23 Σεπ 2017

Φτασαμε λοιπον και στα φουρνομαγειρεματα
Θα αρχισω την οποια κριτικη αναλυωντας πρωτα τον λογο που με εφερε στο εν λογω μαγαζι.
Οντας μελος του site αρκετο καιρο εβλεπα απο καιρου εις καιρον ολα τα εξεχοντα μελη της κοινοτητας ( εξεχοντα με βαση τους σκουφους που κουβαλανε.... κατι σαν τα αστερια michelin ) να εχουν περασει απο το εν λογω μαγαζι. Και καθε φορα η ιδια ιστορια.... τεσσαρια τεσσαρια τεσσαρια. Ως γνησιος Ελλην λοιπον κι εγω εβγαλα το ευκολακι συμπερασμα. Ε ρε τι τους εχει χωσει ο τυπος.... ποσους εχει ταισει τσαμπα απο εδω μεσα..... ποιος ξερει ποιανου διαχειριστη ξαδερφος η αδερφος ειναι.... και ολες οι υπολοιπες συνομωσιολογικες σκεψεις τυπου Λιακοπουλος ( Νεφελιμ και τετοια )

Ηταν τοσο απροκαλυπτα τα θετικα σχολια που αν εχεις εντρυφησει μεσα στην ελληνικη πραγματικοτητα εισαι αμεσα πεπεισμενος οτι καποια παγαποντια κρυβεται απο πισω.

Εκμεταλευομενος λοιπον κι εγω μια προσφορα που επεσε στα ματια μου απο καποιο site σκεφτηκα να η ευκαιρια να τους ξεσκεπασω.
Να παω κι εγω επιτελους, παρα την αρκετα μεγαλη αποσταση που με χωριζει σαν περιοχη απο το μαγαζι, και να το φλομωσω το μαγαζι στον ασσο μη αναφεροντας σε κανενα οτι γραφω στο site κλπ κλπ.

Φτασαμε λοιπον στο μαγαζι περι την ενατη βραδυνη μια ομορφης σε θερμοκρασια και υγρασια Παρασκευης. Το μαγαζι ως εκπληξη αδειο σχετικα μολονοτι εγω περιμενα να βριθει κοσμου και η ουρα να σχηματιζει χιλιομετρα. Σε αυτο συνετεινε οτι το συγκεκριμενο μαγαζι εχει παρα πολλες κριτικες μελων κατι που σημαινει οτι για να εχουν περασει τοσοι και τοσοι απο εκει ειναι κατι σαν σημειο αναφορας για την περιοχη αλλα και για την ποιοτητα φαγητου.

Μας καλοσορισε μια ευγενεστατη κοπελα κι ενας κυριος στην εισοδο και σαφως μας ειπαν να κατσουμε σε οποιο τραπεζι θελαμε.

Για το μαγαζι......

Για τα δικα μου γουστα εκπληκτικο. Πρωτη παρατηρηση οτι ηταν πεντακαθαρο. Δευτερον.... ειχαν πετυχει οι ανθρωποι με την διακοσμηση τους με τον στολισμο των τοιχων και με την ξυλινη καβα στο ενα ακρο του μαγαζιου να δημιουργησουν εκ του μη οντως μια παρειστικη ατμοσφερα και να φιαξουν κατι σαν κουτουκι μεσα στο τιποτα στο τσιμεντο της Ηλιουπολης και στο πουθενα που βρισκεται το μαγαζι. Πολυ παρειστικη και η αυλιτσα στην οποια κατσαμε παροτι ειναι διπλα στον κεντρικο δρομο που παρ ολα αυτα ομως δεν βριθει κινησης. Το δε εκπληκτικοτερο κοματι του μαγαζιου ειναι το παταρι στο οποιο ειναι και η κουζινα περιστοιχισμενο απο φουρνους ( ενεκα και το ονομα.... ολα στον φουρνο ) και ανοιχτο σε ολα τα ματια την ωρα που ο μαγειρας δημιουργει τα καλιτεχνηματα του. Ακομα ακομα και οι τουαλετες του μαγαζιου συμπληρωνουν την εικονα ενος πολυ προσεγμενου και καθαρου μαγαζιου που το μερακι των ιδιοκτητων περισευει σε καθε πινελια.

Θεμα εξυπηρετηση

Μολις μπηκαμε μεσα η υποδοχη πολυ ευγενικη και οχι τοσο ωστε να γινετα ενοχλητικη. Τα κουβερ στηθηκαν αμεσα και το ψωμι με το ντιπ καλωσορισματος ηρθαν επισης αμεσα με την διακριτικη διευκρινηση περι τινος προκειται. Η πολυ διακριτικη παρουσια προσωπικου σε καθε φαση που ενδιαφερεται καθε στιγμη αν το φαγητο ειναι καλο το ψησιμο το γουστο το οτιδηποτε. Δεν νομιζω οτι καποιος ζηταει παραπανω πραγματα απο ενα μαγαζι. Και οταν λεω μαγαζι πιανω την γκαμα του ταβερνειου μεχρι του τρια αστερια michelin.

Οποτε αφου επεσα κι εγω στην απεχθη παγιδα των προγραψαντων να εκθιαζω κι εγω τα παντα σε ενα μαγαζι ( πιστεψτε με δεν με κερασαν τιποτα ) ηρθε η ωρα να δουμε και τι ειναι αυτο που ολοι αξιολογουν με τον μεγιστο βαθμο.

Πρωτα απο ολα θα επενεσω το εκληκτικο ψωμι που μας σερβιραν που εκτος απο ολοφρεσκο ηταν με προζυμι μαλλον και πεντανοστιμο. Οποτε το μαγαζι εξ αρχης δεν συστηνεται σε ανθρωπους που παλευουν να κανουν μια καποια διαιτα.

Πρωτο πιατο που δοκιμασαμε μια μεριδα ψητα χαχανικα που μαλλον θα μπορει να το θεωρησει καποιος ως επιτομη του πιατου οχι μονο για το αψογο ψησιμο του θεματος αλλα ακι για την ακριβη ποσοτητα σως μπαλσαμικου που δεν σε αφηνει να εγκαταληψεις ουτε καν το τελευταιο κολοκυθακι της ντροπης. Αψογο πιατο πεντανοστιμο

Δευτερο πιατο μια σαλατα new age..... ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕΦ...... ο οποιος καταφερε να δωσει γευση εδεσματος στο πιο ανουσιο χορταρικο σαλατας οπως ειναι το λαχανο. Η σως βερυκοκου που περιελουζε την σαλατα εκπληκτικη δινοντας ακριβως την γλυκυτητα που λειπει απο το τοσο ανουσιο λαχανο. Σαφως θεωρω οτι η σως ειχε και το αναλογο μπαλσαμικο και οτι αλλο που συμπληρωνε την απιθανη γευση.

Τριτο πιατο σαγανακι με κρουστα δημητριακων και μαρμελαδα καροτο. Yesssssssssss!!!!!!!!!!
Nομιζω οτι αυτο τα λεει ολα. Αν κι εχω συνηθισει οτι το σαγανακι ειναι παντα τηγανητο δεν μπορουσα να φανταστω ποσο νοστιμο μπορει να γινει στον φουρνο. Οσο για την μαρμελαδα δεν θα εκθειασω διοτι οτι μαρμαλαδα με γουστο βαλεις διπλα σε ενα νοστιμο σαγανακι θα το απογειωσει. ( Το με γουστο κολαει στο οτι δεν θα βαλεις μαρμελαδα νερατζι )

Επομενο πιατο λοιπον, που για διαιτουντες σταματημο δεν ειχαμε, ηταν το εκπληκτικο κοτοπουλο με πενες. Η σαλτσα ιδεωδης, η γευση απαυγασμα, η αισθηση στον ουρανισκο εκπληκτικη. Ειλικρινα απο τα πλεον νοστιμα πιατα που εχω φαει που εχουν σαν βαση το κοτοπουλο. Τοσο ομορφα ψημενο το πουλερικο που σαν υφη στο στομα ηταν τοσο μαλακο που μονο κοτοπουλο δεν θυμιζε. Θα το προτεινα για οποιο γουστο.

Τελευταιο πιατο που ειπαμε να γευτουμε ηταν το ψαρονεφρι με μια εκπληκτικη σως ( δεν θυμαμαι ακριβως πως την περιεγραφαν ) που το σερβιρανε με ρυζι. Το ρυζι εμενα δεν μου αρεσε αλλα κι αυτο ειναι επειδη εμενα δεν μου αρεσε. Σαν ρυζι ηταν οτι επρεπε. Το δε ψαρονεφρι ηταν ακριβως το τοσο οσο λεω εγω. Ψημενο ακριβως στο κλικ που χρειαζεται μετα το αιμα και πριν το ξεραμα και το καψιμο. Μιλαμε για τεχνη. Γευση επισης απιαστη. Ειλικρινα ο μαγειρας ( και δεν τον ονομαζω σεφ γιατι η λεξη μαγειρας ειναι τιμητικη ) ειναι πολυ μερακλης με αυτο που κανει. Αυτες οι γευσεις διαδικαστικα δεν βγαινουν με τιποτα.

Το μαγαζι σερβιρει πολυ καλο κρασι χυμα διαφορων ποικιλιων και αριστης ποιοτητας. Εμεις δοκιμασαμε το αγιοργητικο που ειναι πολυ ευκολο στην ποση και δεν αλλιωνει τις γευσεις που σερβιροντε.

Για το ολο πληρωσαμε εικοσιτεσσερα η αξια του κουπονιου και αλλα εικοσιεξι στο μαγαζι το ολον πενηντα ευρω. Σε οποια αλλη περιπτωση μπορει να ελεγα οτι το γευμα ηταν λιγο τσιμπημενο. Εδω δεν θα βγαλω κουβεντα. Αξιο μεχρι ενος οτι φαγαμε και οτι πληρωσαμε.

Δεν θα πω αν προτεινω η δεν προτεινω εγω το συγκεκριμενο μαγαζι απλα θα πω οτι το μαγαζι αυτο σιγουρα θα αποτελεσει το στεκι μου οταν καποια στιγμη θα εχω διαθεση να βγω απο το κλεινων αστυ της περιοχης μου και θα θελησω ενα πολυ καλο γευμα μονος η με παρεα.

23 Σεπ 2017

makis67