09 Οκτ 2017

Πονεμένο κεφάλαιο…
Πιάτο που πραγματικά αγαπώ και που δεν καταλαβαίνω πως σε μια πόλη σαν την Αθήνα που έχουν ξεφυτρώσει παντού μαγαζάκια που προσανατολίζονται σε ξένες κουζίνες και κουλτούρες, δεν έχουμε fish & chipsάδικα. Πόσο μάλιστα που σαν γεύση δεν μας είναι και τόσο άγνωστη αφού κι εμείς τιμάμε συχνά-πυκνά τον παναρισμένο μπακαλιάρο.
Θυμάμαι πως χρόνια πριν είχα διαβάσει για κάποιο που είχε ανοίξει στο Μικρολίμανο. Είχα τρέξει γιατί πρέπει να ήταν το πρώτο είχα καταφέρει να εντοπίσω στην πρωτεύουσα. Συμπαθητικό το fish & chips τους αλλά η μερίδα μικρή και υπεκοστολογημένη. Κάτι που δεν δέχομαι για ένα πιάτο που στην ουσία είναι «λαϊκό» στην γενέτειρα του. Νομίζω πως το συγκεκριμένο εστιατόριο έκλεισε 1-2 χρόνια μετά.
Μία ακόμα απόπειρα που γευστικά είχε στεφθεί με επιτυχία αλλά ήταν άλλοι οι λόγοι που με απότρεψαν από το να το ξαναεπισκεφτώ, ήταν στο Lazy Bulldog.
Έχω ξετρυπώσει ένα ακόμα μικρό μαγαζάκι στα στενά του κέντρου κοντά στην Αιόλου (που απ’ έξω έχει ζωγραφισμένο τον Ποσειδώνα) αλλά ανάθεμα κι αν έχω καταλάβει ποιες μέρες και ώρες ανοίγει. Θα έχω περάσει από εκεί πάνω από 20-30 φορές και είναι πάντα με τα ρολά κατεβασμένα.
Πάμε παρακάτω λοιπόν…
Το Athens sports bar το ανακάλυψα ένα βράδυ που ήμασταν στην ευρύτερη περιοχή του Μουσείου της Ακρόπολης και θέλαμε να πιούμε μια χαλαρή μπυρίτσα. Το είδαμε απ’ έξω, μας άρεσε η μουσική και περάσαμε στα ενδότερά του. Από εκείνο το βράδυ και μετά, δεν είναι και λίγα τα βράδια που έχουμε ξαναπάει.
Ο χώρος είναι ένα διαμπερές ισόγειο του οποίου η διαρρύθμιση είναι τέτοια που δεν σε «πνίγει» αφού έχεις ορατότητα σε δύο παράλληλους δρόμους ταυτόχρονα. Μπορείς να επιλέξεις τραπέζι πάνω στον δρόμο αλλά και στο εσωτερικό του. Εσωτερικό που θυμίζει αρκετά τα Sports bar του εξωτερικού. Πολύχρωμα Κασκόλ ομάδων και μεγάλες οθόνες tv σου χαρίζουν γερές δόσεις από Αυστραλιανό ποδόσφαιρο. Εντάξει… πολλά από αυτό το άθλημα και τους κανόνες του δεν ξέρω. Πρέπει όμως να ανοίγουν πολλές μύτες σε κάθε αγώνα και να διαλύονται μπόλικα πλευρά και νεφραμιές. Τον Χειμώνα ίσως να είναι διαφορετική η κατάσταση και να υπάρχει μεγαλύτερη ισορροπία μεταξύ ντόπιων και τουριστών.
Χωρίς υπερβολή, όσες φορές κι αν έχουμε πάει, πρέπει να είμαστε οι μοναδικοί Έλληνες πελάτες τους! Μάλλον γιατί ακριβώς από επάνω τους υπάρχει χώρος διαμονής που προσανατολίζεται κυρίως σε τουρίστες. Εμένα προσωπικά δεν με ενόχλησε καθόλου αυτό. Ακριβώς το αντίθετο μάλιστα. Φυσικά μπορεί να είχε την εικόνα αυτή γιατί ήταν κατακαλόκαιρο που η Αθήνα κατακλύζεται από τουρίστες.
Στα πολύ θετικά τους είναι η εξυπηρέτησή τους. Κοινός παράγοντας και των τριών ατόμων που μέχρι στιγμής έχουμε έρθει σε επαφή, είναι η ευγένεια εμπλουτισμένη με μια γερή δόση «τρελιάρικης διάθεσης». Χαμόγελο που στο μεταδίδουν και σε κάνουν να νοιώσεις πιο άνετα. Γνωρίσαμε 2 άτομα που χειρίζονται το μπαρ τους (που δεν καταλάβαμε κι αν είναι και οι ιδιοκτήτες/συνιδιοκτήτες του ASB). Ο ένας από την Νέα Ζηλανδία (που αυτό μάλλον εξηγεί και το Αυστραλιανό ποδόσφαιρο) και ο δεύτερος από Ελλάδα. Το 3ο μέλος της παρέας ήταν η νεαρή που μας εξυπηρέτησε στην παραγγελία που σχετίζονταν με το φαγητό. Όλοι τους άνετοι και ατακαδόροι. Σε μικροκουβεντούλα που στήσαμε με καθέναν τους, απολαύσαμε την αμεσότητά τους και το κέφι τους.

Όσες φορές κι αν έχουμε πάει, παίρνουμε πάντα Weiss Schneider. Αγαπημένη Weiss με δυνατή και μεστή γεύση που αν θυμάμαι καλά έχω ξαναπετύχει στην Μπυραρία ΤΑΡ στα Πατήσια. Στις προτάσεις τους έχουν και διάφορα cocktails τα οποία όμως δεν τιμήσαμε αφού δεν μας πολυκόλλαγε η ιδέα της συνοδείας τους με το αλμυρό πιάτο.
Επίσης, κάθε φορά που έχουμε πάει έχουμε πάρει το εξαιρετικό τους Fish & chips! Ακόμα θυμάμαι την στιγμή που δειλά (μετά από την πόρτα που έφαγα στο Lazy Bulldog) ρώτησα αν υπάρχει διαθέσιμο ξύδι για να το συνοδέψω, για να λάβω την απάντηση «Φυσικά! Εδώ σερβίρουμε γνήσιο Αυστραλιανό Fish & chips! ». Στο πιάτο μας υπήρχαν 3 κομμάτια ψαριού, ετοιμασμένα σωστότατα αφού είχαν παραμείνει εσωτερικά άκρως ζουμερά ενώ εξωτερικά ήταν τραγανά και χωρίς την παραμικρή «λαδίλα». Παναρισμένος με ξανθιά μπύρα. Συνοδεύονταν από ένα μπολάκι με παιχνιδιάρικη σάλτσα ταρτάρ και τηγανητές πατατούλες. Νομίζω πως το fish & chips τους έχει επάξια κατακτήσει την ψηλότερη θέση στο βάραθρο μεταξύ των υπολοίπων που έχω δοκιμάσει στην Ελλάδα αλλά και πάρα πολλών ακόμα που έχω γευτεί στο εξωτερικό. Η τιμή του στα 8€ που την βρήκαμε αντιπροσωπευτική.
Σαν ορεκτικό επιλέξαμε «δικά» τους onion rings που συνοδεύονταν από δυνατή, σκουρόχρωμη σος.
Στον κατάλογό τους θα βρείτε και διαφόρων τύπων burgers που από τις κλεφτές ματιές που έριξα σε διπλανά τραπέζια, έδειχναν πλούσια και νόστιμα!
Έχω την εντύπωση πως η κουζίνα τους είναι μία σύμπραξη με το γειτονικό Fish Café.
Όπως και να έχει… είτε για ένα ποτάκι/μπύρα να το επιλέξετε, είτε για να τσιμπήσετε κάτι και να ικανοποιήσετε το αίσθημα της πείνας σας, το Athens sport bar δεν νομίζω να σας απογοητεύσει…
«Φορέστε» την καλή και άνετη διάθεσή σας, εκτιμήστε το χιούμορ τους και τον τρόπο που λειτουργούν και πιστεύω πως θα το καταφχαριστηθείτε.

09 Οκτ 2017

ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ