09 Οκτ 2017

Αγαπητέ Αναξίμανδρε,

σου γράφω γιατί νιώθω ότι έχουμε απομακρυνθεί λίγο. Ίσως φταίω εγώ. Να, που σου έκλεισα το τηλέφωνο εκείνη τη μέρα που τα λέγαμε για τον Μαύρο Γάτο. Ήμουν σε σύγχυση, βλέπεις, και δεν σκέφτηκα ότι ίσως σε στεναχωρήσω.

Ίσως πάλι, να είναι όλα στο μυαλό μου. Όμως έχουμε καιρό να τα πούμε και για να επανορθώσω θέλω να σου προτείνω ένα μαγαζί, για φαγητό, το οποίο πιστεύω ότι θα σου αρέσει.

Ξέρω ότι στο φαγητό σε απασχολούν δύο πράγματα. Το κρέας σου το θες πειραματικό, σου κόλλησε από τότε που πήγαινες στο πειραματικό σχολείο, ενώ το ψάρι σου το θες ποιοτικό και κλασσικό.

Μιας και τα ποιοτικά προϊόντα θάλασσας δεν συναντώνται κάθε μέρα, σου προτείνω να πας στο Ταξιδεύοντας, στο οποίο, περιέργως, θα τα βρεις κάθε μέρα. Εντάξει, δεν έχω κατασκηνώσει και απ’ έξω για να μπορώ να στο πω με απόλυτη σιγουριά, όμως έχω πειστεί.

Άσε που είναι και κοντά στο σπίτι σου στην Εκάλη. Είναι στη Νέα Ερυθραία.

Λοιπόν, από εμφάνιση μην περιμένεις τρελά πράγματα, χρώματα λευκίζοντα και μπλεδίζοντα, καθαριότητα σούπερ και… το αγαπημένο σου: χαλασμένο CD player. Εγώ τη θέλω τη μουσικούλα μου όταν τρώω, έστω και χαμηλά, αλλά εσένα που σου αρέσει αυτό το στυλ θα την καταβρείς!

Το μενού τους είναι το κλασσικό ψαροταβέρνας, και είναι αρκετά ενημερωμένο. Ότι κολυμπάει τσούζει λίγο στο πορτοφόλι, αλλά εσύ τι ανάγκη έχεις? Ότι δεν κολυμπάει είναι αρκετά καλά τιμολογημένο.

Επειδή μια εικόνα ισούται με χίλιες λέξεις, θα προσπαθήσω απλώς να σου μεταφέρω λίγες εικόνες (μην κάνεις την πράξη στο μυαλό σου) από τα όσα θα ζήσεις, αν πας.

Κάθεσαι. Θα σε καλωσορίσουν με το κατιτίς. Εμένα με καλωσόρισαν με homemade τσιπς πατάτας με μια γιαουρτοσός από πάνω. Μαζί με αυτό θα σου φέρουν νερό σε κανάτα και τα μενού, όπως και κατάλογο με ποτά.

Σύντομα θα έρθει το ψωμί. Ψημένο, με λαδορίγανη. Μια φέτα λευκού και μια φέτα μαύρου ψωμιού κατ’ άτομο. Μεγάλες φέτες. Θα στο χρεώσουν 1€.

Θα έρθουν γρήγορα για παραγγελία. Είτε τη δώσεις, είτε τους πεις όχι και τη δώσεις μετά, είτε τους πεις όχι, ξαναέρθουν, τους πεις πάλι όχι και τη δώσεις ακόμη πιο μετά, θα σε αντιμετωπίσουν με απόλυτη ευγένεια.

Τη δίνεις (την παραγγελία). Αν έχεις κάποια απορία, θα στη λύσουν 100%. Ακόμη και αν τους ρωτήσεις πόσα ml λάδι ή πόσους κόκκους ρίγανης είχε το ψωμί που μόλις έφαγες, πιστεύω θα ξέρουν να σου πουν.

Τip: αν δεν θες να ξεφύγει τρελά ο λογαριασμός σου, πάρε χύμα κρασί. Το μοσχοφίλερό τους είναι από τα πολύ καλά που θα βρεις στα λεφτά του (4,4€ το μισόλιτρο).

Θα παραγγείλεις σίγουρα κάτι σε σαλάτα. Θα κοιτάς κάτι σαλάτες με ρόκα, τη χωριάτικη ή δεν ξέρω τι άλλο. Τελικά, να το ξέρεις, θα πάρεις τη ντομάτα με το χονδρό αλάτι και κάπαρη-κρίταμο (6€). Ούτε εγώ την ήθελα. Αλλά είναι δροσερή ρε Αναξίμανδρε. Και ταιριάζει τόσο πολύ για να «σβήνει» τη γεύση όσων τρως. Ταιριάζει η ρουφιάνα και ας μην της φαίνεται. Τώρα, αν πέσεις και σε καμιά καλή ντομάτα, ίσως απογειωθείς ακόμη παραπάνω. Εγώ έπεσα σε μέτρια και, φαντάζομαι, καταλαβαίνεις ότι την ευχαριστήθηκα.

Θες να παραγγείλεις και κάποιο ορεκτικό ή κάποια αλοιφή ή κάτι άλλο εκτός ψαριού? Επιλογές υπάρχουν. Εγώ δεν το έκανα, για να είμαι ειλικρινής και δεν μου έλειψε.

Όταν θα διαλέξεις τι θαλάσσιο θα παραγγείλεις, σίγουρα άσε χώρο για το καπνιστό σκουμπρί (9,5€). Έρχεται με κρεμμυδάκι ως συνοδευτικό και η ένταση στη γεύση του το καθιστά το Gold Standard του ουζοτσιπουρομεζέ. Ήταν το πιάτο που φαγώθηκε πιο αργά στο τραπέζι μας, ώστε να παραταθεί περισσότερο η απόλαυσή του! Πάντα άφηνα μια μπουκιά στην άκρη για να φάω λίγο αργότερα το τελευταίο κομμάτι. Πρόσεξε μη σου κρυώσει κιόλας, βέβαια.

Άσε και χώρο για καμιά «ψύχα». Έχει καραβιδόψυχα, έχει και γαριδόψυχα (δεν τη λέει στο μενού). Εγώ δοκίμασα τη δεύτερη (10,3€) η οποία ήρθε με λιωμένο βούτυρο και την τυπική ροζ σος για να τη φας όπως θες. Ήταν απίθανα τηγανισμένη, δεν θα θες να τελειώσει. Κράτα και λίγο ψωμάκι στην άκρη για να το βουτήξεις στο λιωμένο βούτυρο από το αγαπημένο σου νησί του Ιονίου (για την Κέρκυρα λέω, θυμάμαι ότι πας κάθε χρόνο για να κάνεις νεροτσουλήθρες).

Αν δεν έχουν αλλάξει τα γούστα σου από την τελευταία φορά που φάγαμε ψαρικά παρέα, τότε σε συμβουλεύω να αφήσεις σίγουρα χώρο και για το χταποδάκι του Νώντα (9,9€). Είναι τηγανητό, μάλλον μαριναρισμένο και είναι απίθανα μαλακό. Ίσως ό, τι πιο μαλακό έχεις φάει σε χταπόδι! Η γεύση του θέλει σίγουρα λίγη περισσότερη ένταση, όμως δεν σε φοβάμαι εσένα, σίγουρα θα ρίξεις μπόλικο λεμόνι, από αυτό που θα έρθει μόλις κάτσεις στο τραπέζι.

Άλλες προτάσεις, γευστικά δεν θα σου κάνω. Έφαγα και φιλέτο ψαριού (λιθρίνι) τυλιγμένο σε αμπελόφυλλο με πικάντικη μουστάρδα να το λούζει διακριτικά κατά τόπους (8,9€), έφαγα και παστουρμά τόνου, που ήρθε με συνοδεία λεπτοκομμένου αγγουριού για καλύτερο αποτέλεσμα (5,2€) και μολονότι ήταν και τα δύο αρκετά ως πολύ καλά, δεν θα σε πρήξω να τα πάρεις όπως τα προηγούμενα.

Είναι δεδομένο πως ότι φας θα το βρεις κορυφαίο ποιοτικά, που ξέρω ότι είναι και το ζητούμενο για σένα.

Όταν θα έρθει η στιγμή της λυπητερής, σίγουρα δεν θα λυπηθείς πολύ. Αν έχεις πάρει πιο «ζόρικα» οικονομικά πιάτα, θα αγγίξεις, ίσως και ξεπεράσεις το 30άρι. Αν όχι, θα είσαι γύρω στα 25-30€. Το χαρτάκι του λογαριασμού θα είναι δίπλα σου από το πρώτο λεπτό. Το δικό μου για τα παραπάνω, έλεγε 28€ το άτομο για γεύμα δύο ατόμων. Γεύμα με το οποίο είχαμε αρχίσει να ξεσφίγγουμε τα παντελόνια μας. Εντάξει, δεν είχε και κτηνώδεις μερίδες, αλλά πήραμε αρκετά πιάτα.

Όταν θα βγάλεις τα λεφτά να τους πληρώσεις, αν είσαι πολύ βιαστικός δεν θα σε αφήσουν. Εκτός αν πρέπει να πας σε κανά νοσοκομείο (φτου κακά). Θα πρέπει να περιμένεις να μαζέψουν για να σε κεράσουν κάτι. Τι, δεν ξέρω. Θα σε ρωτήσουν όμως. Εμένα με ρώτησαν «θέλετε γλυκό ή φρούτο?». Ξέρεις τι απάντησα. «Έχετε κάποια προτίμηση στο είδος του γλυκού?». Φλύαροι. Φέρε από όλα, το συζητάς?

Θα σου φέρει τα γλυκά. Αν σου φέρει αυτά που έφερε και σε μένα θα είσαι σε δύσκολη θέση. Γιατί ξέρω ότι υπεραγαπάς την πορτοκαλόπιτα, υπεραγαπάς τον ποιοτικό κορμό σοκολάτας με το τραγανό μπισκότο και λιώνεις για τσιζκέικ. Επειδή όλα θα είναι φρέσκα, κλάφτα Αναξίμαδρε. Να δω που θα τα βάλεις.

Να συνδυάσεις τον κορμό με τη γρανίτα λιμοντσέλο που θα σου φέρουν σαν κέρασμα και αυτή. Κουφός συνδυασμός που ταιριάζει απροσδόκητα καλά.

Μετά από αυτά θα τους πεις να έρθουν να πληρώσεις. «Σας παρακαλώ κύριε, μη βιάζεστε», θα σκεφτεί να σου πει ο σερβιτόρος. Δεν θα στο πει όμως, διότι είπαμε ότι είναι άρτια εκπαιδευμένος. Πολύ ευγενικά θα σε πείσει να μην πληρώσεις ακόμη. Είναι η ώρα του ποτού! Θα σου φέρουν λοιπόν σφηνοπότηρα και καραφάκι με κάποιο ποτό για σωστό κλείσιμο. Σε μας έφεραν μοσχάτο Λήμνου.

Για την εξυπηρέτησή τους ελπίζω να μη θες να σου πω κάτι παραπάνω.

Και μετά, επιτέλους, αν είσαι τυχερός, θα πληρώσεις. Αν δείχνεις και ότι θα ακολουθήσει μια δυναμική νύχτα μπορεί να σου δώσουν και τσιχλίτσα για τον δρόμο.

Αν και τώρα που χώρισες μιζεριάζεις πιο πολύ από ότι πρέπει. Στο έλεγα από παλιά, ότι η Φρειδερίκη δεν είναι καλή περίπτωση για σένα. Δεν σου έκανε καλό.

Τέλος πάντων, ελπίζω αν είσαι ακόμη θυμωμένος να το αφήσεις πίσω σου σύντομα. Πήγαινε στο Ταξιδεύοντας και θα με θυμηθείς.

09 Οκτ 2017

Vaggg