10 Οκτ 2017

Να το δώσω το Όσκαρ; Θα το δώσω. Απονέμω το όσκαρ του Πιο Τρελού VfM, στο Pizzamore στο Γαλάτσι, στο οποίο σκόνταψα κατά τύχη πρόσφατα και το θεωρώ ανακάλυψη.
Είναι από τις περιπτώσεις που πας, καλοτρώς, πληρώνεις ένα αστρονομικά χαμηλό φιλοδώρημα, το σκέφτεσαι μετά, το θυμάσαι, και λες... δεν μπορεί, απλά δεν μπορεί.

Το μαγαζί ανήκει στο σεφ Τάσο Μπίκο (ίσως κάτι σας λέει το όνομα από την τηλεόραση), δουλεύει περισσότερο με delivery και βρίσκεται στην Πρωτοπαπαδάκη στο Γαλάτσι, δρόμο πολύ κεντρικό και πολυσύχναστο με πάρα πολύ θόρυβο. Υπάρχουν κάποια τραπέζια για να καθήσεις, είτε έξω για όσους έχουν γερά νεύρα και αντέχουν τη βουή του δρόμου, είτε μέσα που είναι σαφώς πιο ήσυχα, αλλά να τονίσω πως δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση για το μαγαζί που θα κάνεις μια καλή έξοδο ή θα βγεις το Σαββατόβραδο. Είναι το χαλαρό στυλ "βάλε φόρμα και αθλητικά να πάμε", "ας τσιμπήσουμε κάτι μετά τη δουλειά μη μαγειρεύουμε στο σπίτι", "τρώω κάτι και πάω μετά για ποτά με την παρέα". Με αντιλαμβάνεστε. Όπως κι αν το δεις, θα σου βγει φθηνότερα από όσο μπορείς να φανταστείς. Επίσης είναι πεντακάθαρο.

Ο κατάλογος του delivery, σου δίνει αμέτρητες επιλογές και ισχύει με τις ίδιες τιμές και για το κατάστημα, έλα όμως που το φαγητό δεν είναι κατηγορία delivery αλλά έχει ιταλικές καταβολές που θυμίζουν άλλη κατηγορία εστίασης. Δεν έχω νιώσει ποτέ πιο καχύποπτη, για την pasta που θα ερχόταν στο τραπέζι με τιμή κοντά στα 5 ευρώ, για το πεινιρλί γίγας των 5 ευρώ.....

Το επισκεφθήκαμε στις 21/9, δροσερό βραδάκι που θέλαμε να βάλουμε φόρμα και αθλητικά και να βγούμε μια βόλτα. Καθήσαμε έξω, αλλά πραγματικά ο θόρυβος ήταν εκνευριστικά αφόρητος. Μας εξυπηρέτησε ένα ευγενέστατο χαμογελαστό παλικάρι, δεν είχαμε κάποιο παράπονο, ίσως ήταν αδερφός ή φίλος του σεφ, μου δόθηκε η εντύπωση της οικογενειακής επιχείρισης. Υπήρξαν κάποιες μικροελλείψεις στο μενού (οι ρυζοκεφτέδες suppli και από γλυκά καθόλου τιραμισού, πανακότα κτλ, μόνο το γλυκό καλτσόνε υπήρχε ) και τελικά τροποποιήσαμε την παραγγελία μας, μετά από τις προτάσεις τους.

Σαλάτα Amore για αρχή, και πού να φανταστώ ότι θα τρώγαμε τόσο πρωτότυπη, νόστιμη και φρέσκια σαλάτα, σε τέτοια ποσότητα, με 5,50 ευρώ, και με υλικά όπως ανάμεικτες τρυφερές πρασινάδες, αρωματικά φρέσκα κρουτόν, τραγανή πανσέτα, κύβους ιταλικής γκοργκοντζόλα, φιλέ αμυγδάλου και caesar βινεγκρέτ μέχρι κάτω στη βάση του πιάτου. Άψογος συνδυασμός, ακόμα θυμάμαι τη γεύση της.
Να μην πάρουμε κι ένα ορεκτικούλι; πού να φανταστώ η ανυποψίαστη ότι θα είναι ποσότητα κυρίως πιάτου; Πατάτα ψητή την αναγράφει ο κατάλογος, και έρχεται μια ραβιέρα με καλοψημένες κυδωνάτες πατάτες με τη φλούδα τους, ων ουκ έστι αριθμός, σκεπασμένες με μισό κιλό πυκνής σάλτσας από μια αρωματική κρέμα γάλακτος, μπέικον, ψιλοκομμένα μανιτάρια, παρμεζάνα και μοτσαρέλα... φέρτο τώρα όλο αυτό δίπλα σε αναμμένο τζάκι το χειμώνα στους 2 βαθμούς Κελσίου, κι έλα μετά να μου πεις. Τιμή; τιμή; ακούω στοιχήματα... εντάξει, να το πάρει το ποτάμι. 4,30 ευρώ.
Είχαμε ήδη σαστίσει και σαφώς χορτάσει με αυτά τα δύο πιάτα. Και τώρα;

Ευτυχώς μεσολάβησε κάμποση ώρα για τα κυρίως, γιατί μπορεί το μαγαζί να δουλεύει κυρίως με delivery, αλλά τα σπαγγέτι βράστηκαν εκείνη την στιγμή και ήρθαν al dente. Πόσο αξιέπαινο να μην ακολουθείς την εύκολη λύση του προβρασμένου...

Σπαγγέτι προσούτο λοιπόν, με κρέμα ταρτούφο και ποικιλία μανιταριών. Βαρύ πιάτο και χειμωνιάτικο, όλο γήινα αρώματα, ο διάβολος του διαιτολόγου, ποσότητα για 3 άτομα; πιθανόν. Φάγαμε 2 άτομα και σχεδόν η μισή μερίδα πήγε πακέτο για την επαύριο. Πρώτη φορά στα χρονικά η παρμεζάνα που ήρθε εξτρά, δεν χρειάστηκε να προσθέσει κάτι στη δεμένη σάλτσα και στην πλούσια γεύση. Και σας το λέει εκείνη που συνήθως δεν τρώει μακαρόνια με τυρί αλλά τυρί με μακαρόνια. Τιμή; στοιχήματα; οκ, 5,80 ευρώ.

Άφησα το τέρας για το τέλος. Ποιά πιατέλα να το χωρέσει, ποιός σερβιτόρος να το κουβαλήσει αυτό το πεινιρλί, που ήταν 2 μέτρα και 2 κιλά, με το συμπάθιο;
Al uova, με φρέσκια σάλτσα ντομάτας με βασιλικό, μοτσαρέλα, παρμεζάνα, μπέικον, αυγό, και κρεμμύδι, που τώρα που το σκέφτομαι μάλλον δεν του πήγαινε και έπρεπε να είχε αφαιρεθεί. Το ήθελα λίγο πιο ξεροψημένο, αλλά τα 2/3 του που πήραμε πακέτο, ξεροψήθηκαν την επόμενη μέρα στο σπίτι. Εδώ δεν έχει στοίχημα. 5,10 ευρώ.

Μαζί με μια zero στα 1,20 και μια heineken κουτάκι στα 1,70 και άφθονο νερό σε μποτίλια δική τους, το jack pot έβγαλε το νουμεράκι 23,60 με απόδειξη κανονική. Όχι πες, τί να σχολιάσω εγώ τώρα;

Το γεγονός ότι πήραμε τα μισά πακέτο, έχει να κάνει μόνο με τις ποσότητες και καθόλου με τις γεύσεις τις οποίες βρήκαμε αναπάντεχα πολύ καλές.
Μάλιστα ρώτησα κιόλας, κάπως αφελώς, γιατί προσφέρουν μερίδες για Κινγκ Κονγκ, και μου απάντησαν, εξίσου αφελώς, ότι καλύτερα το φαγητό να περισσεύει παρά να λείπει, αυτή είναι η φιλοσοφία τους. Μπείτε στο φβ, υπάρχει αναλυτικά ο κατάλογος εκεί, για να δείτε τί παίζει με την τιμολόγηση.
Ειλικρινά απορώ, πώς το κατάφεραν να προσφέρουν αυτή την ποιότητα σε τόσο συμπιεσμένες τιμές; τους δίνω ένα αξιέπαινο μπράβο. Μια πιθανή εξήγηση είναι λόγω περιοχής; καθώς απευθύνουν το προιόν τους σε κόσμο χαμηλού/μεσαίου εισοδήματος; Δεν θέλω όμως να δώσω μια τόσο απλοική και επιφανειακή εξήγηση. Μακάρι και άλλοι επιχειρηματίες να "ξεκαβαλήσουν" και να προσαρμοστούν στο 2017.

Από εμένα προτείνεται, για όποιον κινείται ως περαστικός στην περιοχή, τουλάχιστον να το δοκιμάσει. Και για όποιον μένει σε μια ακτίνα 6 χλμ, να σηκωθεί από κρεβάτια, ντιβάνια, πολυθρόνες και να (ξανα)πάει ΤΩΡΑ!!!

10 Οκτ 2017

Ucook