23 Αυγ 2017

Κρήτηη... Ευλογημένος τόπος που χρειάζεσαι πάρα πολύ καιρό για να τη γυρίσεις. Ένα νησί που μπορεί να στα προσφέρει όλα. Εντάξει, λόγω και καταγωγής δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός αλλά μη μου πείτε πως δεν θα θέλατε να την επισκεφθείτε! Θες οι παραλίες, θες τα γλέντια, θες το φαγητό;Από περιοχές;Χανιά, Σφακιά, Ρέθυμνο, τρελό-Μάταλα... Ιεράπετρα! ΝΟΤ!

Φέτος πέρασα μια εβδομάδα διακοπών με έναν πολύ καλό φίλο και συμφοιτητή που δεν είχε επισκεφθεί ποτέ το ευλογημένο νησί. Προσπάθησα να τον κάνω fan του νησιού και νομίζω τα κατάφερα. Ελαφόνησος, Σεϊτάν Λιμάνι, Κομός.... Αλλά στο νομό Λασιθίου ούτε που το σκέφτηκα. Παλαιότερη επίσκεψη μου ήταν καταστροφική. Δεν θυμάμαι πιο άσχημη περιοχή. Πλήρης απογοήτευση!

Θέλοντας να τα πούμε πριν τις διακοπές (κάποιων), αποφασίσαμε να βρούμε ένα μέρος κοντά στο κέντρο που να τους βολεύει όλους. Αποφάσισα να πάμε στο Ρακάκι, ήταν και η πρόταση ενός φίλου και να σου λοιπόν. Διαβάζοντας πως οι ιδιοκτήτες είναι από την Ιεράπετρα, ανησυχία με έπιασε για το αν θα φάμε καλά. Διαβάζοντας και τις βαθμολογίες στις κριτικές.... άστα να πάνε.

Ήταν πλέον πολύ αργά για να κάνουμε πίσω. Εντάξει, ίσως τρώγαμε φόλα. Πρώτη φορά θα ήταν;Και πόσο χειρότερη θα ήταν η εμπειρία από την επίσκεψη σε εστιατόριο της Ιεράπετρας (πιο τουριστικό πεθαίνεις);

Πάμε στην ουσία της επίσκεψης. Λίγο πριν τις διακοπές των υπόλοιπων φίλων, αποφασίσαμε να κάνουμε μια τελευταία καλοκαιρινή συνάντηση. Η ώρα 21.30 και αρκετός κόσμος βρισκόταν στην πλατεία της Καισαριανής. Όμορφη αλλά και ζεστή καλοκαιρινή βραδιά. Το Ρακάκι είχε συγκεντρώσει αρκετό κόσμο. Εμείς καθίσαμε έξω.

Δεν θα αναφερθώ σε πολλές λεπτομέρειες του χώρου μιας και τον εσωτερικό χώρο δεν τον επισκεφθήκαμε. Από ότι είδα όμως, πρόκειται για ευχάριστο μέρος χωρίς πολλές διακοσμητικές λεπτομέρειες. Καθαρά τραπεζοκαθίσματα, όχι όμως πολύ βολικά. Εμείς,4 άτομα, δυσκολευτήκαμε να προσαρμοστούμε με τα ποτήρια και τα πιάτα που ερχόντουσαν. Για το παρκάρισμα, νομίζω δεν θα συναντήσετε ιδιαίτερες δυσκολίες.

Η εξυπηρέτηση ευγενική από την κοπέλα, χαμογελαστή και με χιούμορ. Μας ενημέρωσαν πως υπήρξε πρόβλημα με την ταμειακή μηχανή τους και θα μας έδιναν χειρόγραφη απόδειξη. Στο τέλος μας κέρασαν από ένα σφηνάκι ρακί με δυόσμο.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές που σίγουρα δεν μπορείς να τις εξαντλήσεις σε μία μόνο επίσκεψη. Σαλάτες,6-7 τυριά, αρκετά ορεκτικά και αρκετά κρεατικά. Παρά το ότι είναι νησί η Κρήτη, τα θαλασσινά δεν είναι το φόρτε της.

- Ψωμί στα 4.80 ευρώ.

- Ντάκος στα 5.9 ευρώ. Προσοχή εδώ γιατί αναγράφονται 2 ντάκοι στον κατάλογο. Ο δικός μας ήταν με φρέσκια τομάτα και ξινομυζήθρα. Ο άλλος είναι μια τύπου χωριάτικη με παξιμάδι ντάκο. Γευτήκαμε ένα πολύ καλοκαιρινό πιάτο και όχι βαρύ μιας και το τυρί ήταν ανάλαφρο. Κάναμε καλή αρχή!

- Καταϊφάκια τυριού με μέλι στα 6.4 ευρώ. Καυτά καυτά, τραγανά και με ιδανική ποσότητα μελιού. Η γέμιση της φέτας τόση όση.

- Απάκι του Σήφη στα 5.7 ευρώ. Καπνισμένο με θυμάρι, από τα πολύ γευστικά και νόστιμα. Καταναλώθηκε σιγά σιγά μαζί με το ποτό.

- Στάκα με αυγά στα 6.3 ευρώ. Την χειρότερη στάκα (ο Θεός να την κάνει) την είχα δοκιμάσει στην Ιεράπετρα. Ευτυχώς στην Αθήνα γεύτηκα μια από τις καλύτερες version της και θα επέστρεφα για να την ξαναδοκιμάσω. Όχι τόσο βαριά σαν του Αντάρτη και χωρίς να με κάνει αργότερα να αισθανθώ πως κατανάλωσα μια θερμιδική βόμβα. Έρχεται σε σαγανάκι.

- Ντολμαδάκια σπιτικά στα 5.8 ευρώ. Γεμιστά με τομάτα, άνηθο, κρεμμύδι και ρύζι. Η φίλη ούτε τα άγγιξε, οπότε δοκίμασα περισσότερα μαζί με το γιαουρτάκι.8 τεμάχια. Νόστιμα.

- Αμανίτες στη σχάρα στα 6.3 ευρώ. Αρχικά δοκιμάσαμε κάποια ξεροψημένα κομμάτια που ίσως δεν έπρεπε να σερβιριστούν. Όσο όμως περνούσε η ώρα, τα σχόλια γινόντουσαν πιο θετικά. Κατάφεραν να αναστρέψουν το εις βάρος τους κλίμα!

- Λουκάνικα από την Κρήτη στα 5.40 ευρώ. Από τα καλύτερα και πιο ανάλαφρα. Δεν είναι γενικότερα στις προτιμήσεις μου αλλά εδώ τολμώ να πω πως η ποιότητα ήταν πολύ καλή.

- Συκωτάκια ριγανάτα στα 6.10 ευρώ. Αρνίσια συκωτάκια σβησμένα με κρασί και θυμάρι. Δικό μου πιάτο που δεν έπρεπε να παραγγείλω. Όχι γιατί ήταν κακό αλλά κυρίως γιατί ήταν βαρύ για καλοκαίρι και το έφαγα και μόνος. Σε κάποια σημεία μου έβγαινε μια πικρίλα. Αποφύγετε το αν είναι να το φάτε μόνοι σας.

Σύνολο στα 92.5 ευρώ στο δελτίο παραγγελίας που ήρθε στο τραπέζι μας.

Για την επόμενη φορά έχω σταμπάρει κάτι χοιρομέρια και τις πατάτες τσικαλάτες. Για γλυκό, την τάρτα μπανάνα και το μιλφέιγ με καραμελωμένο μήλο μιας και αυτή τη φορά είχαμε φέρει δικό μας γαλακτομπούρεκο...

Και για επίλογο θα πλέξω το εγκώμιο της q-ριας και του q-ριου που 2 ώρες νωρίτερα είχαν γευματίσει στα μέρη μου, σε πασίγνωστη ψαροταβέρνα πλέον. Και δεν ξεχνώ και τον επίσης ακούραστο Συνταγματάρχη που βρήκε το κουράγιο να μας συντροφεύσει και τήρησε την υπόσχεση του παρ'ότι είχε αμέσως μετά ταξίδι 4-5 ωρών για υπηρεσιακούς λόγους.

Όσο για το Ρακάκι... Νομίζω αδικείται από τη συνολική βαθμολογία του. Πρόκειται για καλό στέκι, τίμιο και σε χαλαρή περιοχή. Η όλη προσέγγιση του προσπαθεί να θυμίσει κάτι από Κρήτη. Νομίζω πως μια επίσκεψη δεν θα ήταν άσχημη ιδέα. Κάποια στιγμή πιθανότατα θα μας ξαναδούν!

Υ. Γ Κυρία Κατρίτση, με ειδοποίησαν από το Ταξιδεύοντας πως η Member Card σας είναι έτοιμη!

23 Αυγ 2017

VAGELIS