05 Σεπ 2017

Παρασκευη βραδακι και επεσε τηλεφωνο απο ενα φιλικο ζευγαρι οτι το βραδυ θα πηγαιναν στο εν λογω μαγαζι και αν θελαμε να ακολουθησουμε για τσιπουροουζομεζεδακι.

Η αληθεια ειναι οτι εγω την Νεα Ιωνια την ξερω μονο ονομαστικα και δεν εχω καμια σχεση με την περιοχη. Ετσι λοιπον χρησημοποιοντας το gps καταφερα μετα απο αρκετη ωρα να φτασω στο μαγαζι.

Σαν μαγαζι δεν το λες κατι το ιδιαιτερο δεδομενου οτι βρισκεται κατω απο την γεφυρα που περναει ο ηλεκτρικος της νεας Ιωνιας. Πανω στον δρομο με αρκετο χωρο για παρκαρισμα ομολογουμενω δεδομενου οτι η περιοχη ειναι σχετικα χωρις κινηση και μαγαζια. Ενας μικρος σχετικα εξωτερικος χωροις που το χειμωνα κλεινει με τζαμαρια για να μεγαλωνει ο χωρος του μαγαζιου που μεσα ειναι αρκετα μεγαλυτερος. Παντωε το μαγαζι σου βγαζει αισθηση καθαριοτητας και τακτικοτητας.

Με το που φτασαμε στο μαγαζι οι φιλοι ειχαν ηδη φτασει και καθονταν σε ενα μπροστινο τραπεζι οποτε δεν χρειαστηκε να ασχοληθουμε με το θεμα επικοινωνια και υποδοχη. Δεδοιμενου κιολας οτι προφανως οι φιλοι ηταν θαμωνες του μαγαζιου δεν μπορω να εχω πληρη αποψη πως θα ειναι η σεμπεριφορα του μαγαζιου σε εναν πελατη που θα ερχεται για πρωτη φορα. Παντως βλεποντας πως συμπεριφερονταν στον γυρο κοσμο προφανως συμπερενω οτι οι ανθρωποι του μαγαζιου ειναι ευγενεστατοι και εξυπηρετικοτατοι.

Ας παμε να δουμε τωρα τι αποκομισαμε απο τα φαγητα που παραγγελθηκαν στον εν λογω μαγαζι.

Αμεσα κατευθασε το λευκο ζυμωτο ψωμι με ενα εκπληκτικο ντιπ απο παστα ελιας.

Πρωτο πιατο κλασσικες πατατες τηγανητες κομμενες σε κυβακια με την φλουδα τους με τυρι ( μονο κλασσικες δεν τις λες τελικα ) ομολογουμενως πολυ καλες και αφηναν αριστη πρωτη εντυπωση

Δευτερο ιδιαιτερα αξιολογο πιατο μια Μιλφέιγ μανιταριών πλευρώτους με ψητό μανούριι και βινεγκρέτ μελιού που ηταν απο τα καλυτερα πιατα του μαγαζιου αν και στο συγκεκριμενο μαγαζι ειναι υπερβολη να κρινεις καποιο πιατο καλτερο απο το αλλο

Επομενο πιατο ηταν ενα Ριζότο με τρούφα μανιταριών που θα μπορουσες να το πεις επιτομη του ριζοτο. Τελειο βρασιμο τελεια γευση δεν εχεις να πεις και πολλα.
Αριστη επιλογη.

Επομενο πιατο ηταν ενα Σκιουφιχτα με απακι, παρμεζανα σε λευκη σαλτσα το οποιο ηταν το πιατο που τιμησα δεοντως. Υπεροχη γευση με τα μακαρονια να εχουν κανει μια υπεροχη μιξη με την σαλτσα και να μην χορταινεις να τρως. Απλα εκπληκτικο και αυτο.

Επομενο πιατο... μαλλον σεσουλα με Τηγανιτα κολοκυθομπαστουνακια, παναρισμενα και τηγανησμενα αριστα να αφηνουν την τελεια γευση μαζι με το ντιπ γιαουρτιου που τα συνοδευε. Ιδιαιτερα καλο πιατο οσο απλο και αν φαινεται.

Επομενο απλα εκπληκτικο πιατο ηταν μια φετα παναρισμενη με μια μαρμελαδα καρπουζιου που οντως ειναι οτι καλυτερο εχω φαει στο επιπεδο του συγκεκριμενου πιατου. Η μαρμελαδα χειροποιητη πηγαινε με την φετα εκπληκτικα η οποια ηταν τοσο καλα παναρισμενη και ψημενη που καθε μπουκια σου αφηνε την ιδια εξαισια γευση. Αυτο το πιατο θα μπορουσε να σταθει σε οποιιοδηποτε περιοπτο εστιατοριο.

Επομενο πιατο ηταν μαριναρισμενα μπριζολακια με καπνιστη παπρικα. Οτι και να πεις θ ειναι λιγο για την τεχνη αυτου του πιατου. Θεωρω οτι σε καθε μποουκια αισθανοσουν οτι απολαμβανεις γευσεις μια πολυ προσεγμενης γκουρμμε κουζινας. Τελεις γευσεις τελεια ψησιματα τελειες σαλτσες που ντυναν ολα τα πιατα αλλα ειδικα στα μπριζολακια νομιζω οτι ηταν η κορυφη. Απλα ενα μπραβο.

Ξεχασα να συμπεριλαβω στην παραγγελια μας τις δυο σαλατες που πηραμε που η μια ηταν με κοτοπουλο και γραβιερα και η αλλη με σπανακι ροκα και καπνιστη πανσετα. Και οι δυο ρεσιταλ dressing. Ειλικρινα εγω που δεν ειμαι καθολου μα καθολου της σαλατας ( ποτε σχεδον δεν παραγγελνω εκτος απο πατζαρια η βραστα λαχανικα ) εμεινα εκπληκτος απο το ποσο ωραια γευση σου αφηνε η καθε πιρουνια. Ευγε λοιπον ακομα και για τις σαλατες.

Στο τελος το μαγαζι μας κερασε γλυκακι κατι σε παστακια νομιζω κατι που φαινοταν πολυ φρεσκο και γευστικο αλλα που εγω δεν δοικιμασα γιατι δεν υπηγρχε χωρος διαθεσιμος για τετοιες πολυτελειες.

θεωρησα εντελως ανουσιο σε ολη την κριτικη να ασχοληθω να αξιολογω καθε πιατο και να το βαθμολογω και ο λογος ειναι εμφανης νοιμιζω. Οι γευσεις εχουν αγγιξει την τελειοτητα σε ολα τα πιατα.

Τελειωνοντας θα ηθελα να εξαρω την ευγενεια την αμεσοτητα και την καλη διαθεση του προσωπικου.

Δεν θα γραψω τιποτα για το κοστος που θα φανει μεγαλο αν το γραψω ως απλο ποσο αλλα δεν εχει καμια σημασια και καμια αξιοπιστια διοτι σε ενα τραπεζι που καθε πεντε λεπτα φερνει ο σερβιτορος μπυρρες, ουζα και τσιπουρα δεν μπορεις να βγαλεις αντικειμενικο κοστος ανα ατομο χωρις τα ποτα. Αν σκεφτεις κιολας οτι το καθε πιατο δεσποζε στο τραπεζι σε δυο και τρεις εκδοσεις ειναι λιγο αδυνατον να υπολογισω αν το μαγαζι ειναι οικονομικο η οχι.

Παντως το οικονομικο του θεματος στο συγκεκριμενο μαγαζι με αφησε παγερα αδιαφορο γιατι φαγαμε τοσο καλα που σπανια εχω σηκωθει απο τραπεζι τοσο μα τοσο γεματος πο ωραιες γευσεις. Μονο μπραβο θα πω στο μαγαζι.

Σιγουρα το μαγαζι προτεινεται ανεπιφυλακτα αν και δεν το εχει αναγκη θεωρω και εγω οχι μονο θα ξαναπαω αλλα θα γινω και θαμωνας παρα την μεγαλη αποσταση που θεωρητικα μας χωριζζει.

05 Σεπ 2017

makis67