29 Σεπ 2017

Το Ε/Γ είναι κλασσική περίπτωση εστιατορίου που πιθανότατα δεν τα το είχα ακούσει ποτέ αν δεν υπήρχε το ask4food. Διαβάζοντας τις κριτικές εδώ, είχαν δημιουργηθεί υψηλές προσδοκίες (παγίδα αυτό) και έτσι έψαχνα μία αφορμή να επισκεφτώ ένα από τα δύο Ε/Γ, είτε στα νότια είτε στα βόρια. Τι καλύτερη αφορμή λοιπόν από την Εβδομάδα Καλοφαγάδων του ask4food στο κατάστημα της Ν. Ερυθραίας!

Η περιοχή κατάφυτη και το πάρκινγκ εύκολο. Ο χώρος είναι όμορφος και περιποιημένος. Η είσοδος του μαγαζιού το βράδυ με τον φωτισμό είναι ιδιαίτερη. Αν και εμείς δεν είδαμε το μαγαζί γεμάτο (καθημερινή γαρ), εν τούτοις τα τραπέζια μου φάνηκαν άνετα και σε μέγεθος και σε αποστάσεις.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ ευγενική και άμεση. Ένα τέτοιο event που διοργανώνεται από ένα site με κριτικές προφανώς δεν προσφέρει την πιο αντικειμενική εμπειρία, αλλά παρόλα αυτά, οι υπάλληλοι φάνηκαν όλοι ευγενέστατοι και πρόθυμοι, κάτι που πιστεύω ότι πρέπει να ισχύει γενικά.

Στο βασικό τώρα, το φαγητό, δοκιμάσαμε πολλά πιάτα (πολύ περισσότερα από ότι θα δοκιμάζαμε σε ένα τυπικό γεύμα), αλλά αυτό συνέβαλε σε μία σφαιρικότερη άποψη για την κουζίνα. Γενικά, έχω να πω ότι το επίπεδο της κουζίνας μου φάνηκε πάρα πολύ καλό. Νομίζω ότι οι πολύ υψηλές προσδοκίες που προανέφερα ήταν όντως παγίδα για το μαγαζί και με απέτρεψε από το να χαρίσω και την τέταρτη ντοματούλα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχω κάποιο ιδιαίτερο παράπονο, ήταν όλα αρκετά νόστιμα.

Πιο αναλυτικά, εγώ ξεχώρισα μερικά πιάτα όπως την ταραμοσαλάτα και την μελιτζανοσαλάτα από ορεκτικά, καθώς και το λαβράκι με σάλτσα μουστάρδας. Το τελευταίο το βρήκα αρκετά αλμυρό για τα γούστα μου, αλλά ακόμα και έτσι μου άρεσε πάρα πολύ. Επίσης, πάρα πολύ μου άρεσε και το ρύζι με σουπιές και μελάνι, το οποίο και θα έπαιρνα οπωσδήποτε αν βρισκόμουν πάλι στο μαγαζί. Τέλος, πολύ καλές βρήκα τις ψητές σαρδέλες, ενώ το μόνο από αυτά που δοκίμασα και δεν μου άρεσε ήταν οι τηγανητές σουπιές τις οποίες βρήκα αρκετά βαριές.

Προσωπικά, θεωρώ ότι η κουζίνα του μαγαζιού είναι σε πολύ καλό επίπεδο και, επίσης, ότι έχει και ακόμα περισσότερες δυνατότητες, κάτι που φάνηκε από μερικά μεζεδάκια που είχε ετοιμάσει ο σεφ αποκλειστικά για το event (λαβράκι με φύκι και μύδι με μουστάρδα και δενδρολίβανο) και ήταν εξαιρετικά.

Το κέρασμα στο τέλος ήταν πλούσιο, με συμπαθητικά γλυκά, φρούτα και λικέρ.

Από τιμές δεν μπορώ να έχω άποψη, καθώς δεν είδα κατάλογο, αλλά κρίνοντας από αυτά που διάβασα στις υπόλοιπες κριτικές εδώ, θεωρώ ότι το vfm είναι σε καλά επίπεδα.

Συνολικά, πέρασα μία πολύ ευχάριστη βραδιά, και λόγω της καλής παρέας καλοφαγάδων και λόγω του φαγητού. Θα ήθελα σίγουρα να δοκιμάσω και το αδελφάκι στα νότια και περιμένω στο μέλλον ακόμα καλύτερα πράγματα από την ήδη πολύ καλή κουζίνα.

Υ. Γ. (Ω, ναι, καιρός για το πρώτο μου υστερόγραφο! ) Χάρηκα πολύ για την ευκαιρία να γνωρίσω τόσο χρήστες του site όσο και ανθρώπους που δουλεύουν για να το έχουμε. Ήταν μία πολύ θετική εμπειρία, όχι για το... δωρεάν φαγητό, αλλά κυρίως για τη δυνατότητα να συναντήσω έτερους "πειραγμένους" σαν εμένα που έχουν την διάθεση να ψάχνουν και να δοκιμάζουν και να βρίσκουν νέα μέρη γαστρονομικής απόλαυσης. Ευχαριστώ πολύ όλους σας!

29 Σεπ 2017

Stillme