21 Αυγ 2017

Μικρή κριτική εν μέσω Αυγουστιάτικης ραστώνης, για αυτό το μικρούλι μαγαζάκι με τις μεγάλες δυνατότητες, μέσα στο κέντρο του Χαλανδρίου. Η επίσκεψη έγινε στις 25/7 το βραδάκι με βασανιστική ζέστη ξανά. Αλλά μας αποζημίωσε η όμορφη ησυχία σε εκείνο το σημείο του Χαλανδρίου.
Παρκάρισμα πολύ εύκολο στο κάθετο στενό της Βάρναλη πριν τον κεντρικό, στην πλευρά που είναι το ρέμα ( δική μου παλιά και αλάνθαστη συνήθως καβάντζα) και μετά ούτε 5 λεπτά περπάτημα.

Είναι πολύ μικρό και χαριτωμένο, με κάτι βελούδινες πολυθρόνες μούρλια για το χειμώνα, ενώ για το καλοκαίρι τραπεζάκια εκατέρωθεν του πεζοδρομίου και με έναν ελαφρύ χαλαρωτικό διάκοσμο γύρω γύρω.
Μουσική ελληνική, μια χαρά επιλογές μου φάνηκαν και σε σωστή ένταση. Ο νεαρός στην εξυπηρέτηση άψογος, ξύπνιος, ευχάριστος και ατακαδόρος χωρίς να ξεπερνά τα όρια. Και με χαμόγελο.

Είχα κράτηση με e-table και 30% και ομολογώ ότι βλέποντας τις χαμηλές τιμές και το μικρό μενού λίγο αγχώθηκα, αλλά υπερίσχυσε η κριτική του φίλου και έμπιστου χρήστη jim την οποία θυμόμουν.

Η σκέψη μας ήταν τσιμπολόγημα και κρασί, οπότε αφού ξεδιψάσαμε μονομιάς με μια μποτίλια παγωμένο νερό που κατέφθασε άμεσα, και ήρθαν στο τραπέζι το ψωμάκι και το ημίγλυκο κόκκινο ( 1/4 lt 2,50 e και άλλο τόσο που μας κεράστηκε μετά ), παραγγείλαμε τα εξής:

Χειροποίητη τυροκαυτερή λευκή, πολύ κοντά στα γούστα μου και αρκετά πικάντικη ( 3,90 e) και ντακάκια με μπόλικη ζουμερή ντομάτα να τα ποτίζει, ξυδάτες ελιές σε ροδέλες και τριμμένη νόστιμη φέτα, με το σχετικό λαδάκι, σε μεγάλη ποσότητα, τα εξαφανίσαμε (4,30 e).

Οι κροκέτες τυριών της κυρίας Κατερίνας έγιναν κι αυτές ανάρπαστες ( 7 τεμάχια στο πιάτο, ναι, πάλι εγώ έφαγα τον ζυγό αριθμό ), καθώς ήρθαν ολόσωστα τηγανισμένες, τόσο τραγανές και καθόλου λιπαρές. Ίσως κάποιος θα έβρισκε το μιξ τυριών που χρησιμοποιείται αλμυρό αλλά εμένα για κάποιο λόγο μου άρεσαν πολύ ( 5,40 e ) και έκαναν ωραία γευστική αντίθεση με την γλυκύτητα της μελιτζάνας στη σχάρα ( 4,80 e ). Εδώ έρχεται μια ικανοποιητική ποσότητα άψογα ψημμένης μελιτζάνας που λιώνει στο στόμα, δεν κρύβω πως ήθελα μερίδα λίγο μεγαλύτερη. Η ντομάτα και η φέτα που την κάλυπτε από πάνω έκανε ακόμη τελειότερη τη γεύση της και εδώ βέβαια χρησίμεψε το ψωμί.

Για το τέλος αφήσαμε το χοιρινό κοντοσούβλι που πραγματικά ήταν λουκούμι. Έρχεται κρεμαστό στο τσιγκέλι του, με ψητά κρεμμύδια ανάμεσα και πραγματικά μοιάζει με ένα μεγάλο χοιρινό σουβλάκι ( μάλλον ευτυχώς γιατί δεν θα άντεχα να δω θηριώδη ποσότητα εκείνο το βράδυ ), και παρέα του κάνουν πιτούλες, ντομάτα, αρκετές φρεσκοτηγανισμένες μαμαδίσιες πατάτες και μια σως που ειλικρινά δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή. Μας άρεσε πολύ και ποσοτικά μας κάλυψε για 2 άτομα ( 7,20 e ).

Στο κλείσιμο είχαμε και κέρασμα, 2 κομμάτια ωραίο μωσαικό ( και σκέψου ότι μικρή το περιφρονούσα αυτό το γλυκάκι, που να ήξερα ότι στο μέλλον θα με κυνηγούσε! ) και λευκό χαλβά με γάλα, αυτή η τόσο γνώριμη γεύση που θυμάμαι από το αγαπημένο Φουρνομαγειρείο στα νότια...

Για όλα τα παραπάνω το σύνολο ήταν 29 ευρώ, το οποίο με την έκπτωση στρογγυλοποιήθηκε στα 20 e και νομίζω ότι κάθε άλλο σχόλιο είναι μάλλον περιττό. Οι τιμές τους είναι ήδη πολύ λογικές και με την έκπτωση σίγουρα λες ότι το αφεντικό μάλλον τρελάθηκε ( αφεντικό μην διαβάσεις αυτή την κριτική ).

Τα μεζεδάκια τους είναι πολύ ωραία. Μην περιμένετε κάτι φανταχτερό αλλά οπωσδήποτε κάτι καλοφτιαγμένο, φρέσκο και νόστιμο. Μερικές φορές αυτό και μόνο αρκεί.

Η Κόκκινη Πιπεριά μου άρεσε και θα ξαναπάω. Πιο πολύ όμως μου άρεσε που είδα ότι αφουγκράζεται την εποχή και αγκαλιάζει και φοιτητοπαρεάκια και ηλικιωμένους μοναχικούς ανθρώπους.

21 Αυγ 2017

Ucook