02 Οκτ 2017

Tο συγκεκριμένο εστιατόριο με δίχασε στην προσπάθεια μου να αποφασίσω... να πάω ή να μη πάω... Βρήκα πάρα πολλά σχόλια στο ίντερνετ που θα έλεγα ότι ήταν σχεδόν των άκρων. Οπότε ενημέρωσα το συνοδό μου, ότι... κοίτα... υπάρχει πιθανότητα να μη μας αρέσει, ίσως φάμε και αλλού μετά!

Αφορμή για το τελικό "οκ" ήταν ή έκπληξη της έκπτωσης μέσω e-table που πέτυχα τυχαία μόνο για λίγες μέρες στο 50%!!!!! ενώ το είχα σημείωμένο για 25%, και είπα "ή τώρα ή ποτέ! ". Χτες λοιπόν Πέμπτη, τελευταία μέρα του 50%, πήγαμε νωρίς σχετικά, στις 7μμ. Αδειο το μαγαζί (άδειο μέχρι που φύγαμε 9μμ περίπου, αλλά μας είπαν ότι από 9,30μμ και μετά είναι όλες οι κρατήσεις! γεμίζει! ).
Το ντεκόρ δε με ενόχλησε, έφερνε σε έθνικ χωρίς να είναι υπερβολικό, με τα τραπέζια να είναι σε καλή απόσταση μεταξύ τους, και αρκετά κρύα ή ατμόσφαιρα. Βεβαια.. σε μια τεράστια σάλα να εξυπηρετούν μόνο 2 άτομα... λογικό!
Εμείς διαλέξαμε "καναπέ" που είναι δυστυχώς τσιμεντένιος. Εκεί αντιμετώπισα μια δυσκολία, καθόμουν αρκετά έξω, για να φτάνω καλά στο τραπέζι. Ισως αν διαλέξετε τα κανονικά τραπέζια όπου μπορείς να μετακινήσεις την καρέκλα, να είναι καλύτερα.
Στο δια ταύτα... βγάζω το σκονάκι μου και παραγγέλνω:

-σαλάτα φετούς: νόστιμη, κυριαρχεί η πρασινάδα, καλή σε ποσότητα, νόστιμη, αρκετά ξινή από το βαλσαμικο, ρόδι δε κατάλαβα. Στα 6, το λες και νορμαλ

-χόμους: κλασσικός ρεβυθοπουρές, το βρήκαμε "σωστό" στη γεύση, ικανοποιητική ποσότητα, στα 4,20

-Ποικιλία ζεστών ορεκτικών: 4 φαλάφελ (καλά), 2 κίμπε που είναι απέξω πληγούρι, μέσα κιμάς (ενθουσιάστηκα! ), 2 ρακαράτ (τυροπιτάκια, πολύ νόστιμα), 2 σαμπούσεκ (κιμαδοπιτάκια, συμπαθητικά).
Και μόλις τώρα που ψάχνω τις ονομασίες των φαγητών επειδή δε τις θυμάμαι, ανακάλυψα ότι ξέχασαν να μας βάλουν στην ποικιλία, τα Έσμπα Αλ Παστούρμα!! Ομολογώ ότι μου φάνηκαν πολύ... ομοιόμορφα όλα, ίδιο σχήμα.... να τολμήσω να πω κατεψυγμένα? ούτε ένα τσακ διαφορετικό, στο σχήμα δεν είχαν! δεν είχα ξαναδοκιμάσει ποτέ κάτι άλλο εκτός από φαλαφελ και δε μπορώ να πω με σιγουριά... Τιμή ποικιλίας 9 ευρώ

-αραβικό ρύζι: ρύζι, κιμάς, σταφίδα, ξηροκάρπια και πολύ γαρύφαλλο... αν δε τα πάτε καλά με το μπαχαρικό αυτό, μη το πάρετε. Ικανοποιητική ποσότητα, Στα 4,80

-Γύρος μοσχαρίσιος (σαούρμα μοσχάρι): ένα φανταστικό πράγμα... ψιλοκομμένο μοσχάρι, με τρομερή γεύση από μπαχαρικά και έλαια. Μαζί με χειροποίητες πατάτες τηγανητές και σαλάτα. Στα 11 ευρώ.

-Κεμπάπ γιαουρτλου: 3 μεγάλα κεμπάπ, με γενναία ποσότητα γιαούρτι και νόστιμη κοκκινη σαλτσούλα, συν πληγούρι σύν σαλάτα. Στα 10,60, μπορούσαν και φτηνότερα. Καλή η ποσότητα του φαγητού, αλλά μπορούσαν και φτηνότερα.

Ζητήσαμε 2 φορές ψωμάκι, 0.80*2, νερό έρχεται εμφιαλωμένο υποχρεωτικά με 1.5 ευρώ (1 λίτρο).
Κλείσαμε φυσικά με κιουνεφε.... όχι ένα, αλλά δύο! στα 6 ευρώ το τεμάχιο, συμπαθέστατο, τιμή καλή σχετικά για την ποσότητα. Κάπου έχω δοκιμάσει και πιο νόστιμο πάντως.....

Σε γενικές γραμμές, ήταν καθαρά, ευγενικοί, γρήγοροι, τα φαγητά είχαν ήπιες γεύσεις και καθόλου καυτερά θα έλεγα, οπότε συστήνεται και για ευαίσθητους ουρανίσκους.

Θα ξανάπαιρνα οπωσδήποτε γύρο μοσχάρι, κεμπάπ όχι, κίμπε αν υπάρχουν μόνα τους σε ορεκτικό, αλλιώς ναι στην ποικιλία ζεστών ορεκτικών αλλά ΜΕ τα παστουρμαδοπραματάκια που ξέχασαν.
Οχι σε αυτή τη σαλάτα, ίσως κάποια άλλη για δοκιμή. Ναι στο χόμους, όχι στο ρύζι αν βρω κάτι άλλο να με συγκινήσει, αλλιώς δε με ενόχλησε η γεύση, απλά δε ξετρελλάθηκα.

Τιμές μπορούσαν άνετα να είναι 1 ευρώ κάτω στα κυρίως πιάτα. Δεν έχουν ούτε τρελή ποσότητα, ούτε τα πανάκριβα υλικά, σχεδόν τα 2/3 του πιάτου σαλάτα είναι, και πατάτες ή πληγούρι.
Μέχρι τις 9μμ που φύγαμε ήμασταν μόνοι μας... Με αποτέλεσμα να ακούμε τα πάντα καθαρά. Οπως πχ το τηλέφωνο του μαγαζιού που χτύπησε αρκετές φορές και τον... φούρνο μικροκυμάτων που έκανε αρκετά "γκλίν" για την παραγγελία μας.... (δε θυμάμαι πιο μέλος το αντιπαθεί αυτό το τεχνολόγημα! )
Αν θα ξαναπήγαινα, ναι μόνο με έκπτωση. Με το 30% που έχει τώρα, έρχονται σε φυσιολογικά επίπεδα οι τιμές, γιατί με αρχικές καταλόγου, το βρήκαμε πολύ ακριβό.
Σύνολο 61,70 ευρώ, δώσαμε 30,85 και πήραμε και σε.... ταπεράκι λίγα που αφήσαμε. Φτηνό δε το λες σε καμιά περίπτωση για 2 άτομα περίπου 55 ευρώ (βγάλε το 1 κιουνεφέ) και χωρίς να έχουμε σκάσει από το φαγητό και χωρίς ποτά.
Ισως το επιχειρήσουμε και σαββάτο που έχει χορό της κοιλιάς και θα είναι γεμάτο το μαγαζί. Δεν απορρίπτεται επομένως σαν επιλογή για φαγητό, ίσα ίσα που ικανοποιηθήκαμε σε γενικές γραμμές, γιατί ήμουν πολύ αγχωμένη από τα σχόλια που είχα διαβάσει. Με το 30% οι τιμές αγγίζουν τιμές.. ψησταριάς! οπότε για "έθνικ" είναι μια χαρά!

02 Οκτ 2017

panik77