23 Αυγ 2017

Μεσημέρι Δεκαπενταύγουστου, ελάχιστη κίνηση στην Αθήνα και αρκετή ζέστη.

Ο κήπος στη Stoffa πολύ δροσερός και γεμάτος κόσμο ήταν μια όαση στην άδεια πόλη.

Πρώτη φορά επισκεφτήκαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο και μας έκανε εντύπωση το προσεγμένο εσωτερικό με industrial στοιχεία και φυσικά η δεύτερη αυλή στο πίσω μέρος του καταστήματος.

Ο κήπος με τα τα μεγάλα ξύλινα τραπέζια κ τις άνετες καρέκλες είναι καταπράσινος, αν και μάλλον μικρός για τον κόσμο που συγκεντρώνει.

Η μουσική που έπαιζε από τα ηχεία δίπλα μας ήταν λιγακι αλλοπρόσαλλη, αφού περιελάμβανε από salsa μέχρι hard rock, αλλα δεν ήταν τόσο δυνατή σε σημείο που να ενοχλεί.
Να προσθέσω ότι πάρκινγκ το μαγαζί δεν έχει, ενώ ο στενός δρόμος έξω από το μαγαζί, γρήγορα γεμίζει παρκαρισμένα αμάξια.

Μόλις κάτσαμε μας έφεραν ένα καλαθάκι με ψωμάκια ολικής και καλαμποκιού μαζί με αλείμμα απο πάστα τομάτας, λίγες ελιές καλαμών και κάπαρη (1 €).
Επίσης, μεταλλικό νερό σε γυάλινο μπουκάλι(1,5€).

Ξεφυλλίζοντας τον καλαίσθητο κατάλογο είδαμε πως υπάρχουν ακριβά και φθηνά πράγματα να πάρεις και η ποικιλία είναι μεγάλη.
Ας πούμε ότι αποφασίσαμε να πάρουμε φαγητά που είχαν λογικές τιμές γιατί δεν βρίσκω το λόγο να πάρουμε μία απλή μπριζόλα και να δώσουμε πχ 25 ευρώ.

Ξεκινήσαμε με ορεκτικά τάκος.
Χοιρινά φιλετάκια με κρέμα τυριού και παραγεμισμένα με λαχανικά, τυλιγμένα με ένα ιδιαίτερο φύλλο, το περέκ. (7,5€).
Το κρέας, πολύ σωστά ψημένο και τα λαχανικά δροσερά, ενώ το περέκ-ποντιακή συνταγή, μας θύμισε την τορτίγια, στην πιο λεπτή εκδοχή της όμως.

Απο σαλάτα πήραμε την κουκουβάγια (7€).
Αυτή η επιλογή μας ουσιαστικά ήταν κάτι σαν τον κρητικό ντάκο με ξύγαλο και κάπαρη.
Το παξιμάδι που περιέχεται στη σαλάτα είναι απο χαρούπι και είναι εξαιρετικό, αλλά και υπερβολικά σκληρό.
Οπωσδήποτε χρειάζεται να βραχεί λίγο πριν την κατανάλωση.
Πολύ ωραία σαλάτα αλλά ίσως η ποσότητα της κάπαρης θα μπορούσε να είναι λιγότερη.

Για κυρίως πήραμε φιλέτο κοτόπουλο με τρίχρωμες πιπεριές και ψητά μανιταρια plevrotus κ κρέμα μοσχολέμονου(15 €).

Το δεύτερο κυρίως ήταν η παστιτσάδα(15,5€).

Γευστικότατο μοσχαρίσιο κρέας, σε μικρά κομμάτια και τα ιδιαίτερα μακαρόνια σωστά βρασμένα.
Σίγουρα προτείνω αυτό το πιατο, για όσους τους αρεσει αυτός ο τροπος που μαγειρεύεται το μοσχάρι, με την λίγο παραπανω κανέλα και το συγκεκριμενο μίγμα μπαχαρικών.

Η εξυπηρέτηση, όχι πολύ γρήγορη, αλλα το προσωπικό ευγενέστατο.
Μας χάλασε καπως που το μαγαζί είναι αρκετα ακριβό χωρίς να το δικαιολογεί ιδιαίτερα.

23 Αυγ 2017

lagas