06 Οκτ 2017

Το Ε/Γ Ταξιδεύοντας για πολύ καιρό αμελούσα (πολύ κακώς, όπως αποδείχθηκε) να επισκεφθώ, παρόλο που ήταν στις προτεραιότητές μας. Κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, είχα την τύχη, ωστόσο, να το επισκεφθώ δύο φορές και να επιβεβαιώσω και εγώ με τη σειρά μου την εξαιρετική εικόνα που είχαν σχηματίσει για αυτό οι περισσότεροι χρήστες του site.

Δεν είχα σκοπό να γράψω κριτική, ίσως γιατί δεν είχα κάτι να προσθέσω σε όσα έχουν ήδη επισημανθεί και καταγραφεί. Από την άλλη, βέβαια, εφόσον ένας χώρος εστίασης εξακολουθεί δικαίως να βρίσκεται ψηλά στις προτιμήσεις των περισσότερων φίλων του site, θεωρώ ότι του οφείλω και εγώ με τη σειρά μου μια κριτική ως επιβράβευση. Λοιπόν έχουμε και λέμε …

Η πρώτη επίσκεψη έλαβε χώρα μες τον Ιούλιο, Σάββατο βράδυ και η δεύτερη ανήμερα Δεκαπενταύγουστου. Είχε προηγηθεί ηλεκτρονική κράτηση, απολύτως αναγκαία όπως αποδείχθηκε, δεδομένου ότι και τις δύο φορές το εστιατόριο ήταν ασφυκτικά γεμάτο. Το παρκάρισμα την πρώτη φορά μας δυσκόλεψε αρκετά, τη δεύτερη, λόγω ημέρας υποθέτω, δεν συναντήσαμε προβλήματα.

Ο χώρος απλός, περιποιημένος, πεντακάθαρος, με σωστό εξαερισμό και διακόσμηση ταιριαστή με το ύφος του μαγαζιού δεν πρόκειται να σας απογοητεύσει. Η ίδια παρατήρηση ισχύει και για τα εξωτερικά τραπέζια. Η εξυπηρέτηση, από την άλλη, θα σας κερδίσει από την πρώτη στιγμή. Όλο το προσωπικό είναι ευγενέστατο και πρόθυμο να σε βοηθήσει στην παραγγελία σου, πλούσια κεράσματα σε περιμένουν στο τέλος (θα αναφερθώ αναλυτικότερα στη συνέχεια), αποδειξούλα και πληρωμή με κάρτα κανονικά, όλα άψογα.

Πάμε τώρα στα του φαγητού, που αποτελεί και τον βασικό λόγο της δημοφιλίας του Ε/Γ Ταξιδεύοντας (όχι βέβαια ότι και στους άλλους τομείς υστερούν):

Στην πρώτη επίσκεψη, προσφερόταν, λόγω ηλεκτρονικής κράτησης, ένα συγκεκριμένο μενού στην τιμή των 47 € τα δύο άτομα, το οποίο μας φάνηκε αρκετά συμφέρον και ενδιαφέρον, οπότε το προτιμήσαμε. Το μενού περιελάμβανε:

- την ιδιαίτερα δημοφιλή σαλάτα του Ε/Γ Ταξιδεύοντας με ξεφλουδισμένη ντομάτα, κάπαρη, κρίταμο και ανθό αλατιού, η οποία (αν και πολύ απλή στη σύλληψή της) μου άρεσε πολύ
- χειροποίητη ταραμοσαλάτα από λευκό ταραμά, εξαιρετική.
- σαρδέλα φιλεταρισμένη, η οποία ήταν το καλύτερο πιάτο. Ελαφρά ψημένη και άψογα φιλεταρισμένη μας ικανοποίησε απόλυτα
- σουπιά τηγανιτή σβησμένη με λαδολέμονο, με φρέσκο κρεμμύδι και άνηθο. Στο πρώτο άκουσμα αυτού του πιάτου, το φοβήθηκε, καθώς δεν μπορούσα να φανταστώ τη σουπιά τηγανητή και φοβόμουν ότι θα ήταν βαριά. Αντιθέτως, παρά το τηγάνισμα, είχε παραμείνει μαλακή, ενώ το λαδολέμονο και τα φρέσκα μυρωδικά συμπλήρωναν ιδανικά το πιάτο.
- γαριδομακαρονάδα των 2 ατόμων. Και εδώ οι ίδιες εξαιρετικές εντυπώσεις
- το μενού περιελάμβανε επίσης μια φιάλη λευκό κρασί εμφιαλωμένο «Ταξιδεύοντας» σε
συνεργασία με το Κτήμα Μουσών, το οποίο ήρθε δροσερό και καταναλώθηκε πολύ ευχάριστα.

Στη δεύτερη επίσκεψη, παραγγείλαμε τα εξής:
- σαλάτα με πληγούρι, κρύα γαρίδα και διάφορα λαχανικά - μυρωδικά (5,90 €), ως πιάτο ημέρας. Πολύ ωραίος συνδυασμός, νόστιμο το πληγούρι, η γαριδούλα σε επαρκέστατη ποσότητα. Μοναδική παραφωνία το καλαμπόκι, που μπορεί να έδινε χρώμα στο πιάτο, γευστικά ωστόσο δεν μου πολυταίριαζε με τα υπόλοιπα λαχανικά-μυρωδικά.
- γαυροντολμάς (5,90 €). Πεντανόστιμο επίσης πιάτο που κυριολεκτικά εξαφανίστηκε. Μοναδικό παράπονο η ποσότητα, 1-2 ντολμαδάκια επιπλέον θα ήταν ευπρόσδεκτα.
- χταπόδι του νώντα (9,60 €). Επίσης must του μαγαζιού, από όσο έχω καταλάβει. Μεγάλο πλοκάμι, που παρά το τηγάνισμά του, παρέμενε μαλακό. Νόστιμο και ιδιαίτερο στη γεύση, σε κάθε περίπτωση, ωστόσο μάλλον την επόμενη φορά θα προτιμήσω την ψητή εκδοχή του.
- σαρδέλα ψητή (6,00 €). Αν και υπήρχαν πολλά πιάτα που θα θέλαμε να δοκιμάσουμε, δεν αντισταθήκαμε στον πειρασμό να ξαναπαραγγείλουμε σαρδέλα ψητή. Και πάλι εξαιρετική.
- μανέστρα ταξιδεύοντας (13,50 €), με διάφορα όστρακα, πολύ αρωματικά και νόστιμη, με το σκόρδο να υπερτερεί στα αρώματα, δίχως ωστόσο να καλύπτει τις λοιπές γεύσεις. Νομίζω πιάτο ημέρας.
- για ποτό επιλέξαμε πάλι το ίδιο εμφιαλωμένο λευκό «Ταξιδεύοντας» (14,00 €).

Η συνολική γευστική εμπειρία και από τις δύο επισκέψεις εξαιρετική. Ό, τι δοκιμάσαμε ήταν καλομαγειρεμένο, προσεγμένο και πολύ νόστιμο. Επιπλέον να αναφέρω, ότι και στις δύο επισκέψεις μας, στην αρχή ήρθε νόστιμο φρυγανισμένο ψωμί με ελιές (1 € ανά άτομο), νερό σε κανάτα που ανανεωνόταν συνεχώς, ενώ το καλύτερο υπήρχε στο τέλος. Κέρασμα 2 σφηνάκια σορμπέ λεμόνι, 2 νοστιμότατα γλυκά (cheesecake και εκμέκ κανταΐφι ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων) και ένα καραφάκι γλυκό κρασί ενώ με τον τελικό λογαριασμό μας προσέφεραν και από μια τσιχλίτσα.

Από άποψη τιμών, την πρώτη φορά πληρώσαμε 47 €, τιμή που ίσως δεν είναι αντιπροσωπευτική λόγω του ειδικού μενού, τη δεύτερη ο λογαριασμός ήρθε στα 56,90 €. Σίγουρα το Ε/Γ Ταξιδεύοντας δεν είναι οικονομικό, σου παρέχει ωστόσο τη δυνατότητα να γευθείς νόστιμα πιάτα με φρέσκα και ποιοτικά θαλασσινά και ψάρια, χωρίς να ξοδέψεις μια περιουσία, ενώ πάντα, εάν επιθυμείς να κρατήσεις χαμηλά το κόστος της εξόδου σου, υπάρχουν και πιο οικονομικές επιλογές.

Άργησα λοιπόν, αλλά το έμαθα και εγώ το Ε/Γ Ταξιδεύοντας, οπότε κάτι μου λέει ότι η επόμενη επίσκεψη δεν θα αργήσει.

06 Οκτ 2017

ALEX80