25 Αυγ 2017

Και εδω πλεον φτανουμε στο απο που να αρχισω και που να τελειωσω....
Γνωρισα την παλια φαβα η σκετο φαβα οπως την λενε οι φιλοι και οι γνωστοι πολλα χρονια πριν οταν ενας φιλος ειχε μαγαζι καφε εκει κοντα και στα διαλλειματα του μεσημεριου οταν θελαμε να παμε να φαμε κατι πηγαιναμε στην Κα Ντινα να φαμε ενα καλο πιατο μαγειρευτο φαγητο.

Η αληθεια ειναι οτι εκεινα τα χρονια το μαγαζι ηταν ενα απεριποιητο παλιο μαγαζακι με μια αυλη που δεν εδινε καμια εικονα μαγαζιου εστιασης και ο κοσμος που συχναζε ηταν κοσμος της γειτονιας και γνωστοι.
Η δεν κα Ντινα γνωστη σε ολους προσφιλης σε ολους με το αστειο της και παντα με τα υπεροχα μαγειρευτα φαγητα της. Θυμαμαι εκεινο το λεμονατο που εφιαχνε που ομοιο του ουτε η μητερα μας που λεει ο λογος.

Ετσι λοιπον η παλια φαβα εγινε για αρκετο καιρο το στεκι μας και πολλες περιοδους η καθημερινη μας συνηθεια για την μεσημεριανη μας μπυριτσα.

Το μαγαζι του φιλου εκλεισε το παλαιο Φαληρο σβηστηκε απο την καθημερινη μας βολτα οποτε ετσι χαθηκαμε και με την παλαια φαβα

Ετσι λοιπον, ερχομενοι στο σημερα, Παρασκευη βραδακι ειπαμε να παμε να φαμε καπου και ξεκινησαμε να βρουμε κατι διαφορετικο απο τα καθημερινα.
Στην διαδρομη και ενω ψαχναμε ιδεες καπου μεταξυ λεωφορου Συγγρου και Αμφιθεας μου ηρθε αναλαμπη και θυμηθηκα το παλιο γνωριμο μαγαζι που ειχα φαει τοσο καλα τοσες φορες.

Ξεκινησαμε λοιπον να το ψαχνουμε, γιατι στο σημειο που ειναι το λες και δυσβατο και μετα απο τοσα χρονια δεν το λες και ευκολο να το βρεις και μετα απο καποια ωρα καταφεραμε μετα απο σημαδια να βρουμε το μαγαζι.

Το μαγαζι σαφως ανακαινισμενο πλεον με μια πολυ ωραια εισοδο μια πολυ τακτοιποιημενη αυλη τα τραπεζια ολα στην σειρα και το μεσα μαγαζι επισης μου φανηκε διαφορετικο με τοιχογραφιες παντου και γενικα εβγαζε κατι το καινουριο.
Το μονο σημειο που παρεμενε το ιδιο μετα απο τοσα χρονια ηταν η κα Ντινα που ηταν παρουσα σε ολα τα τραπεζια και καθοτανε σε ενα τραπεζι γνωστων με το γνωστο ταμπεραμεντο της.

Μολις μπηκαμε στο μαγαζι τα τραπεζια με κοσμο λιγοστα και γενικα υπηρχε μια ησυχια που δεν την θυμομουνα τα χρονια που πηγαινα εκει. Τελικα μαλλον ηταν νωρις οταν πηγαμε γιατι αργοτερα το μαγαζι γεμισε σχεδον με κοσμο. Η κοπελα του σερβις μονη της αλλα πολυ ανετη και σχετικα εμπειρη ειναι σε αμεση επαφη με τον κοσμο ( αλλωστε το μαγαζι δεν ειναι και τεραστειο ) και δεν καθυστερει καθολου να εξυπηρετησει.

Ας παμε τωρα μετα την φλυαρια μας και την παραφιλολογια στο δια ταυτα που ειναι το φαγητο που εχει το μαγαζι.

Το ευτηχημα ειναι οτι οσο και αν αλλαξε η εμφανιση του μαγαζιου το φαγητο παρεμεινε το ιδιο

Πρωτο πιατο που δεν θα σχολιασω καν ειναι οι κλασικες πατατες τηγανητες που ακομα κι αυτες ομως ηταν υπεροχες τελεια τηγανησμενες οσο πρεπει τραγανες και χωρις να υπαρχει υποψια μαυρισματος απο δευτερο η τριτο λαδι ( φαντασου και να σχολιαζα )

Δευτερο πιατο που πηραμε ηταν μια πατατοσαλατα που ηταν ακριβως αυτο που επρεπε να ειναι. Πατατουλα βραστη με το λαδακι της την μαγιονεζα της σε λογικα επιπεδα και γενικα μαζι με την δεουσα πρασιναδα πολυ ωραιο πιατο.

Τριτο πιατο μια μεριδα τυροκροκετες.... κι εδω αρχιζει η πανδαισια γευσεων. Ακομα και ετοιματζιδικες να τις περνει ομολογω οτι ειναι απο τις πιο ωραιες που εχω φαει ποτε. Εκπληκτικες να λιωνουν στο στομα.

Η πανδαισια συνεχιζεται με μια μεριδα ντολμαδακια με φυλο απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. Με γεμιση ρυζι και κιμα και με γευση απιθανη μεριδα πολυ μεγαλη για δεδομενα μαγειριου. Εμφανως δε σπιτικα και φιαγμενα εκεινη την ωρα και χωρις προσθηκη φουρνου μικροκυματων

Και φτασαμε στο απαυγασμα της βραδυας....... Μελιτζανα φουρνου.... Αυτο ειλικρινα το πιατο δεν εχω λογια να το περιγραψω. Απλα υπεροχο απλα εκπληκτικο. Καθε μπουκια ακομα και σκετης μελιτζανας χωρις τυρι να λιωνει στο στομα. Καμια πικριλα καμια αστοχια γευσης. Αυτο το πιατο με αλλη δομη στησιματος στεκεται ανετα σε οποιο γκουρμε εστιατοριο.

Επομενο πιατο ενα λουκανικο πρασσου πολυ ωραια ψημενο που φαγωθηκε πολυ ευχαριστα

Τελευταιο πιατο μια μεριδα σουτζουκακια συνοδευομενα απο ρυζακι. Τωρα να πω οτι πιο πολλα μπορω να γραψω για το υπεροχο ρυζι που σε συναρτηση με την σαλτσα απο τα σουτζουκακια ηταν ονειρο απο οτι για τα σουτζουκαικι τα ιδια.... δεν θα ειναι υπερβολη πιστεψτε με. Τα σουτζουκαιια καθαρα Σμυρνεικη συνταγη με το υπερβαλλον κιμινο να ξεχωριζει εντονα στην οσφριση ακι την γευση και η σαλτσα τους πηχτη και νοστιμη.

στο τελειωμα μας εφεραν και το παγωτακι μας για κερασμα.

Για ολα αυτα τα υπερβολικα για δυο ατομα που φαγαμε ( δεδομενου οτι οι μεριδες ειναι μαγειριου και οχι εστιατοριου ) μαζι με το καραφακι μας το ουζα μας κοστισαν.......47 € ποσο που σαφως οταν το ακουσα νομιζα οτι εκαναν λαθος. Εχοντας συνηθισει τωρα τελευταια πολυ υποδεεστερα τραπεζια να κοστιζουν 60 με 70 € σαφως εξεπλαγην που υπαρχουν ακομα στις μερες μας μαγαζια που μπορουν να ταισουν κοσμο αξιοπρεπως και φθηνα.

Σαφως θα προτεινα σε καποιον την παλια φαβα για ολους τους λογους που μπορει καποιος να προτεινει ενα μαγαζι φαγητου και για εναν ακομα λογο. Ας βοηθησουμε τα μικρα μαγειρια της γειτονιας να υπαρχουν και να μας ταιζουν χωρις να υποχρεουμεθα να πηγαινουμε στις πολυσυχναστες περιοχες με την πολυβουη πληθωρα των μαγαζιων. Και το λεω για την παλια φαβα χωρις να εχω καμια σχεση με την περιοχη.

25 Αυγ 2017

makis67