20 Σεπ 2017

Όταν ακούω τη λέξη Σεϋχέλλες μου έρχονται στο μυαλό με την κάτωθι σειρά:

α) Το γνωστό τοις πάσι, αηδές ginglάκι γιατί τραγούδι δεν το λες, το οποίο, όμως, έχει την ιδιότητα να κολλάει και να μου τριβελίζει το μυαλό,

β) το σύμπλεγμα νησιών του Ινδικού ωκεανού, υπερεκτιμημένο, πιστέψτε με,

γ) η δημοφιλής παραλία της Ικαρίας στην οποία συρρέει λαός μαγεμένος από τα γαλαζοπράσινα νερά. Δεν είμαι σίγουρη αν γνωρίζουν ότι πρόκειται για μια τεχνητή παραλία η οποία έχει δημιουργηθεί από τη ρίψη των μπάζων που προέκυψαν κατά τη διάνοιξη τούνελ. Spoiler…το ξέρω,

δ) το εστιατόριο του Μεταξουργείου με τη θεϊκή ταμπέλα… Σεϋχέλλες πρώην Μπαχάμες.

Αρχές του Ιουλίου. Μία ανάσα πριν τον γάμο στον οποίο είμαστε κουμπάροι. Όλα σχεδόν έτοιμα. Λεπτομέρειες της τελευταίας στιγμής που πρέπει να συζητηθούν. Διάθεση για pre-wedding party.

Να σας ρωτήσω κάτι? Το κάνετε κι εσείς αυτό ή μόνο εμείς είμαστε παράφρονες? Συναντιόμαστε πριν τα parties για να συζητήσουμε, μετά τα parties για το aftermath, πριν τις διακοπές για να χαιρετηθούμε λες και πάμε ανθρακωρύχοι στο Βέλγιο, μετά για ανταλλαγή νέων,
εντυπώσεων, κουτσομπολιών κλπ. Με κάτι τέτοια έχω βγάλει το φετινό καλοκαίρι με τρεις ώρες ύπνο(αν και πολύ γλυκού), στην καλύτερη των περιπτώσεων, επί καθημερινής βάσεως. Έλεος πλέον…έχω ρετάρει η γυναίκα, μαζευτείτε.

Η παρέα απαρτίζεται από τους μελλόνυμφους, το ζεύγος Κοκοβίκου και τους συνκούμπαρους. Φτάνουμε on time, παρκάρουμε χωρίς δυσκολία γιατί είμαστε με μηχανή, μπαίνουμε στο μαγαζί.

Παλιό, παραδοσιακό κτίριο, ψηλοτάβανο. Μωσαϊκό στο πάτωμα. Ξύλινα τραπέζια και καρέκλες. Χρώματα υπόλευκα, γκρι, με πινελιές πράσινου. Ανοιχτή κουζίνα και μπαρ στο οποίο μπορείς να φας κιόλας. Καθαρός, άνετος, σχετικά λιτός, διακοσμητικά, χώρος μου βγάζει και λίγο industrial. Αυτά τα ολίγα.

Κατάλογος επαρκής με έμφαση σε τοπικά προϊόντα ονομασίας προέλευσης. Μ’αρέσουν αυτά. Μεγάλη ποικιλία τυριών επίσης. Διάφορα πιάτα. Εν ολίγοις είμαι σίγουρη ότι όλοι θα βρείτε κάτι να σας κάνει κλικ.

Παραγγελία:
Σαλάτα πράσινη. Λόλα, κέιλ, φύλλα μουστάρδας, ραπανάκια, ντοματίνια, κατσικίσιο τυρί. Μικρή σχετικά ποσότητα. Μια χαρά, δροσερή, μου άρεσε πολύ το τυρί. 8.50 ευρώ.

Σεβρ Μετσόβου. Δύο λεπτά ημικύκλια ενός εξαιρετικού τυριού άλλωστε η περιοχή φημίζεται. 6.00 ευρώ.

Γεμιστά πατζάρια φούρνου. Εγώ γιατί δεν τα θυμάμαι γεμιστά μου λέτε? Anyway ήταν γλυκά, τραγανά, με λίγο ξύδι, σκορδαλιά ήπια, αλλά καλή και τριμμένο χαρουποπαξίμαδο (τι λέξη Θεέ μου) on top. Μια χαρά. 7.50 ευρώ.

Φαλάφελ με σως ταχίνι. Το αγόρι (και ουχί το βαπόρι) απ την Περσία τα βρήκε πετυχημένα. Κι εγώ το ίδιο. Μου άρεσαν. Τραγανά απέξω, αφράτα μέσα, μυρωδάτα, χωρίς περιττό λάδι. 5.50 ευρώ.

Παπαρδέλες με καβουρμά Κομοτηνής και γαλοτύρι. Ωραιότατα βρασμένο το ζυμαρικό είχε ποτίσει από τη σάλτσα. Ελαφρύς, νόστιμος ο καβουρμάς, ωραίο και το τυρί που έδινε οξύτητα κι αλμύρα στο πιάτο. Θα το ξανάτρωγα ευχαρίστως. 9.20 ευρώ.

Γλυκοκαυτερά χοιρινά μπριζολάκια επί δύο. Λεπτοκομμένα, χωρίς λίπος, ζουμερά, τρυφερά. Το καυτερό του πράγματος ομολογώ ότι δεν το κατάλαβα. Το γλυκό λίγο περισσότερο. Νόστιμα. Νομίζω ότι αποτελούν hit του μαγαζιού κι ίσως, όχι άδικα. 7.50 ευρώ.

Μοσχαρίσια μάγουλα με πατάτες τηγανιτές. Λιώμα το κρέας πραγματικά. Πυκνή, μυρωδάτη σάλτσα κρασιού. Τραγανές, σπιτικές, φρέσκιες κι οι πατατούλες. 12.50 ευρώ. Το μόνο πιάτο που μου φάνηκε υπερτιμημένο at the time. Τώρα, βέβαια, που ξαναβλέπω τις τιμές και τις ποσότητες νομίζω ότι και σε κάποια άλλα πιάτα, θα χωρούσε μία μείωση τιμών.

Δοκιμάσαμε και τα γλυκά τους ήτοι: το κλασσικό γλυκό των μαμάδων μωσαϊκό, σαραγλάκια με παγωτό (γιατί με αμύγδαλο? Γιατί?) και τρίγωνα. Όλα καλοφτιαγμένα και προσεγμένα αλλά όχι κάτι συγκλονιστικό. Βέβαια είναι γνωστό ότι δεν είμαι και πολύ του γλυκού, σπάνια να μου αρέσει κάποιο πολύ και να φάω παραπάνω από δυο, τρεις κουταλιές.

Εξυπηρέτηση παρ’ όλον τον κόσμο γρήγορη κι ευγενική αλλά μέχρις εκεί. Δεν έχω κάτι αρνητικό να θυμάμαι ούτε όμως το κάτι παραπάνω που να κάνει τη διαφορά. Γενικώς μια χαρά, ας μην είμαι γκρινιάρα. Κέρασμα λικέρ στο τέλος και ίσως κάποιου γλυκού, χωρίς να είμαι σίγουρη.

Συνολικός λογαριασμός άγνωστος καθότι το τραπέζι κερασμένο. Τις τιμές σας τις είπα, όμως, οπότε κάντε τους υπολογισμούς σας. Μην τα περιμένετε όλα από μένα. Που και να τα περιμένετε δηλαδή, κακό του κεφαλιού σας, καθότι είμαι ανίκανη και για την πιο απλή πρόσθεση. Ακόμα και με κομπιουτεράκι λάθος θα κάνω.

Την όμορφη αυτή βραδιά ακολούθησε ένας υπέροχος γάμος. Νύφη κούκλα, χαλαρή και χαμογελαστή, γαμπρός που έχυσε τόνους ιδρώτα, κουμπάρες στο ύψος τους, κουμπάροι μεγάλα νούμερα. Και στα δικά σας οι ανύπαντροι του site, ειδικά κάτι ρεμάλια που επιθυμώ, διακαώς, να αποκαταστήσω, να ησυχάσει κι εμένα το κεφαλάκι μου.

Να πάτε. Ωραία θα περάσετε και θα φάτε νόστιμα. Εγώ δε θα είμαι εκεί αφού θα χρειαστεί να λείψω για κάποιο χρονικό διάστημα. Βλέπετε είμαι επίσημη προσκεκλημένη της Τζαμαϊκανής κυβέρνησης στα εγκαίνια του εργοστασίου όπου θα παράγεται το νέο μαύρο ρούμι με το όνομα Captain Tzia και τα αποκαλυπτήρια της προτομής μου, ως εθνικής ευεργέτιδας της χώρας.

20 Σεπ 2017

tzia