05 Οκτ 2017

Την ιδέα για τον Ασβεστόλακο την κατέθεσα στην παρέα όταν τελευταία στιγμή ζητήθηκε μεζεδοπωλείο με ζωντανή μουσική. Το συγκεκριμένο κουτούκι ήταν εδώ και πολύ καιρό στη wish list μου και απλά περίμενα την κατάλληλη περίσταση. Η πρότασή μου, χωρίς πολλές αναλύσεις και συζητήσεις, έγινε αποδεκτή με απόλυτη πλειοψηφία.

Σάββατο βράδυ, μήνα Σεπτέμβρη, και μετά από δύσκολο παρκάρισμα στα πέριξ, καταφτάσαμε στον Ασβεστόλακο. Ο εσωτερικός χώρος, γεμάτος με παρέες, διαμορφωμένος στα πρότυπα παραδοσιακής ταβέρνας, ενώ ζωντανή ορχήστρα συνόδευε το φαγητό και τη κουβέντα με λαϊκό ρεπερτόριο και στη σωστή ένταση. Στα θετικά ότι τηρείτο η απαγόρευση καπνίσματος.

Η μεγάλη μου ένσταση όμως αφορά την ποιότητα του φαγητού και δευτερευόντως την ποσότητα. Καθότι πρωτάρηδες στον Ασβεστόλακο, επιλέξαμε να είμαστε συγκρατημένοι στην αρχική παραγγελία μας με πιάτα για το κέντρο και μετά αναλόγως των γεύσεων να προχωρήσουμε. Η επιλογή μας τελικά αποδείχτηκε ορθή.

Στην αρχή για σαλάτες πήραμε την «ασβεστόλακος» και την «κοτοσαλάτα» οι οποίες στάθηκαν σε ικανοποιητικό επίπεδο σε γεύση και ποσότητα. Κατόπιν προσγειώθηκαν στο τραπέζι τα ορεκτικά, από τα οποία έμεινα ικανοποιημένος με τη στραπατσάδα και τα τραγανά κοτοπιτάκια αφού τους κολοκυθοκεφτέδες τους βρήκα, αν και αφράτους, γευστικά άτονους. Σε σχετικά άνευρους ρυθμούς, αν και με εμφανή την προσπάθεια για κάτι το διαφορετικό, κινήθηκαν και τα πιάτα της «σέντρας». Στην τηγανιά κοτόπουλου («αλανιάρα») η σάλτσα δεν είχε δέσει, στο γύρο κόκορα και στο κεμπάπ έλειπε η ένταση, ενώ στο κοντοσούβλι κυριαρχούσε το λίπος και η μαρινάδα. Το πλέον όμως προβληματικό πιάτο, το οποίο και επιστρέψαμε στην κουζίνα χωρίς όμως να μας το αντικαταστήσουν, ήταν το κρητικό ριζότο, αφού το ρύζι κράταγε αρκετά και ήταν εντελώς στεγνό.

Μετά από όλα αυτά τελικά επιλέξαμε να μην παραγγείλουμε επιπλέον πιάτα, αν και δεν μπορώ να πω πως είχαμε χορτάσει λόγω της μικρής ποσότητας των πιάτων. Στο τέλος βέβαια, οι κερασμένοι μελωμένοι λουκουμάδες ήταν μία πολύ ευγενική χειρονομία του μαγαζιού. Ο λογαριασμός μαζί με το κρασί έφτασε στα 14€/άτομο, που θα μπορούσες να το χαρακτηρίσεις εξαιρετικό VFM αν οι γεύσεις και οι ποσότητες ήταν ικανοποιητικές.

Συνοψίζοντας, αν και οι κριτικές του ask4food, που συνήθως με βγάζουν ασπροπρόσωπο, με οδήγησαν στον Ασβεστόλακο, αυτή τη φορά δεν δικαιώθηκα. Ίσως να βρήκα την κουζίνα του σε κακή ημέρα, αφού παρά τις προσπάθειες για δημιουργικά πιάτα η εκτέλεσή τους δεν με κέρδισε.

05 Οκτ 2017

oresivios