12 Σεπ 2017

Οι καλές κριτικές των προηγούμενων φίλων χρηστών που έχουν επισκεφτεί τον Ασβεστόλακο ήταν η μοναδική αφορμή για να το επισκεφτούμε, ένα Σάββατο βράδυ.

Εντύπωση μου έκανε ο εσωτερικός χώρος.
Είναι εξαιρετικά φροντισμένος, θυμίζει παλιό σπίτι με το τζάκι, την αυλή του και το πηγάδι του.

Ν
Το παρκάρισμα πάντως είναι κάπως δύσκολο, γιατί οι γυρω δρόμοι είναι στενοί και δεν έχει πολύ ελεύθερο χώρο, αλλά για τα δύσκολα υπάρχει ένα ιδιωτικό πάρκινγκ, ακριβώς 15 μέτρα το μαγαζί.

Ρίχνοντας μία ματιά στον κατάλογο είδαμε ότι οι επιλογές είναι μάλλον περιορισμένες.
Έχει λίγα κυρίως, αλλά αρκετά ορεκτικά και μεζεδάκια..

Μας έφεραν νερό βρύσης και ωραίο ζυμωτό ψωμί για αρχή, μαζί με ένα ντιπ τυροκαυτερής.

Ξεκινήσαμε με τηγανιτά κοτοπιτάκια, 4 τον αριθμό (6,8€), τα οποία είχαν μέσα κιμά κοτόπουλου πιπεριά και τυρί

Ήρθε χλιαρό και είχε έντονη τη γεύση της "γουρούνίλας"
Είχε και πολύ λίπος και η αλήθεια είναι ότι τα 14 μπαχαρικά κατάλαβα ακριβώς που έκαναν τη διαφορά σε σχέση με ένα απλό και συνηθισμένο κοντοσούβλι.

Το θέμα είναι ότι δεν άρεσε και στην υπόλοιπη παρέα και έτσι αφήσαμε ένα μεγάλο κομμάτι χωρίς να το φάμε.

Το επόμενο πιάτο ήταν τα σμυρνέικα κεφτεδάκια με κόκκινη σάλτσα και τηγανιτές πατάτες.
Σαν παρατήρηση, νομίζω πως είχαν πλαστεί με υπερβολική ποσότητα ψωμιού.

Είχαμε παραγγείλει την "αλανιάρα", δηλαδή τηγάνια κοτόπουλου, αλλά δεν ερχόταν στο τραπέζι μας.
Κάποια στιγμή ρωτήσαμε μήπως " αλανιάρα" μας, βαρέθηκε και έφυγε;

Η κυρία που μας σέρβιρε μας απάντησε πως την ξέχασε εντελώς, γιατί το κοτόπουλο γενικά είχε τελειώσει.

Τότε αποφασίσαμε να πάρουμε ένα πιάτο το οποίο δεν το είχαμε ξαναδοκιμάσει Τον γύρο κόκκορα, στα 9,3 ευρώ.

Ένα πρωτότυπο πιάτο με μαριναρισμένο κόκορα, χωρίς λίπος και με συνοδεία απο πιτούλες ψημένες.

Μας κέρασαν εξαιρετικούς λουκουμάδες με μέλι.

Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι από την εξυπηρέτηση και στο τέλος μας έδωσαν να συμπληρώσουμε και ένα ερωτηματολόγιο για το τι μας άρεσε και τι δεν μας άρεσε στο εστιατόριο και αν έχουμε κάποιες προτάσεις να κάνουμε.

Με όλα αυτά συν τρεις μπύρες και 2 αναψυκτικά, 4 άτομα πληρώσαμε 64 ευρώ, τα οποία θεωρώ λογική τιμή για αυτά που φάγαμε.

. Αυτό που μας χάλασε ήταν το πιο ακριβό πιάτο, δηλαδή το κοντοσούβλι το οποίο σίγουρα δεν το προτείνουμε.
Για 13€ που κοστίζει, σίγουρα περιμέναμε περισσότερα.

Σίγουρα θα ξαναπάμε τον χειμώνα για να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα αλλά και για να δούμε τον εξαιρετικό χώρο στο εσωτερικό μέρος του μαγαζιού.

12 Σεπ 2017

lagas