21 Αυγ 2017

Το ΨΩΜΙ & ΑΛΑΤΙ δεν ήταν στις προτεραιότητές μου για επίσκεψη, κυρίως επειδή μια σχετική προκατάληψη την έχω για χώρους εστίασης γνωστών τηλεοπτικών σεφ. Κάτι ωστόσο οι τελευταίες κριτικές στο site, κάτι μια ανάρτηση που πήρε το μάτι μου για συγκεκριμένο μενού σε σχετικά προνομιακή τιμή και φυσικά η επιθυμία της συζύγου, όλα αυτά οδήγησαν στο να πάρω την απόφαση να το επισκεφθούμε.

Δύο άτομα, λοιπόν, βραδάκι καθημερινής του Ιουλίου, φθάσαμε στο ΨΩΜΙ & ΑΛΑΤΙ, αφού παραδόξως, βρήκαμε θέση στάθμευσης σχεδόν αμέσως και σε κοντινή απόσταση. Είχε προηγηθεί ηλεκτρονική κράτηση, που αποδείχτηκε αναγκαία, καθώς, αν και καθημερινή (Τρίτη αν θυμάμαι καλά), ο εξωτερικός χώρος ήταν σχεδόν γεμάτος.

Ο χώρος δεν διεκδικεί δάφνες πρωτοτυπίας, δεν θα σε απαγοητεύσει ωστόσο. Καθαρός, περιποιημένος, με το καφέ χρώμα να κυριαρχεί. Η νύχτα ήταν δροσερή, οπότε προτιμήσαμε την εξωτερική υπερυψωμένη βεράντα με θέα στην πλατεία. Όλα καλά, λοιπόν, με μοναδική ένστασή μου τον αριθμό των τραπεζιών που ήταν αρκετά κοντά το ένα στο άλλο.

Τo service ευγενικό και τυπικό, όχι και το φιλικότερο που θα συναντήσεις, απόλυτα επαγγελματικό, ωστόσο. Συγκεκριμένα, πολύ θετική εντύπωση μου έκανε που παρά το γεγονός ότι τα κυρίως πιάτα άργησαν αρκετά να έρθουν, μόλις αντιλήφθηκαν τη συγκεκριμένη αστοχία τους, μας ζήτησαν επανειλημμένως συγγνώμη για την καθυστέρηση, ενώ στο τέλος, είχαν στο νου τους να μας κεράσουν ένα επιπλέον γλυκό, πέρα από αυτό που ήδη είχαμε παραγγείλει. Οπότε το «άριστα» εδώ θα το κερδίσουν δίχως δεύτερη σκέψη.

Το μενού προσφέρει αρκετές επιλογές που δείχνουν αρκετά λαχταριστές και δύσκολα θα αφήσουν κάποιον ασυγκίνητο, είναι δε διαθέσιμο και σε αναλυτική ηλεκτρονική μορφή στο site του εστιατορίου, για όποιον επιθυμεί να ανατρέξει. Πληροφοριακά, να αναφέρω, ότι προσφέρονται 4-5 σαλάτες (7-9 ευρώ), 6-7 κρύα ορεκτικά (5-13,5 ευρώ για τα μαρινάτο μυλοκόπι), περίπου 20 ζεστά πιάτα, τα περισσότερα εκ των οποίων είναι κυρίως (με ενδεικτικές τιμές από 9.5 ευρώ για το καλαμάρι ή το μπιφτέκι έως τα 22 ευρώ για το φιλέτο μυλοκόπι) ενώ υπάρχουν και ορισμένα ζεστά ορεκτικά (5-9,5 ευρώ), ενώ υπάρχουν και 3 γλυκά (6,5-8 ευρώ). Επιπλέον, εκτός του βραδινού μενού, υπάρχει και ειδικό μενού για μεσημεριανό (με ελαφρώς διαφοροποιημένες και κάπως πιο περιορισμένες επιλογές), καθώς και ειδικό μενού brunch.

Κατά την ημέρα της επίσκεψής μας, προσφερόταν συγκεκριμένο μενού 2 ατόμων που περιελάμβανε: 2 ατομικές σαλάτες, 2 συγκεκριμένα ορεκτικά, 2 κυρίως (μεταξύ 4 επιλογών), 1 γλυκό και 1 μπουκάλι κρασί Chardonnay που έφερε ετικέτα με το όνομα του εστιατορίου, στην αρκετά συμφέρουσα τιμή των 25 ευρώ/ανά άτομο. Να σημειώσω επιπλέον, ότι δεν υπήρχαν έξτρα χρεώσεις, καθώς στη συγκεκριμένη τιμή περιλαμβανόταν, τόσο ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό όσο και το ψωμί. Κατά σειρά λοιπόν δοκιμάσαμε:

- Για αρχή ήρθε ψημένο ψωμί με αλάτι και ελαιόλαδο, η μοναδική παραφωνία της βραδιάς, καθώς ήταν υπερβολικά ξερό. Παράλληλα προσφέρθηκε ως κέρασμα κρύα σούπα ντομάτας, ιδανική για το ξεκίνημα.

- Η μία σαλάτα ήταν πατζαροσαλάτα με γιαούρτι, πράσινο μήλο και καρύδια, ενώ η δεύτερη περιείχε αλμύρα, κολοκύθι, ντοματίνια, φέτα και μέντα. Και οι δύο γευστικότατες και δροσερές, με τη σαλάτα με την αλμύρα να ξεχωρίζει για μένα, καθώς πρόκειται για ένα υλικό που μου αρέσει πολύ, ενώ και η φέτα με τη μέντα έδιναν μια ιδιαίτερη γεύση στο πιάτο. Η παντζαροσαλάτα επίσης νόστιμη, πιο οικεία ως γεύση πάντως.

- Το πρώτο ορεκτικό ήταν 2 πιτάκια τυλιχτά με κοτόπουλο μαριναρισμένα με μπαχαρικά και σάλτσα γιαουρτιού, σερβιρισμένο με έναν πολύ όμορφό τρόπο σε δύο ξύλινα χωνάκια. Εξαιρετικό πιάτο, ενθουσίασε και τους 2 μας. Κρίμα που το κάθε πιτάκι ήταν τόσο μικρό (κυριολεκτικά μια μπουκιά), αυτό εξάλλου αποτέλεσε και το μοναδικό παράπονό μου για αυτό το πιάτο

- Το δεύτερο ορεκτικό ήταν «πατάτες με αυγά», σαλάμι Λευκάδος και κρέμα παρμεζάνας. Όπως πολύ εύστοχα έχει αναφέρει ο φίλος Τρώγων σε πρόσφατη κριτική του για το ΨΩΜΙ & ΑΛΑΤΙ, ένα πιάτο με πατάτες και αυγά είναι «καταδικασμένο» σε επιτυχία, πόσο μάλλον όταν η εκτέλεση της εκδοχής που δοκιμάσαμε άγγιζε το άριστα. Πατάτες σε στικς, με τα υπόλοιπα υλικά να δένουν απόλυτα και να καταλήγουν σε ένα εξαιρετικό γευστικό αποτέλεσμα. Προτιμήστε το οπωσδήποτε.

- Από κυρίως εγώ επέλεξα κοτόπουλο tandoori μαριναρισμένο με μπόλικα μπαχαρικά, quinoa & γιαούρτι. Το κοτόπουλο πολύ ωραία μαριναρισμένο, ζουμερό εσωτερικά και τραγανό εξωτερικά, ενώ και τα συνοδευτικά του ήταν πολύ νόστιμα. Η γυναίκα μου προτίμησε παπαρδέλες με φρέσκα μανιτάρια, τσορίθο, ψητά ντοματίνια και θυμάρι. Και εδώ οι ίδιες εξαιρετικές εντυπώσεις.

- Για γλυκό, το μενού προέβλεπε μους φυστικοβούτυρο με παγωτό βανίλια και κέικ σοκολάτας, το οποίο μου άρεσε πάρα πολύ. Ως επιπλέον κέρασμα, όπως προανέφερα, ήρθε κρέμα με μπαχαρικά, μαριναρισμένα φρούτα εποχής, τριμμένο μπισκότο βρώμης και καβουρδισμένα αμύγδαλα. Η κρέμα είχε μια ιδιαίτερη γεύση που προσωπικά μου άρεσε, ένα γευστικό επίπεδο κάτω ωστόσο σε σχέση με το πρώτο γλυκό.

Όπως εύλογα αντιλαμβάνεστε, οι γεύσεις συνολικά με ικανοποίησαν απόλυτα, σε τέτοιο βαθμό που το «4» μπαίνει χωρίς δεύτερη σκέψη, ενώ και για τη σχέση ποιότητας/τιμής η βαθμολογία μου θα ήταν η ίδια. Δύο σαλάτες (έστω ατομικές), δύο ορεκτικά, δύο κυρίως, 1 γλυκό (δεν συμπεριλαμβάνω για ευνόητους λόγους το επιπλέον που κεραστήκαμε) και ένα μπουκάλι κρασί, στη συνολική τιμή των 50 € αποτελούν εξαιρετικό value for money. Για να είμαι δίκαιος ωστόσο, αν αναλογιστεί κανείς ότι, υπό κανονικές συνθήκες, το αντίτιμο για τα εν λόγω πιάτα θα ήταν περίπου 70 € (σύμφωνα με πρόχειρους υπολογισμούς), θα του στερήσω με βαριά καρδιά έναν βαθμό.

Συμπερασματικά, η προκατάληψη μου για το ΨΩΜΙ & ΑΛΑΤΙ αποδείχθηκε παντελώς αδικαιολόγητη. Οπότε, σε πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάω.

21 Αυγ 2017

ALEX80