15 Αυγ 2017

Διαβάζω χρόνια τις κριτικές εδώ και πολλές φόρες με έχουν βοηθήσει να επιλέξω εστιατόριο. Πήρα την απόφαση να εγγραφώ ως μέλος, γιατί πιστεύω πως οφείλω και εγώ να βοηθήσω κόσμο στην δική του επιλογή. Πρέπει να επιβραβεύουμε αφενός αλλά να προφυλάσσουμε από την άλλη.

Η επίσκεψη στον εν λόγω εστιατόριο έγινε περί τα τέλη Ιουνίου 2017. Ήδη από την διαδικασία της τηλεφωνικής κράτησης έπρεπε να υποψιαστώ την αναντιστοιχία τελικής εικόνας / ποιότητας του μαγαζιού σε σχέση με την διαφήμισή του. Το σταθερό τηλέφωνο απαντήθηκε προφανώς από υπάλληλο του κρεοπωλείου η οποία με παρέπεμψε σε κάποιο κινητό τηλέφωνο ενός κυρίου. Ο κύριος, μάλλον αγουροξυπνημένος (αν και η ώρα ήταν 12.30, μεσημέρι Τετάρτης) κράτησε τα στοιχεία μου και την ώρα προσέλευσης που ήταν για την Παρασκευή 10μμ, για 3 άτομα / την οικογένεια μου.
Φτάσαμε στο εστιατόριο στην ώρα μας ακριβώς όπου δώσαμε το όνομα σε έναν νεαρό κύριο που μας υποδέχτηκε χωρίς να έχει όμως ο ίδιος κάποιον κατάλογο κρατήσεων.

Μας υπέδειξε πως υπάρχουν 3 διαθέσιμες θέσεις στο μοναστηριακό τραπέζι του πάνω ορόφου, που μπορούμε να το μοιραστούμε με άλλα άτομα που ήδη έτρωγαν. Φυσικά είπα πως προτιμώ το τραπέζι που έγινε η κράτηση στο όνομά μου. Με κατεύθυνε στον κάτω όροφο όπου άλλος κύριος μας τοποθέτησε σε προσωρινό τραπέζι μέχρι να αδειάσει κάποιο "σε λίγο". Πράγματι σε λίγο άδειασε τραπέζι 6 θέσεων όπου καθόταν 4. Μας ετοίμασε την μία γωνία και με ενημέρωσε πως το υπόλοιπο θα το μοιραστούμε με κάποιους άλλους που μπορεί να έρθουν!!!!!. Του εξήγησα πως η κράτηση έγινε για να δειπνήσω με την οικογένειά μου και δεν επιθυμώ την παρουσία άλλων. Από τα πολυδιαφημισμένα ορεκτικά μου έχει μείνει το εξαιρετικό λουκάνικο.
Συντομεύω την κριτική καθότι δεν επαρκεί ο διαθέσιμος χώρος. Μας έφεραν άλλα κομμάτια κρέας από αυτά που επιλέξαμε (στο δικό μου έλλειπε και ένα κομμάτι!!!! και ήταν και διαφορετικά ψημένα από ότι είχαμε ζητήσει. Το κρέας ήρθε τουλάχιστον 1 ώρα μετά τα ορεκτικά!!!!! Όταν μάζευαν το τραπέζι τους έπεσαν και τα μαχαιροπήρουνα και μας λέρωσαν. Ούτε σε καντίνα τέτοιο σέρβις!!!!!
Τελική αποτίμηση. πολυδιαφημισμένο αλλά ο ορισμός του δήθεν. Πανάκριβα κρέατα που δεν ξέρουν ούτε να τα διαχειριστού ούτε να ψήσουν ούτε να τα σερβίρουν. Δραματικά άθλιο σέρβις και εξυπηρέτηση. Δεν έχω απογοητευτεί περισσότερο από εστιατόριο. Πληρώσαμε 250€ σχεδόν για μια αθλιότητα. Μόνο για να εκδικηθείς κάποιον. Έχει περάσει παραπάνω από μήνας και η απογοήτευση είναι ακόμα νωπή.

15 Αυγ 2017

Thanosf