17 Σεπ 2017

... χριστε μου ημουν ευτυχισμενος. Αλλα για πρωτη φορα στη ζωη μου ημουν ευτυχισμενος με πληρη συνειδηση οτι ημουν ευτυχισμένος. Ειναι καλο να εισαι απλως ευτυχισμένος, ειναι λιγο καλυτερο να ξερεις οτι εισαι ευτυχισμενος αλλα το να καταλαβαινεις οτι εισαι ευτυχισμενος και να ξερεις γιατι και πως με ποιον τροπο λογω ποιας αλληλουχιας γεγονοτων ή περιστάσεων και να εξακολουθεις να εισαι ευτυχισμένος, να εισαι ευτυχισμένος υπαρξιακα και συνειδητα ε, αυτο ειναι πέρα απο την ευτυχία, αυτο ειναι μακαριότητα, κι αν έχεις έστω λιγη λογικη θα έπρεπε να αυτοκτονήσεις στη στιγμή και να τελειώνεις... ***

Τι να πεις για την θέα αυτή ? Πάντα η θάλασσας με συνάρπαζε, και τι καλύτερο ύστερα από ένα πολύ κουραστικό 10 ήμερο όχι σωματικά άλλα ψυχολογικά (από ένα υψηλό πυρετό του μικρού μας να μην πέφτει με αρκετές επισκέψεις και εξετάσεις στο ιασω κτλ αλλά όλα καλά), Τετάρτη μεσημέρι Να κάθεσαι σχεδόν στην γωνία που ενώνονται τα 2 μπαλκόνια και όπου και να κοιτάς να βλέπεις το γαλάζιο της θάλασσας και τ’ουρανου... μαγεία και δίπλα σου την γυναίκα και το παιδί σου με σουπερ καιρό. Το μαγαζί μισό άδειο στην 16:00 καθίσαμε αμέσως το σέρβις επαγγελματικά - φιλικό, νερό εμφιαλωμένο κατάλογοι τα πιάτα ημέρας προφορικά και γραπτά και η παραγγελία μας

Τυρόπιτα με τραγανό φύλλο κανταΐφι, λευκά τυριά & μαύρο αλάτι λάβας
Λόγο τις διατροφής που κάνουμε το μόνο τυρί που τρώμε ει αξ το τρικαλινό ελαφρύ κάτι μεταξύ τυριού και ζελατίνας θα έλεγα οπότε μια τυρόπιτα με φουλ τυριά και μπόλικο βούτυρο για να γίνει και τραγανό το κανταΐφι μας έπεσε σαν στόκος στο στομάχι άλλα αξίζει δοκιμάσετε αυτό το πιάτο ήταν πολύ νόστιμο

Καταπληκτικό και αυτό το χταπόδι πολύ μαλακό και γευστικό.

Σαλάτα με roast beef, μανιτάρια, καπνιστή γραβιέρα, ρόκα, iceberg, ραντίτσιο, λιαστή τομάτα & vinaigrette μουστάρδας με μαύρη τρούφα
Η σαλάτα μεγάλη ποσότητα άνετα την παίρνεις σαν κυρίως με αρκετό κρέας μέσα φρέσκια και νόστιμη

Μοσχαρίσια φιλετάκια γάλακτος (200 γρ. ) σε λευκή σάλτσα µε µανιτάρια του δάσους
αρωµατισµένα µε µαύρη τρούφα. Συνοδεύεται µε ρύζι basmati.
Και αυτό το πιάτο πολύ νόστιμο αλλά δεν θα το ξανά έπαιρνα λόγο τις κρέμας γάλακτος γιατί χάνεις το κύριος συστατικό τα φιλετάκια

Ξιφίας στην σχάρα με ψητά λαχανικά
Αυτό ήταν τέλειο σωστά ψημένος ξιφίας ια αρκετά μεγάλη φέτα με διάφορα ψητά λαχανικά όπως πρέπει να είναι ψημένα

Λάβα αλμυρής καραμέλας με παγωτό βανίλια
Καταπληκτικό γλυκό πολύ μεγάλη ποσότητα και τις λάβας και του παγωτού άνετα τρώνε 2 άτομα. Πολυ γλυκο αλλα μου αρέσουν Τα γλυκα που ειναι πολυ γλυκά...

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 121,00

Δεν το λες φτηνό μαγαζί αλλα νομιζω οτι οταν πας σε τέτοια μαγαζιά στον λαιμό είσαι προετοιμασμένος αρκεί να αξίζει τα ευρώ που ξέρεις οτι θα δώσεις και εδώ αξίζει το κάθε εύρω που θα δώσεις.

17 Σεπ 2017

antonius665