν από κάποια. Το ριζότο της παρέας επίσης πολύ μεγάλη ποσότητα και επειδή δοκίμασα, σου άφηνε έντονη γεύση της τρούφας, δυνατή και αλμυρούτσική, τα σχόλια πάντως ήταν καλά.

Συνοδέψαμε με το πιο φθηνό τους ποτήρι ροζέ στα 5€. Άνιση τιμολόγηση έχω την εντύπωση, αφού το club έκανε 15€ (πολύ ακριβό για μένα) και το ριζότο 13€ (νορμάλ τιμή για ριζότο και σε τέτοια ποσότητα).

Η εξυπηρέτηση με προβλημάτισε, ναι μεν σχετικά ευχάριστη από τα όμορφα κορίτσια αλλά σε μια ημέρα χαλαρή από κόσμο δεν αφήνεις τους πελάτες σου χωρίς καν να τους γεμίσεις ξανά νερό τα ποτήρια τους ή χωρίς να ρωτήσεις αν θέλουν ένα δεύτερο ποτήρι κρασί (δεν θέλαμε) ή γλυκό. Γενικά πέρα από το ότι πήραν την παραγγελία και μας έφεραν τα πιάτα στο τραπέζι, δεν ασχολήθηκαν ξανά μαζί μας. Μου θύμισαν όμως τις τσάντες μου που πήγα να τις ξεχάσω. Συγνώμη βρε κορίτσια…

Πληρωμή με κάρτα στο τέλος! Ανακοίνωσα ότι δεν θα αφήσω tips και η παρέα μου με στραβοκοίταξε χαχα. Υποχώρησα. Πάντως θα ξαναπάω για την αύρα που προσφέρει. Έπαιζε κ πολύ ωραία μουσική χαμηλά, να σημειώσω οπότε άλλο ένα συν στο χώρο.

Ευχαριστώ για την ανάγνωση!

*Έξτρα πληροφορίες: Βγαίνοντας από τη στοά, είδα την πινακίδα με την οδό να γράφει οδός Σπύρου Μήλιου, οπότε αναρωτήθηκα για το σωστό της υπόθεσης και ψάχνοντας στο νετ, πιθανότατα ο φίλος Τρώγων να τα γνωρίζει καλύτερα, βρήκα την παρακάτω περιγραφή την οποία και παραθέτω: Ο Σπύρος Σπυρομήλιος (1800-1880), γνωστός απλά και ως Σπυρομήλιος ή Σπύρος Μήλιος, υπήρξε στρατιωτικός, αγωνιστής της Επανάστασης του 1821, πολιτικός, πληρεξούσιος, βουλευτής και πέντε φορές υπουργός Στρατιωτικών, διοικητής της σχολής Ευελπίδων.

18 Αυγ 2017

kandrik